Nihan Bayram, ‘Ün Aşk ve Diğerleri’ kitabında sanat, siyaset ve tarihte yer etmiş ünlü figürlerin aşk hikayelerini usta bir dille kaleme aldı. Milattan önce yaşamış Mısır Kraliçesi Cleopatra’dan, Hollywood’un unutulmaz ismi Marilyn Monroe’ya, felsefeyle yoğrulmuş bir aşk yaşayan Simone de Beauvoir’e kadar pek çok ismin acı, tutku, ayrılık ve buluşmaya sahne olan ilişkilerini, bilinmeyen yönleriyle anlattı.

Hürriyet Kitap etiketiyle yayımlanan ‘Ün, Aşk ve Diğerleri’, geçmişte insanların kaderlerini elinde tutan imparatorlardan, büyük sanatçılara, filozoflara, siyaset insanlarına kadar bir dizi karakterin gerçek, yaşanmış aşklarını sayfalarına taşıyor. Nihan Bayram’ın ilk kitabı olma özelliğini taşıyan ‘Ün, Aşk ve Diğerleri’ tarihe damgasını vuran bu ilişkileri konu edinirken aynı zamanda karakterlerin yaşam hikayelerine de değiniyor.

Unutulmaz aşk hikayeleri bu kitapta toplandı

Kitapta; Cleopatra’nın Caeser ve Marcus Antonius’la olan ilişkisi, Hürrem ve Kanuni’nin aşkı, geride sayfalarca mektup ve tablo bırakan Frida Kahlo-Diego Rivera; edebiyat dünyasının çok konuşulanları Tomris Uyar-Cemal Süreyya-Turgut Uyar ve Edip Cansever, idealist aşıklar John Lennon ve Yoko Ono, mavi gözlü dev Nazım Hikmet’in Piraye ve Vera aşkları, Grace Kelly ve Prens Rainier birlikteliği, Lady Diana Spencer ve Prens Charles’ın evliliği gibi unutulmaz aşk hikayeleri bulunuyor.

“Herkesin kendi anlamını çıkarmasını umarım”

Nihan Bayram, kitabı hakkında; “Kendi hayatında aşkı doyasıya yaşayıp, bu kitaba konu ettiğim hikayelerden kendi anlamını çıkarmış biri olarak; ‘Ün Aşk ve Diğerleri’ni okuyan herkesin kendi anlamını çıkarmasını umarım” diyor.

Kurgusal aşk ile gerçekten yaşanmış aşklar arasındaki farklar

Kitabın önsözünü kaleme alan Mehmet Yılmaz ise “Romanlardaki ideal ama kurgusal aşk ile gerçekten yaşanmış aşklar arasında nasıl büyük paralellikler bulunduğunu okuyunca şaşıracaksınız. Bu kitabı okuduktan sonra sizde kalacak en önemli iz ise o büyük insanların yaşadığı aşklar ile kendi yaşadığınız aşk arasındaki şaşırtıcı benzerlik olacak. Çünkü aşk insana özgü bir duygu ve işin içinde duygular olunca şöhretli – şöhretsiz ayrımı anlamını hızla yitiriyor” diye okuyucuya sesleniyor.