Son zamanlarda yeniden moda olan piercing akımına uymadan önce bilmeniz gereken önemli detaylar var. Enfeksiyon risklerinden piercing bakımına kadar bilmeniz gereken her şeyi bu yazımda anlatıyorum.

İyi kalitede bir piercing seçmek şart

En iyi bilinen 3 piercing çeşidi titanyum, altın ve stainless steel-sss (paslanmaz çelik) piercing. Bir de gümüş var ama piercinginiz iyilişmeden önce gümüş piercing takmamanızı öneriyorum. Piercinginizi başka bir tanesiyle değiştirmeden önce 3 ay geçmesinde fayda var.

Araştırma yapın

Piercing yaptırabileceğiniz yerleri önceden araştırı. Instagram gibi sosyal medya mecralarından, stüdyolar hakkında yapılan yorumlara bakın. Çevrenizde daha önce piercing yaptıran bir tanıdığınız varsa nerede yaptırdığını ve yaptırdığı yerin hijyenini, çalışanlarını sorun.

Dokunmayın!

Doğru bilinen yanlışlardan biri ise piercinginze dokunmanız gerektiği. Böylece vücudunuz yabancı madde varlığını kabul edecek. Ama hayır, asla dokunmamalısınız çünkü bu enfeksiyon kapma riskinizi bir hayli arttırıyor ve iyileşme sürenizi çok fazla uzatıyorsunuz.

Piercing yaptırdıktan sonra bakımı da şart!

Piercing yaptırdıktan sonra günde iki kere bir solüsyon yardımıyla temizlemek şart. Çoğu kişi size zaten satın almanız için bir krem öneriyor ama siz evde kaynatılmış su ve tuzu karıştırarak aynı temizliği yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey sofra tuzu değil deniz tuzu kullanmak. Daha sonra ufak bir pamuğu hazırladığınız karışıma batırarak 5 dakika boyunca piercinginizin üstüne koyun.

Buz uygulayın!

Bu uyarımız özellikle sık sık seyahat edenlere! Çünkü uçaklardaki hava basıncı piercingli bölgeyi kötü etkiler. O yüzden uçuş esnasında buz tutulması önerilir. Bunun dışında deliğinizin etrafı kabuk tutmasın ve genişlemesin.