Moda Ölümleri

Modaya yön veren ve vazgeçemediğimiz ürünlerini kullandığımız markaların kurucularını biliyoruz. Hepsini olmasa da bazıları yakından ilgi odağımız oluyor. Kimi kıyafetlerini konuştururken kimi de çantalarıyla adından söz ettiriyordu kimi de ölümüyle…
Filmlere konu olan yabancı ünlü modacıların ölümlerini merak ettik ve sizin için araştırdık.

Louis Vuitton
Louis Vuitton 4 Ağustos 1821 yılında Fransa doğdu. İşçi sınıfı bir aileden gelen Vuitton’un atalarında marangozlar, doğramacılar, tuhafiyeciler ve çiftçiler vardı. Babası Xavier Vuitton bir çiftçi, annesi Coronne Gaillard ise bir tuhafiyecilik yapıyordu. Annesi Louis Vuitton 10 yaşındayken vefat etti ve babası yeniden evlendi. Bir söylentiye göre de Vuitton’un üvey annesi Külkedisi masalındaki gibi kötü kalpli bir cadıydı. İnatçı bir çocuk olan Vuitton da üvey annesinden gelen baskılara ve düşmanlığa karşı çözümü Anchay’ın sıkıcı yaşamından hareketli bir şehir olan Paris’e kaçarak buldu.

Mağazada ölü bulundu

Louis Vuitton bu genç yaşında çırak olarak başarılı bir sandıkçı olan Monsieur Marechal’ın yanında işe başladı. 19. Yüzyıldı kutu ve sandık yapmak oldukça saygı duyulan bir el işi olarak görülüyordu. 20 yılda Vuitton 1 Rue Scribe adresindeki mağazasında ölene kadar yüksek kalitede lüks bavullar üretmeye devam etti. Ve 27 Şubat 1892’de 70 yaşında vefat etti. Ama Louis Vuitton’un ölümüyle marka yok olmadı, torunu Georges markanın meşhur LV monogramlı logusunu yaratarak Vuitton’un gelecek nesillere kalmasını sağladı. Ve o Louis Vuitton lüks tasarımlarıyla bugüne kadar geldi.


Guccio Gucci
1900’lerin başında bir genç olarak, Guccio Gucci Londra’daki Savoy Otel’de bir asansör çocuğuydu . Zarif üst sınıf konuklardan ve HJ Cave & Sons gibi bagaj şirketlerinden esinlenerek Floransa’ya döndü ve seyahat çantaları ve aksesuarları yapmaya başladı. 1921’de küçük bir aile şirketi olarak Floransa’da Gucci Evi’ni kurdu . 1920’lerde atlılara deri çanta satmaya başladı. Genç bir adam olarak, atölyesinde çalışmak için bulabileceği en iyi ustaları işe alarak hızlı bir şekilde kalite için bir üne kavuştu. 1938 yılında Gucci yaptığı iş genişletilmiş Roma ve yakında, onun tek kişilik iş bir dönüştü aile şirketi , oğulları Aldo, Vasco, Ugo ve eski aktör Rodolfo şirkete katıldı.

Guccio Gucci’nin tek varisi Maurizio Gucci 1973’te Mauruzio ile evlendi ve İtalya’nın en ünlü “güçlü çift”lerinden biri oldu. Çift, Maurizio’nun Reggiani’yi başka bir kadın yüzünden terk etmesi sonucunda 1994’te boşandı. Maurizio Gucci’yi 1995 yılında ofis binasının merdivenlerinde öldürten eski karısı Patrizia Reggiani,Bir yıl sonra Maurizio, bir tetikçi tarafından defalarca ateş edilerek öldürüldü. Reggiani, 1998 yılında eski kocasının suikastından sorumlu olduğu için dört kişiyle birlikte suçlu bulundu.
Cinayetten film doğuyor.
Maurizio Gucci ’ölümü anlatılacak film de Patrizia Reggiani’yi Lady Gaga’nın oynayacağı konuşuluyor.


