Nike’tan Paul George’a özel ayakkabı: PG2

Nike, Paul George’un kendi imzasını taşıyan ikinci ayakkabısı PG2’yi tanıttı.

Nike, Paul George’un kendi imzasını taşıyan ikinci ayakkabısı PG2’yi tanıttı.

Nike, NBA’in en başarılı çift yönlü oyuncularından biri olan Paul George’a özel tasarladığı basketbol ayakkabısı PG2’yi görücüye çıkardı. Paul George’un Playstation sevgisine gönderme yapan PG2’nin dinamik, yıldızlı arka plan teması, ayakkabıdaki bir kod sayesinde PlayStation 4’te kullanılabiliyor.

Hem PG1 hem de PG2’nin tasarımcılığını yapan Tony Hardman, şunları kaydetti: “Nike Basketbol’un geçmişi, zaman içinde birlikte çalıştığımız sporcular, bu işbirliklerinden ortaya çıkan ayakkabıların verdiği heyecan ve popüler kültürün bir parçası haline gelmeleri düşünüldüğünde, bu mirasın bir parçası olmak büyük bir görev. Biz de, bu çabaya kendi damgamızı vurmaya çalışıyoruz.”

İşte George ve Hardman’ın, kendi damgalarını taşıyan etkileyici basketbol ayakkabıları tasarlarken bağlı kaldıkları beş kural.

BASKETBOLUN ÖTESİNE GEÇ

George’un video oyunu oynamayı sevdiği bir sır değil (favorisi ise PlayStation konsolları). Hatta kendisini NBA’deki en büyük oyun tutkunlarından biri olarak tanımlıyor. George’un bu tutkusuna ve PS4’e gönderme yapan PG2 ile yıldız sporcu bu iki dünyayı bir araya getiriyor.

George, oyun tutkusunu şu sözlerle açıklıyor: “Video oyunlarına hep bir yatkınlığım vardı. PlayStation’ı ilk duyduğumda, babama ipuçları bırakmaya başladım. Oyunlar ve PlayStation ile ilgili gazete haberlerini kesip, komodinin üzerine bırakıyordum. Noel sabahı hediyemin paketini açtığımda da karşımda bir PS2 vardı. O günden beri bir PlayStation oyuncusuyum.”

Ayakkabıda PlayStation’a pek çok gönderme var ve ışıklı dil de bunlardan biri. Ayakkabının her parçasını, PlayStation ekibiyle doğrudan işbirliği içerisinde geliştirdiklerini söyleyen Hardman, “Ayakkabıya kattıkları bir detay özellikle etkileyici. Tasarladıkları dinamik, yıldızlı arka plan teması, ayakkabıdaki bir kod sayesinde PlayStation 4’te kullanılabilecek. Bu harika grafiği biz de ayakkabının alt kısmında kullandık” dedi.

AVANTAJ KAT

Daha ziyade botu andıran bir tasarıma sahip olan ve bağcıkları daha ön planda yer alan PG1’in aksine, PG2 daha geleneksel bir dil yapısına sahip. Ancak George, kendi imzasını taşıyan serinin ayağı sıkıca sarma özelliğiyle anılmasını istediği için, Hardman ayakkabının ön kısmında “dinamik kanatlar” adını verdiği yeni bir parça tasarladı. Bu sayede ayakkabı, bir önceki sisteme göre aynı ölçüde ayağı kavradığı gibi, yeni estetiği ile aynı zamanda daha da rahat ettiriyor. Hardman’a göre yeni sistem, daha ince ve taraksız ayaklarda bağcıkların uzun gelmesi sorununu da ortadan kaldırıyor.

RÖTUŞLA, SONRA TEKRAR RÖTUŞLA

George’un en sevdiği sözlerden biri, “Ay’ın yüzeyinde ayak izleri varken, gökyüzü sınır değildir.” Bu söz, yalnızca California’daki ufak Palmdale kasabasında başlayıp NBA’e ulaşan yolculuğunu anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda ister defansta ister ofansta olsun, atılan ilk adımın başarıda kritik bir rol oynadığını hatırlatıyor.

Basketbol sevgisinin genç yaşta başladığını belirten George, “Basket oynamak için çıldırırdım. Sabah top sürmek için erkenden kalkar, kırk derece sıcakta sırtımda taşlarla dolu bir çantayla yalınayak sokakta bir o yana bir bu yana koşturur, daha iyi sıçramaya çalışırdım. Bu kulağa deli saçması gibi gelen şeyleri yapma sebebim, yalnızca parkta ve sokaklarda değil, en üst seviyede basketbol oynama hayalimdi” diyor.

NBA’deki sekizinci yılına giren George’un erken yaşta başladığı bu çabaları meyvesini vermiş durumda. Ancak önünde hala uzun bir yol var, o ise bu yolu ayaklarında hareketlerine daha hızlı yanıt veren ve daha hassas PG2 ile yürümeye kararlı.

Hardman, yeni tasarımı şöyle açıklıyor: “Ön ayaktaki Zoom Air ünitesinin boyunu 10 milimetre artırdık. Ayrıca Zoom Air ile ayak arasında ince bir köpük katman olan PG1’in aksine, PG2’de ayak, Zoom Air ile doğrudan temas halinde. Bu sayede, Zoom Bag ayağın tabanından zemine kadar kesintisiz bir şekilde uzanıyor ve bu da George’a büyük bir itiş gücü sağlıyor.”

GELECEK NESİL İÇİN TASARLA

Ancak nihayetinde, PG serisi yalnızca George için geliştirilmedi. Hardman ile birlikte PG, hem George hem de gelecek vaat eden gençler için çözümler üretiyor. Birçok profesyonel oyuncunun PG1’i benimsedikleri düşünüldüğünde, bu ikilinin başarılı bir kort ayakkabısı yaratmanın sırrına ulaştıkları ortada.

George, “Benim yolumdan giden ve NBA’de oynamayı hayal eden gençlerin performansına yapacağı katkıyı düşünmek bana büyük heyecan veriyor” diyor. “Bu ayakkabıları giyip, onlarla oynayanların kariyerlerine yardımcı olma fikri heyecan verici. Sonuçta, benim istediğim de bu.” Ayağı daha iyi sarma ve daha hızlı yanıt vermenin dışında, PG2’de yapılan iyileştirmeler ayrıca ayakkabının yeri daha iyi kavramasını da sağlıyor. George’a göre, sporcular yeni ayakkabıda, PG1’de sevdikleri tüm özellikleri ve daha fazlasını bulacaklar.

BIRAK PERFORMANS KONUŞSUN

George da Hardman da tasarımın, sporcu imzalı ayakkabı geliştirme denklemindeki değişkenlerden yalnızca biri olduğunun farkındalar. George’un performansı da aynı ölçüde önem taşıyor. Kendi imzasını taşıyan bir çift ayakkabıyı hak ettiğini kanıtlamak ve en zorlu koşullarda bile işe yarayacak bir spor ayakkabı geliştirebildiğini göstermek, ayakkabılara adını veren sporcunun sorumluluğunda.

“Ayağımda bu ayakkabılarla ligdeki en iyi oyuncuların karşısına çıkıp, onları alt etmem gerekli. Amaç bu. PG2’ye dikkati çekmenin ve performans yönünden neler yapabileceğini göstermenin en iyi yolu bu. Zorlu bir çaba, ama bunun için doğru ayakkabılara sahibim” diyor George.

Sınırlı sayıda üretilen PG2 Playstation versiyonu, 10 Şubat’ta piyasaya sürülecek.