Birey ve çiftlerin istedikleri zaman ya da bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olmalarına olanak sağlayan doğum kontrol kavramı, ülkemizde de oldukça yaygındır. Pek çok türü bulunan kontrol yöntemlerinden birini seçerken doktora danışmak en sağlıklısıdır.

Geleneksel doğum kontrol yöntemleri

Doğum kontrolle ilgili pek çok yöntem vardır. Bunların bazıları riskli olarak görülürken bazıları da çok daha güvenlidir. Ama hiçbir uzman ya da üretici firma %100 doğum kontrol garantisi vermez. Geri çekme, takvim metodu (yumurtlama günü takibi yapılarak) ve ilişki sonrası vajina yıkanması gibi örnekler, tüm dünyada yaygın kullanılan ancak çok fazla hamilelik riski içeren doğum kontrol yöntemleri olarak görülür.

Kondom (prezervatif), vajinal diyafram, servikal başlık ve vaginal kondom ise bariyer metotlardır. Kondomun doğum kontrolün dışında en önemli faydalarından biri cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkları engellemesidir. Vajinal diyafram vajinaya yerleştirilen rahim ağzını da içine alacak şekilde arkaya doğru uzanan bir bariyer yöntemidir. Yabancı ülkelerin bazılarında yaygın olarak kullanılır. Servikal başlık diyaframın rahim ağzına yerleştirilen şeklidir. 24 saat süreyle yerinde kalabilir. Ancak yerleştirilmesi zordur.

Doğum kontrol hapı

Günümüzde yaygın olarak kullanılan yöntemler arasında, hormonel bir koruma sağlayan, doğum kontrol hapı öne çıkar. Yumurtlamayı baskılayarak hamileliği önleyen doğum kontrol hapları 21 tablet olarak satılır. Her gün 1 adet kullandıktan sonra kutu bittikten sonra 7 gün ara verilir. Bu yönteme yeni başlayan kişilerin ilk kutuda yeterince korunma sağlanamayabileceğine dikkat etmesi gerekir.

Bir diğer hormonel kontrol de aylık veya 3 aylık enjeksiyonlar ile yapılır. Progesteron içeren ve genellikle kas içine doğrudan uygulanan iğnelerdir. Kullanımı sırasında ilk aylarda düzensiz kanamalar rahatsız edici olabilir. Koruyuculuğu %98 oranındadır.

Spiral

Dünyada çok yaygın olarak kullanılan spiral ile kontrol yöntemi, ülkemizde de tercih edilmektedir. Katkısız, bakırlı ve hormonlu olmak üzere 3 çeşidi bulunur. Spiral yerleştirilmesi için en uygun zaman adet dönemidir. Çünkü bu dönemde rahim ağzı kanalı iyice genişler ve yerleştirme esnasında hastanın gebe olma olasılığı düşüktür. Spiral, yan etkisi en düşük yöntemlerden biridir.