Alexander McQueen
1996’dan 2001’e kadar Givenchy’de baş tasarımcı olarak çalışması ve kendi Alexander McQueen markasını yaratmasıyla tanınır. McQueen’in ölümü 11 Şubat 2010 öğleninde duyuruldu. Sabah, hizmetçisi onu Londra, Green Street’teki evinde asılmış olarak buldu.
McQueen mirasının bir kısmını köpeklerine bıraktı.
Ölümü soruşturan mahkemeye verilen bilgide, McQueen üzerinde yapılan otopsiye dayanılarak, ölümün, asılma ve boğulma sonucu gerçekleştiği kaydediliyor. Mahkemede beş dakika süren oturum sırasında, Alexander McQueen’in cesedinin, kızkardeşi Janet McQueen tarafından teşhis edildiği belirtildi. Polis yetkilisi, modacının ölümünde kuşku verici bir unsur bulunmadığını bildirdi ve olay yerinde bulunan bir yazılı notu, mahkemeye teslim etti. McQueen mirasının büyük bir kısmını aralarında Londra’daki Battersea Köpek ve Kedi Barınağı ile Londra Budist Merkezi’nin bulunduğu yardım kuruluşlarına bağışladı. vaftiz oğlu, yeğenleri ve kuzenlerinin her birine 50 bin pound; üç kız kardeşi ve iki erkek kardeşine ikiyüzellişer bin pound bıraktı.

Gianni Versace
Versace, dünyaya yayılan ününü tasarımdaki yeteneğine borçluydu. Aynı zamanda tiyatro kostümü de tasarlayan modacı, Andy Warhol’dan ve modern soyut sanattan etkilenmiştiMimarlık eğitimi gördü ve 25 yaşında moda tasarımcılığı alanında çalışmak üzere Milano’ya taşındı. 10 yıldan az bir süre içinde, Versace 808 milyon dolar değerinde bir imparatorluk yarattı.

Miami sahilinde kanlı ölüm

Ünlü modacı, bir süre boyunca çok nadir görülen bir hastalık olan iç kulak kanseriyle boğuştu.15 Haziran 1997’de, her sabah yaptığı gibi yürüyüşe çıktığı bir anda, Miami Beach, Florida’da silahla vurularak öldürüldü. Seri katil Andrew Cunanan, cinayetten kısa bir süre sonra intihar etti.

Karl Lagerfeld
Beyaz toplu saçıyla akıllarda yer alan Karl Lagerfeld , ölümü kanser hastalığından olmuştur. Modanın yaratıcı isimleri arasında anılan Lagerfeld ölümünün ardından servetini kedisine bıraktı. 2. Dünya Savaşı öncesi 1933’te öncesi Almanya’da doğan modacının asıl adı Karl Otto Laferfeldt’ti.

Dünyanın en zengin kedisi

Lagerfeld, 22 Ocak’ta Paris’te Chanel’in gerçekleştirdiği iki moda şovunu kendisini yorgun hissetmesi nedeniyle kaçırmıştı. İkinci gösteriyi kaçırdıktan sonra yapılan açıklamada, “Chanel’in sanat direktörü Lagerfeld kendini yorgun hissettiği için modaevinin sanat stüdyosu direktörü Virginie Viard’dan onu temsil etmesini istedi” ifadeleri yer almıştı. Bu Lagerfeld’in kaçırdığı ilk defileydi.
Karl Lagerfeld, Coco Chanel tarafından kurulan ikonik moda evine 30 yıldan uzun bir süredir başkanlık ediyordu.

Ermenegildo Zegna
Ermenegildo Zegna, 2 Ocak 1892 tarihinde Trivero, İtalya‘da doğmuştur. Babasının adı Michelangelo Zegna’dır. Kadreşi Mario ile birlikte babasının tezgâhlardan yararlanarak 1910 yılında kurdukları tekstil alanında aile şirketinde çalışmaya başladı. 1930‘lu yılların sonuna değin Ermenegildo Zegna’nın Lanificio Zegna adındaki yün değirmeni 1000 işçi çalıştırdı. 1955 yılına kadar şirket 1.400 işçi çalıştırdı. 1920’lerden beri Avustralya yününün en büyük alıcılarından biri olan şirket 1963 yılında, Avustralya’nın Tasmania kentinde düzenlenen ilk törenle Ermenegildo Zegna Yünlü Ödüllerini sunmaya başladı. Giysilerden aksesuarlara dek uzanan ürünlerin çeşitliliği, Ermenegildo Zegna tarafından gösterilen sürekli gelişme ve geleceğe bakma arzusuna yansıyan girişimcilik ruhu ile birlikte büyümeyi hızlandırdı.

