Güzellik artık lüks değil… Artık herkes çok kısa zamanda istediği bakıma istediği beden ölçüsünde ameliyatlı / ameliyatsız kavuşabiliyor. Yeter ki doğru ellere kendinizi emanet edin…

Dr. Nihat DIK… Son günlerde uzun süredir sizi televizyonlarda görüyoruz. Kadınların tekrardan kendilerini bulmalarında ve var olan güzelliği ortaya çıkarmada gerçekten de güzel başarılar elde ediyorsunuz. Bu başarınızın kaynağı nedir?

En büyük başarım, hastalarımı dinlemek… Onların sorunlarını iyi anlarsanız beklentilerini öğrenirsiniz. Beklentilerine göre işlem yaptığınızda da size olan güvenini sağlarsınız. Benim en büyük başarım dinlemek ve onları yaptığım işlemler ile mutlu etmek…


Peki, onları mutlu etmek için neler yapıyorsunuz? Çok şey yaptığınızı görüyoruz. Bize bunlardan en başta ameliyatsız yüz germeden bahsedebilir misiniz? Mesela şu anda yayınlarınızda Fransız askılama diyorsunuz. Nedir Bu Fransız askılama?
Fransız askılama, ameliyatsız yüz germede son trend diyebilirim. Ameliyat fobisi olan kişiler, anestezi almak istemeyen ve sağlık açısından ameliyata girmesi mümkün olmayan 35 yaşından 80 li yaşlara kadar herkese çok rahatlıkla yapabiliyoruz. Esnek olan iplerle elastikiyetini kaybetmiş ve yer çekimine yenik düşmüş cildimizi yukarı doğru kaldırarak sarkmanın önüne geçiyoruz. Bunun için bize bir saat zaman ayırması yeterli olacaktır. Yüz germe ameliyatının birebir karşılığıdır Fransız askısı. En güzel yönü ne biliyor musunuz? Etkisini hemen görmeleri ve kalıcılığının 5-10 sene arası olmasıdır.

Peki, bu operasyon veya diğer operasyonları herhalde herkes yapamaz değil mi? Tecrübe önemli?
Kesinlikle tecrübe çok önemli. Yüz anatomisini iyi bilmeyen ve sonuçlarının işlemden sonraki halini tahmin edemeyen tecrübesiz ellerde çok vahim sonuçlar alabilirsiniz. Bu yüzden hak verirsiniz ki, tecrübe önemli. Aksi halde dışarıda gördüğünüz donuk ve sert mizaçlara sahip hepsi birbirine benzeyen insanları görmek kaçınılmaz olacaktır. Siz kendinizin duruş ve ifadenizin kaybolmuş ve kalıplaşmış bir yüze sahip olmak ister misiniz?
Elbette istemem tabi ki Nihat Hocam. Peki, bu işlemin mevsimsel bir önceliği var mı? Yani yazın veya kışın yapılır yapılmaz gibi?
Hayır, böyle bir seçenek kesinlikle yok. Tek yapması gereken bir şey var. Yüzünü uygulama sonrasında darbeden haklı olarak koruyacak ve direk güneşe maruz kalmayacak. Bunun haricinde asla mevsimsel bir öncelik yok. Biz bu uygulamaları hem yazın hem de kışın kadın erkek tüm hastalarımıza çok rahatlıkla uyguluyoruz. Misafirlerimi yazın soğuk içeceklerle kışın sıcak çay ve kahvem ile her zaman beklerim.

Bu uygulama kaç seans sürüyor. Ve Herhangi bir yan etkisi var mıdır hocam? Yani her cilt tipine yapılır mı?
İşte işin en güzel yanı burada başlıyor. Tek seans yeterli oluyor. Şimdiye kadar kontrol amaçlı dahi olsa işleme tabi tuttuğum hastam olmadı. Ayrıca kullanılan ipler insan cildine uyumlu olduğu için bilinen herhangi bir yan etkisi de yok. Hatta ameliyat izi, dikiş ya da kesi izi olmadığı için hastalarımız normal hayatına hemen devam edebiliyor.

Peki, hocam klasik olacak ama hepimizin merak ettiği bir şey var bu Fransız askılama acılı bir yöntem midir?
Kesinlikle ağrısız bir işlemdir. Hatta anestezik kremler de kullanarak iğne girişini bile hissetmemesini sağlıyorum. Yeter ki karar verelim geri kalan 1 saati kendimize ayırdığımız vakit olarak değerlendirelim

Bizi bilgilendirmeniz ve sıcak sohbetiniz için teşekkür ediyorum. Son olarak sizleri takip eden hastalarınıza iletmek istedikleriniz var mı?
Onlara diyeceğim tek şey var. Kendinizi doğru ellere teslim edin, asla sorun yaşamayın….

