Erzurum Ata Teknokent bünyesinde Netger A.Ş. tarafından Ar-Ge projesi olarak hazırlanan ve geçtiğimiz ay piyasaya sürülen okutara isimli ürün ile araç camlarınız
yeni bir boyut kazanıyor. Araç sahiplerine ulaşım için tasarlanan okutara isimli sistem, mobil uygulama ve araç camındaki QR kod baskılı etiket ile çalışıyor. QR
kod baskılı etiketi ise satın almanız gerekiyor. Mobil uygulamayı ise ücretsiz olarak ömür boyu kullanabiliyorsunuz.

Okutara etiketini satın alan araç sahibi, okutara’nın App Store veya Play Store’da yer alan mobil uygulaması üzerinden paylaşılmasını istediği bilgileriyle profil oluşturabiliyor. Bu profil daha sonra araç camındaki QR kodu okutanlara gösteriliyor. Araç sahibi isterse telefon numarasını dahi paylaşmadan uygulamanın sunmuş olduğu bildirim, mesaj gibi birtakım haberleşme yolları ile tamamen kişisel bilgilerini gizleyerek dahi ulaşılabilir olabiliyor. Bu özellik, telefon numarasını herkese açık olarak paylaşmak istemeyen kişiler için faydalı olacağa benziyor.

Okutara uygulaması içersinde yer alan “Geçici Not” özelliği de araç sahibinin kısa süreli araç parklarında imdadına yetişecek gibi duruyor. “Geçici Not” özelliği ile araç sahibi seçtiği süre kadar(örneğin 15 dakika) QR kodu okutanlara göstermek istediği notu yazıyor. Bu not seçilen süre sonunda otomatik olarak siliniyor.


Okutara etiketinizi istediğiniz zaman mobil uygulama üzerinden güncelleyebiliyor, aktif/pasif hale getirerek istediğiniz zaman ulaşılabilir olabiliyor ve istediğiniz profil mesajı ile de etiketinizi okutanları karşılayabiliyorsunuz. Okutara’yı piyasaya süren Netger A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adem ÇAMLIKAYA “Yaklaşık 2 yıllık bir çalışma sürecinin sonucunda Okutara’yı piyasaya çıkarttık. Okutara’yı araç sahibine ulaşmak isteyenler ve araç sahipleri için faydalı özelliklerle donattık ve donatmaya da devam ediyoruz. Okutara’yı piyasaya çıkardıktan sonra çok güzel dönütler elde ettik. Bu dönütler bizleri daha da heyecanlandırdı. Ayrıca Okutara’nın yurtdışındaki ülkelerde de satılması için çeşitli talepler de aldık. Örneğin bizim yıl sonuna doğru planladığımız ancak talep nedeniyle daha erkene aldığımız ihracat planlarımız bulunuyor. Kısa süre içerisinde okutara ekosistemine araçlar dışında ev, işyeri gibi farklı kullanım alanları da sunarak bu sistemin kullanımını yaygınlaştıracağız. ” dedi.