Hadi itiraf edelim, güzelleşmeyi, kozmetikleri sevmeyen kadın var mı? Yok. Ben görmedim. Ruj görünce dayanamayan, saçları için saatlerini kuaförde harcayan, en yeni estetik trendlerinin peşinde koşan kadın sayısı artarken, uygulayanın yaş ortalaması da orta öğretim çağlarına indi. Kozmetik marka sayısına ve her geçen gün bir adım daha üste çıkan teknolojiye bakılırsa bu hayli büyük bir pazar. Amaç hem genç hem güzel olmak. Bilim adamları bunun için var güçleriyle çalışıyor. Hedef şimdi daha da fazlası. Günün birinde “artık hiç yaşlanmayacak, kırışmayacaksınız” derlerse ona da şaşırmayacağız. Hatta bir an önce bu müjdeyi bekliyoruz.

Probiyotiği yoğurt mu sandınız?

Yoldan geçen 10 kişiye “probiyotik nedir” diye sorsak, aklına gelen ilk şey yoğurt olur. Canlı bakteri ve maya içeren, sindirim ve bağışıklık sistemimizin olmazsa olmazı probiyotiği şimdi güzellikte kullanma devri başlıyor. Yok merak etmeyin yoğurdu alıp yüzümüze sürmeyeceğiz. Bu yararlı bakterileri teknolojiyle kremlerin, serumlar hazır bile. Geçtiğimiz günlerde Vichy’nin probiyotik içeren kremlerini yakından inceleme fırsatı buldum. Markanın tam 9 yıllık araştırma ile ciltte daha genç bir görünüm için yarattığı serinin adı ‘Slow Age’. Yani, yaşlanmayı ağırlaştırma, geciktirme, yaş alırken zamana meydan okuma… İçeriğinde yaşlanmaya neden olan belirtileri hedef alan ilk probiyotik türevi içerikler var. Çevresel kirliliğe, strese ve UV yıpranmasına karşı cildi bir kalkan gibi koruyor. Seride hangi ürünler mi var? Farklı ciltlere yönelik bakım kremi ve göz çevresi kremi. 35 yaşından 45’e ve üzeri yaşa kadar uygun. Ben kullanmaya başladım bile.

Maskeyi bu kez takın

Güzellik ve kozmetik denince aklımıza ilk Fransa gelse de benim oyum Kuzey Kore’den yana… Son yıllarda çekik gözlü kadınların güzellik sırları ve kullandıkları ürünleri de daha fazla kullanır olduk. İyi de yaptık. Etkilerini de görmeye başladık. Koreli kadınların en çok sevdiği şey maske uygulamak, hatta hiç aksatmamak. Ne güzel, benim de öyle. Sosyal hayatta maskeye şiddetle karşı olsam da her hafta evde güzellik maskesi uygulamaya bayılıyorum.

Çok ferah ve leke bırakmıyor

Deodorantın, roll-on’un mevsimi olmaz. Bazıları her ne kadar yaz ayları için sansa da dört mevsimin demirbaşıdır hemen belirtelim. Garnier’in çay ağacı yağı içerikli mineral saf temiz sprey ve roll on’u ferahlık hissi uyandırması, tertemiz kokması, uzun süreli oluşu ve en önemlisi de tişörtlerde leke bırakmamasıyla kalbimi kazandı. Tercihim roll on’dan yana.

Çizgilerim nereye gitti?

Kaşlarımı çatarak yıllarca bilgisayar başında çalışmaktan tam alnımın ortasında derin bir çizgim vardır. Alnımda da hatırı sayılır çizgiler olduğunu söyleyebilirim. Amaaa ne zaman Teoxane Advanced Filller kullanmaya başladım, kırışıklıklarımla arama biraz mesafe koydum. Yaklaşık 3-4 aydır düzenli kullanıyorum. Tek kelimeyle şunu diyebilirim ki kırışıklıkların görünümünde bir hayli azalma oldu. Bu bile yüzümü güldürmeye yetti. Bir sabah bir de akşam uygulamayı aksatmadan yaparsanız sizin de kırışıklıklarınız neden açılmasın?