Grubun iki ana markası, Ermenegildo Zegna serisi ve daha genç bir müşteri profiline yönelik Z Zegna serisinden oluşmakta. Grup aynı zamanda Trofeo, High Performance ve Elements’in de dahil olduğu pek çok kini aldı. 18 Kasım 1966 tarihinde İtalya’da 74 yaşında ölmüştür.

Salvatore Ferragamo
Salvatore Ferragamo, dünya genelinde en iyi bilinen, ”İtalya’da Üretilmiştir” ibareli lüks markaların öncülerindendir. Sesli sinema dönemi ile birlikte Salvatore Ferragamo, Hollywood Bulvarı’nda yerini aldı. 1920‘li yıllarda Hollywood yıldızlarına özel olarak ayakkabılar tasarladı. Marlene Dietrich, Joan Crawford, Cooch Behar, Marilyn Monroe, Sophia Loren, Audrey Hepburn, Ava Gardner, Bette Davis, Eva Peron gibi ünlüler müşterisi oldu. Salvatore Ferragamo, 7 Ağustos 1960 tarihinde Floransa, İtalya‘da 62 yaşında ölmüştür.

Yves Saint Laurent
Yves Saint Laurent, 1 Ağustos 1936 tarihinde o dönem halen bir Fransız sömürgesi olan Vahran, Cezayir‘de doğmuştur. Tam adı Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent’dır. Michèle ve Brigitte aslarında iki kız kardeşi vardı. Daha çocukken annesinin modaya düşkün olması onu etkiledi. 1953 yılında Paris‘e taşındı ve 18 yaşındayken yarattığı abiye kıyafetler ile bir moda tasarım yarışmasını kazandı, böylece Christian Dior‘un dikkatini çekmeyi başardı ve Christian Dior‘un asistanlığını yapmaya başladı. Yves Saint Laurent, kloş etekler ve ceketlerden oluşan ilk koleksiyonu sansasyon yarattı ve 50’lerin modasını belirledi. Üç yıl sonra Christian Dior‘un ölümü ardından, 1957 yılında baş tasarımcılığa terfi etti. Daha 21 yaşındaydı. Yves Saint Laurent, 1 Haziran 2008 tarihinde Paris, Fransa’da 72 yaşında beyin kanserinden öldü. Cenazesi yakıldı ve külleri Marakeş’de bahçelere serpildi.
Yves Saint Laurent’in 2008 yılındaki ölümünden sonra, markanın kreatif direktörü Hedi Slimane, markanın ismini Saint Laurent Paris olarak değiştirdi. Fakat; YSL logosu hala parfüm, çanta gibi ürünlerde kullanılmaya devam ediliyor.

Gabrielle “Coco” Bonheur Chanel (19 Ağustos 1883- 10 Ocak 1971)
Chanel, sadece dünya kadınlarını değil Türk askerlerini de giydirdi. 1930’lu yıllarda Atatürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını Coco Chanel’e tasarlattı. Türk Ordusu 1980’lere dek onun imzasını taşıyan üniformalar giydi. Şapkalarını sattığı semt Paris’in elit semtlerinden biriydi ve Chanel burada Arthur Capel adında bir iş adamıyla tanıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını Coco Chanel tasarladı

Capel, Chanel’in Paris’te bir dükkan açmasına yardımcı oldu. 1921 senesinde Chanel parfüm tasarımına başladı. Çok basit bir parfüm şişesi tasarladı ve birçok parfüm arasından kendisi için uğurlu sayı olan beşinci sıradaki parfümü seçti. Dünyanın en tanınmış kokusu olan Chanel No.5 ortaya böyle çıktı. Geçirdiği kalp krizi sonucunda öldü.