Dockers®, Levi Strauss & Co.’nun 2010 yılında tasarımlarında daha az su kullanımını sağlamak için geliştirdiği Water<Less® Teknolojisi’nin 10. yıl dönümünü yeni bir kapsül koleksiyon ile kutluyor. Water<Less® Teknolojisi sayesinde boyama ve apreleme sürecindeki su tüketimini önemli ölçüde azaltan Dockers®, 2010 yılından beri kullandığı bu teknik ile bugüne kadar 3 milyar litreden fazla su tasarrufu sağladı.

Uzun süredir koleksiyonlarında baştan sona Water<Less® Teknolojisi tercih eden Dockers®, benzersiz görünüme sahip her bir parça için su tasarrufu sağlamaya devam ediyor. Görünümün ya da tasarımların hissettirdiği cazibeye ek olarak Water<Less® Koleksiyonu’nda chino’ların iç yüzüne eklenen kılavuz ile pantolonların ömrünü uzatan püf noktalarını keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda uzun pantolonlardan crop ya da şortlara kolay geçişin tüyolarını da bu kılavuzda bulabilirsiniz.

“2020’de Dockers® markası için sürdürülebilirlik konusunda yeni gelişmeler göstermeye devam edeceğiz.” diyen Janine Chilton-Faust, (Erkek Tasarım Başkan Yardımcısı), LS&Co.’nun parçası olan Dockers®’ın, Water<Less® ve birçok yenilikle çevresel etkileri azaltarak yaptığı çalışmalarla ortak kararlılıkla ilerlediklerini söylüyor.
“Dockers®’ın yarattığı koleksiyonlardaki ürünlerin değerlerimizi temsil etmesi, sürdürülebilirlik ve stilin nasıl kesiştiğini göstermemizi sağlıyor.”

Tasarımlar üretim aşamasında bir çok zorlu kademeden geçiyor. Giysilere benzersiz bir görünüm katan boyama ve son dokunuş teknikleri 40 litre kadar suyun harcanmasına sebep oluyor. Dockers®’ın Water<Less® Teknolojisi sayesinde özel boyama yöntemleri de dahil %40 su tasarrufu sağlanıyor. Bu sayede şık bir görünüme sahip olmakla beraber çevreye duyarlı bir duruş da sergileyebilirsiniz.

LS&Co.’nun 2019 Ağustos ayında duyurduğu Su Eylem Stratejisi’ndeki (Water Action Strategy) gereklilikleri Dockers® 10. Yıl Water<Less® Koleksiyonu’yla uyguluyor. LS&Co.’nun su tasarrufuna odaklandığı bu strateji, üretim boyunca harcanan suyun en doğru yerde kullanılmasını ve suyun en çok ihtiyaç duyulan yerlere nasıl odaklanacağını tanımlıyor. Aynı zamanda bu strateji 2025 yılına kadar su sıkıntısı olan bölgelerde su kullanımının yarıya indirilmesine yönelik çalışmaların tamamını da kapsamakta.

Marka Pazarlama Direktörü Joan Calabia; Bir giyim markası olarak sektörün sürdürülebilir bir geleceğe yönelik sorumluluklarının farkında olduklarını ve 10. Yıl Water<Less® Koleksiyonu ile gösterdikleri başarının ne kadar heyecan verici olduğunu paylaşırken “Bu koleksiyon sayesinde birden fazla önceliği desteklemiş olduk. Sürdürülebilir üretim yöntemleri ile güven ve stile sahip yüksek kaliteli ürünler ortaya çıkardık. Kendimizi, ürünlerimizi ve karbon ayak izini iyileştirmenin yeni yollarını keşfetmeye devam edeceğiz.” diyerek Dockers®’ın çevreye duyarlı doğru üretimler yapmayı sürdüreceğinin altını çiziyor. Sürdürülebilirliği giysilerin kaliteli, dayanıklı ve çok yönlü olmasıyla da sağlayan Dockers®, haftanın her günü için farklı bir pantolona ihtiyaç duymadan, aynı pantolonun her gün giyilebilecek kadar dayanıklı ve çok yönlü olması özelliğine sahip. “Alpha Khaki pantolonunu uzun yıllar boyunca yıpranmadan giyebilirsiniz. Water>less® Koleksiyonu’nda yer alan modeline eklediğimiz kesme çizgilerle pantolonunuzun modelini isterseniz değiştirebilir, yeni bir kısa pantolona da sahip olabilirsiniz” Joan Calabia.

Dockers®’dan dünya çapında sürdürülebilir yenilikler

Water<Less® Teknolojisi’ne ek olarak, LS&Co. tarımda su kullanımının azaltılmasının yanı sıra, dünya çapında pamuk tarımını geliştirmeyi de destekliyor. Dünyanın en büyük pamuk sürdürülebilirlik programı olan Better Cotton Initiative -BCI (Daha İyi Pamuk Girişimi) ile çalışmalar devam ediyor. 2020 yılının sonunda Dockers® pamuk ürünlerinin %100’ünü sürdürülebilir olarak tedarik edebilecek.

Doğal kaynakların kullanımını azaltmak ve işlenmemiş hammaddelere alternatif çözümler getirmek için bir başka hamle ise; plastik şişelerden dönüştürülmüş performans polyester ve elyaflar. Dockers® bu seçkin ürünleri 2020 sonbaharında sunmayı planlıyor.

Marka ana hatlarında daha az su ve pestisit kullanmayı hedeflerken 2021 yılına kadar pamuklu keneviri de ürünlerinde kullanabilmek için araştırmalara devam ediyor.

Dockers® 10. Yıl Water<Less® Koleksiyonu’nu 22 Haziran Dünya Yağmur Ormanları Günü’nü #WorldRainForestDay desteklemek için aynı gün Dockers.com.tr online mağazasında lanse ediyor. Sürdürülebilir giyimin benzersiz tasarımlarına 1 Temmuz itibariyle mağazalardan da ulaşabilirsiniz.
unutmayın: @DockersTurkiye