Plan2H’nin kurucusu Houra Siena Nezhad, markanızı yurt dışı pazarına açmanın püf noktalarından bahsetti

Türk markalarının  yurt dışına nasıl açılacağından bahseden Plan2H’nin kurucusu Houra Siena Nezhad, başarının sırlarını da bizimle paylaştı.

Moda sektöründe yurt dışı büyümesi nasıl sağlanır? 

Bu sektörde aktif olmak her zaman büyük tutkum olmuştur. Türkiye’de işimi geliştirmenin uygun olduğunu düşünüyorum. Zaten birçok moda üreticisi de var. Amacım, Türk moda tasarımcılarının yabancı markalar için kıyafet üretmekten öte dünyada nasıl büyüyebileceklerini, işlerini Türkiye dışında nasıl büyütebileceklerini ve ulusal bir işletmeye dönüştürebileceklerini göstermek.

Ortadoğu’da Türkiye odaklı çalışmanızın sebebi nedir?

Ben zaten Orta Doğuluyum, buradaki sorunları ve ihtiyaçları biliyorum ve beni tanıyanlar da bilirler ki Türkiye’ye olan sevgim çok büyük. Markaları ve özel olarak üretim yapan firmaları görmek istiyorum, Ortadoğu ile Avrupa arasında köprü olmak sanırım en sevdiğim şey.

Batı’da bir marka olarak büyümenin püf noktaları nelerdir? 

Avrupa’da PR ve Pazarlamayı doğru yapmak, özellikle Moda Haftası’nda aktif olmak ve ünlülerle çalışmak, Avrupa’da net bir çalışma yolu ile sunulmak çok önemli ama en önemli kısmı Mağazada ve İnternette satışa sunulmak.

Plan2H ne gibi hizmetler sunuyor?

Influencer Pazarlama, Marka ve İş Geliştirme ve Kişisel Markalaşma alanlarında faaliyet gösterdiğimiz farklı türde hizmetler sunuyoruz. Markalara pazarlamada büyümenin yanı sıra Avrupa – ABD ve Kanada’da satış noktaları sunuyoruz . Son zamanlarda Dubai’de yeni bir ofis kurduk. Markalarımız ayrıca podyumlara ve kampanya yönetimlerine sahip olur. Benim şirketimde ne olmak istersen olabilirsin.

Bir Türk markasını Venedik Film Festivalinde sunmak nasıl bir histi?

Doğru, markanın adı Heva idi, Türkiye’deki tüm markalarıma her zaman söylüyorum, Orta Doğu’da satış yapabilmek için Avrupa’da olmamız gerekiyor, bu gerçeği anlayan çok az marka var. Heva, vizyonu olan harika bir marka ve tasarımlarını İtalyan ve Ukraynalı ünlülerle Kırmızı Halı’da sunmalarına yardımcı olduk. Büyülenmiş hissettim ve onlar kırmızı halıya çıktıklarında gözlerim doldu, Türkiye adına gurur duydum. Türkiye için bir şeyler yaptığımı hissettim. Keşke daha fazla marka için yapabilsem.

İşinizi dünya geneline sundunuz. Bu başarının sırları nelerdir?

Her şeyin mümkün olduğuna inanarak çok çalışmak. Kendi kendini yetiştirmiş bir iş kadınıyım ve çok normal bir aileden geliyorum, günümüz dünyasında değerler konusunda ulaşılan ortama rağmen, başarılı olmaya değer veriyorum. Hiç param olmasa ve dünyada bana yardım edecek kimse olmasa bile asla durmadım. Ama çok çalıştım, bunu mümkün kıldım. Günde 18 saat çalıştım, hala çalışıyorum. Ve şimdi sahip olduklarımı oluşturmak için 5 yıl boyunca tüm hafta sonları. Ayrıca her zaman işin tüm yönlerine odaklandığımı düşünüyorum, bu nedenle markalarımın ihtiyacı olan PR , Pazarlama ve her şeyden önce Kanada ve Avrupa’da Satış’ı sağladım. Gurur duyduğum şey bu.