Unutulmazlar Köşesi’nde bugün: Gossip Girl kızlarının stilleri

2007-2012 yılları arasında hepimizi etkisi altına alan gençlik dizisi Gossip Girl kızlarının giyim tarzları...

2007-2012 yılları arasında hepimizi etkisi altına alan gençlik dizisi Gossip Girl, oyuncuların giyim tarzları ile de çok ilgi çekmişti. Her tarza ve her duruma uygun giydirilen Gossip Girl kızlarının stilleri dizinin bitişi üzerinden 6 sene geçmiş olmasına rağmen halen unutulmazlar arasında.

1. Blair Waldorf: Her zaman şık ve zarif

Blair Waldorf gerek günlük yaşamında, gerek okulda, gerek davetlerde her zaman klasik ve şık giymeyi tercih eden bir karakter.

Dantel:

Blair anahtar kelimesi hiç şüphesiz ki ‘KLASİK.’ Klasik denilince akla ilk gelen şeylerden biri ise dantel. Blair’ın kıyafetlerinde bol miktarda dantel kumaşlar, dantel çoraplar görmek mümkün.

Pastel tonlar:

Klasik ve şık bir giyim tarzı yaratırken kullanılan anahtarlardan bir diğeri ise toprak ve pastel tonlar. Blair, bu görünümünü kasvetli bir hale getirmemek için pastel tonlarında, çok canlı olup patlamayan bir sarı tercih etmiş.

Canlı ve klasik:

Pastel tonlar bir kenarda dursun, canlı renkler kullanarak da şık ve klasik bir görünüm yakalamak mümkün.

Zarafetin yürüyen hali:

Blair’ın kendi düğününde gelinlik olarak tercih ettiği bu elbise koşulsuz dizideki en unutulmaz kıyafetlerden biriydi.

Tek parça:

Kimi zaman basit ve tek parça bir elbiseyle de şık görünümler elde edilebilir. Bunun anahtar noktası ise devamında seçilen ayakkabılarla, aksesuarlarla ve saç/makyajla o basitliği şıklığa dönüştürmek.

 

2. Serena van der Voodsen: It Girl

Blair’a kıyasla dizide spot ışıklarını üzerine çeken, her giydiğine hayranlıkla baktığımız Serena van der Voodsen’ın stili ise biraz daha canlı, seksi ve genç.

Cıvıl cıvıl:

Serena tarzında genellikle mini etekler, mini elbiseler ve %99’luk zamanda topuklu ayakkabılar kullanılmıştı. Dizide, içinde bir hippi yatan ve 60’lı yıllarda yaşamak isteyen bir karakter olduğundan kendisini uçuşan saten kumaşlarla ve bolca takıyla görmek mümkündü.

Genç ve şık:

Burada da kendisini yine mini ve uçuşan bir etekle görüyoruz. Serena’nın kıyafetlerinde asla değişmeyen şey ise renk uyumu.

Okul stili:

Malum mevsim kış, okullar da açık hemen Serena’nın okul stilinden bir kare gösterelim. Serena’nın kombinlerinde değişmeyen anahtar aksesuarı genellikle fularlar ve atkılar. Stili daha genç olduğu için koyu bir kıyafet giydiyse mutlaka onu bir aksesuar ile canlandırırdı.

Tek renk:

Serena’nın kombinleri genellikle tek renkten veya aynı rengin birbirine yakın olan farklı tonlarından oluşurdu.

Saf muhteşemlik:

En güzelini sona sakladık; dizinin en unutulmaz ve en çok beğenilen kombini Serena’nın giydiği bu elbiseydi. Eğer merak ediyorsanız elbise Zuhair Murad’a ait.

 

3. Jenny Humphrey: Müsadenizle Rock N Roll

Uzun bir süre tatlı, çıtı pıtı genç bir kız olarak karşımıza çıkan Jenny Humphrey, ergenliğin getirdiği isyanları yaşamaya başlayınca ve haliyle biraz da büyüyünce tarzı da tamamen değişmiş oldu. Sevimli önlüklerden, kot ve kazak kombinlerinden uzaklaştı ve genellikle siyahlara büründü.

Koyu tonlar:

Jenny stilinin en vazgeçilmez parçası mini elbiseler. Bunu yüksek topuklu ayakkabılar takip ediyor. Yaptığı her kombinde siyah olmasa da genellikle hepsi koyu renklerden oluşuyor.

İstisnalar kaideyi bozmaz:

Bu kombinde bir Bihter Ziyagil havası sezen tek kişi ben değilimdir umarım. Normalde giydiklerine nazaran buradaki kombin biraz daha yaşına uygun.

The Pretty Reckless:

Bilmeyenleriniz için gerçek hayatta Taylor Momsen oyuncu olmanın yanında bir de The Pretty Reckless isimli rock grubunda vokallik yapıyor. Günlük yaşamında bu kombine benzer şeyler ettiği için normal tarzı dizideki karakterine de yansımış dersem çok yanlış olmaz.

Upper East:

Bilindiği üzere dizi Manhattan’ın jet sosyetesinin ikamet ettiği Upper East Side denen bölgede geçiyor. Jenny’nin stili bir nevi Brooklyn’den Upper East’e taşınınca da değişti diyebiliriz. Stilinin anahtar parçalarından bir diğeri Blair’da da gördüğümüz desenli çoraplar.

Yardımcı parçalar:

Daha önce Blair’da da dediğim gibi basit veya normal bir elbiseyi nasıl yardımcı parçalarla şık hale getirebiliyorsak, aynı şekilde gotik hale de getirebiliyoruz. Tek bir parça halinde bakıldığında Jenny’nin elbisesi tatlı bir genç kız elbisesi; ama saç kesimi, makyajı, çantası, ceketindeki detay bir bütün halinde gotik bir hava yaratıyor.

 

4. Vanessa Abrams: Uyumsuzluk içinde ahenk

Birbiriyle alakası olmayan renkleri veya parçaları bir araya getirerek bir uyum oluşturabilmek çok zor bir iştir. Vanessa Abrams ise dizide zoru başaranlardan.

Göz yormamak:

Yarattığı bütün uyumsuzluğa rağmen yine de göz yormayan kombinler ortaya çıkarıyor Vanessa. Farklı renkleri kullanarak bir uyum yaratabilmek yeterince zor iken, canlı renkleri kullanmanın cesareti de ayrı.

Çok da şey yapmamak lazım:

Eh, zor iş demiştim. Arada bir uyum yaratamayıp rüküş olduğu zamanlar da oldu.

Sanat tüccarı:

Brooklyn’de sanat tüccarlığı yapıyormuş gibi bir havası var genelde Vanessa’nın. Bu stilin anahtar bir parçası yok çünkü her parça bir arada kullanılabiliyor.

Çizme ve bot:

Vanessa’nın kombinlerinin eksilmez parçası çizmeler ve botlar. Bir de büyük çantalar desem yerinde olur.

Gençlik başımda duman:

Vanessa dizide kısa film çekmeyi seven, zengin düşmanı, sanat sever bir karakterdi. O yüzdendir ki onun stilini ‘genç ve sofistike’ olarak tanımlayabiliriz.