Eşcinsel çift tıp tarihine geçti!

ABD'nin Teksas eyaletindeki eşcinsel çift, doğumu için aynı çocuğu hamilelik döneminde birlikte taşıyan ilk insanlar oldu ve olay tıp tarihine geçti.

Ashleigh ve Bliss Coulter çifti şu anda 5 aylık olan oğulları Stetson ile çok mutlu ama bu onlar için kolay bir süreç olmadı. Normalde lezbiyen çiftlerden sadece biri biyolojik olarak hamile kalabiliyor. ‘İki taraflı Zahmetsiz Tüp Bebek’ (Effortless Reciprocal In Vitro Fertilization’ ya da kısa adıyla ‘ER-IVF’ denilen bir yöntemle her iki kadın da döllenme sonrası oğullarını fiziksel olarak vücutlarında taşımış bulundu.

Nasıl ve Neden?

Normalde bir donörden alınan spermlerle kadınlardan biri hamile kalıyor ve bu süreç diğer eşin herhangi bir katkısı olmadan tamamlanıyor ve bu kişi doğan çocuğu aslında sadece evlat edinmiş oluyor. Bu olayda eşlerden Bliss kendi biyolojik çocuğunun olmasını isteyen ancak hamile kalmak istemeyen taraf. Ama aynı zamanda bir kadın olarak çocuk ile anne arasındaki bu fiziksel bağın kurulmasını da istiyor ve önem veriyor.

Doğum uzmanı Doktor Kathy Doody’nin fikri bu duruma çare arayan çiftin ilgisini çekti ve 2016 yılında konsültasyonlar başladı. Yöntemin nasıl işlenip sürdürüleceği gün gün belirlenerek çift hamilelik ve doğuma hazırlandı.

Bliss’in döllenen yumurtası “inkübasyon” yani ilk oluşum ve hücre bölünmesi dönemini laboratuvardaki kuluçka alanı yerine Bliss’in vücudunda gerçekleştirdi ve Bliss’in vücudu döllenmiş yumurta için doğal bir kuluçka makinesi görevini gördü. Yumurta burada tam 5 gün boyunca kaldı. Embriyo Bliss’in içinde oluştuktan sonra ondan alındı ve donduruldu. Bu sırada Ashleigh’e hormon terapisi yapıldı ve hazır olduğunda da embriyo ona transfer edildi.

“Paha biçilmez bir deneyimdi”

Bu yöntemde çiftin verdiği en önemli karar transferdeki riskleri göz önüne almak oldu. Bundan sonra Stetson tüm büyüme sürecini Ashleigh’in vücudunda tamamlayıp bitirdi ve Haziran 2018’de hiçbir komplikasyon olmadan 4 kilo olarak dünyaya geldi. Böylece Stetson Coulter insanlık tarihinde doğumundan önce iki kadın tarafından da taşınmış ilk bebek oldu.
Bu yöntem geleneksel tüp bebek yapmaktan daha maliyetli ancak Bilss ve Ashleigh çifti verdikleri röportajda “Paha biçilemez bir deneyimdi” diyor ve Stetson için bir kardeş daha dünyaya getirmeyi planlıyorlar.

İki taraflı Zahmetsiz Tüp Bebek