Mevsimlerimiz artık sonbahar ve kış… Bu aylarda gözümüze en fazla çarpan şeyler herhalde cilt lekelerimizdir. Yazın yaptığımız o sıcak, deniz havuz keyfinin en büyük bedelidir herhalde. Ne kadar korusak da ne yazık ki istemeden bu lekeler herhalde hepimizde var. Tam işlemlerin en doğru mevsiminde iken gelin hep birlikte Medikal Estetik Hekimimiz Dr. Nihat DIK ile bunun üzerine bir sohbet yapalım… Siz bu sohbeti okumaya hazırlanırken bir yandan da dilerseniz bu soğuk havalarda en güzel gidecek çayınızı – kahvenizi yudumlamaya başlayın.
Merhaba Sayın Hocam, Bu hafta konumuz sizinle cilt lekeleri olsun istedik. Hepimiz ne yazık ki günah çıkarır gibi lekelerin bu aylardaki itirafçısı oluyoruz. Kısaca bahseder misiniz hocam nedir bu güneş lekesi? Neden oluyor?
Aynen öyle mevsim güneş lekesi. Lekeyi kısaca tarif edersek; güneş ışınlarının deriye gelmesi sonucu derinin güneş ışınlarını alt katmanlara geçirmemek için oluşturduğu siyah şemsiyelerdir diyorum. Güneş ışınları gelince kanser hücreleri oluşmasın diye uyguladığı bir savunma sistemidir. Bu ışınlar cildimize direk temas ettiğinde ciltte bulunan melanin maddesinin artmasına neden olur. Artan melaninde güneş lekesine yol açar. Yani yazın gelen davetsiz misafirlerdir.
Peki, bize yardımcı olabileceğiniz işlemleriniz var mıdır? Nasıl kurtuluruz bu dertten Nihat Bey?
Evet dediğiniz gibi ne yazık ki herkesin en büyük derdi yazın sonunda karşımıza çıkan bu lekeler… Ama artık eskisi gibi korkulacak bir durum yok. Gelişen teknoloji ile elbette ki işlemler ve süreçler daha konforlu ve etkili şekilde yapılabiliyor. Leke konusunda eşsiz bir teknoloji ve en etkili lazer sistemi olan thullium yani akıllı lazer ile lekeler dert olmaktan çıkıyor.
Çok güzel bir haber bu Nihat Bey. Peki, nedir bu thullium lazer?
Kesinlikle güzel haber. Şimdiye kadar cilt lekeleri konusunda uygulanan tüm tedaviler deride lekelenmeyi sağlayan melanin yani renk hücresini yok etmek üzere planlanırdı. Hatta bunun için birçok lazer ve peeling uygulamaları yapılırdı. Fakat şimdi kullandığımız son teknoloji olan bu akıllı lazer diğer tüm tedavi sistemlerinden farklı çalışarak melanini değil de bu renk hücresini üreten melanositleri hedef alarak yok eder. Bu yüzden tek seans dahi yeterli olabiliyor. Ayrıca işin güzel yanı lekelerde gözle görülür açılma hissedilirken ciltte yenilenme ve parlaklık da fark edebilirsiniz.
Böylesine tek seansta yapılacak olan bu işlem ağrılı mıdır? Nasıl yapılıyor?
Ağrılı ve dayanılamayacak bir işlem değildir. Hatta lazerin hissini dahi minimuma indirebilmek için steril ettiğimiz cilde aneztejik krem sürüyoruz. Bekleme sürelerini de hesaplarsak kendinize ayıracağınız 1 saat yeterli olacaktır. Epilasyon mantığı gibi yüz bölgesini tarıyoruz. Hatta o sırada cilt kalitemiz için daha neler yapabiliriz diye sohbet de edebiliriz.

Bu işlem sonrasında günlük hayata dönüş sürecimiz nasıl olacak? Yani yüzümüzde ciddi soyulma ve aşırı kızarıklıklar olacak mı?
İşte tüm bu merak edilen soyulma aşırı kızarıklık ya da günlük hayatı etkileme konusundaki tereddütlere de gerek kalmıyor. Merak etmeyin, hızlı geçen bir pembelik olacak ama dediğim gibi hızlı geçecek. Ortalama birkaç saat içinde günlük hayatınıza hemen dönebiliyorsunuz. Bu yüzden yüzde soyulma ve kızarıklık olmuyor. En güzel yanı da işlemin hemen sonrasında ciltte çok güzel bir aydınlanma oluyor.
Ben, yine bizlere zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum. Sizler gibi güvenilir ellerin olması bizler için önemli…

Röportaj: İpek Özcan