Saçların kişiden kişiye değişiklik gösteren türleri vardır. İnce telli, kalın telli, seyrek, dolgun gibi pek çok türe sahip olan saçlar bu özellikleri ile kişilere farklı bir görünüm katarlar. Saçların gürleşmesini etkileyen sebeplere baktığımızda ise yetersiz beslenme, yanlış şampuan kullanımı, sık yıkama, saç kremi kullanma, düzleştirici ve maşa kullanma, sürekli fön çektirmek en çok yapılan yanlışlar arasında yer almaktadır.

Saç gürleştirme yöntemleri

Saçlarınızı gürleştirme yöntemlerinden henüz hiçbirini denemediyseniz bitkilerle yani doğal yollardan bu işleme başlayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı kullanarak saçlarınızı gürleştirebilirsiniz. Aynı zamanda hint yağı, jojoba yağı ve argan yağı da kullanabileceğiniz yağlar arasında gelir. Evde kolaylıkla bulabileceğiniz ürünlerle de saç bakımı yapmam mümkün. Sarımsak, karanfil, ısırgan otu ile de kolaylıkla saç gürleştirme kürleri yapabilirsiniz. İşte tarifleri,

Saç gürleştirme kürleri

Sarımsak 

Saç gürleştirme kadın için oldukça önemlidir. Bu sebeple kadınlar türlü yollara başvurabilirler. Bu yollar arasında en bilindik ve etkili yöntem olan sarımsak, saç gürleştirme için en önemli bitkiler arasında yer almaktadır. Sarımsağın saçınıza sağladığı fayda saymakla bitmez. Yeni çıkan saç tellerinin sağlıklı bir şekilde uzamasına olanak sağlar. Saçlarınızın gür görünmesine yardımcı olur ve aynı zamanda dolgunluk verir.

Isırgan otu

Isırgan otu yağı, saç gürleştirme de kullanılan bir yağdır. Isırgan otlu şampuan ya da saç kremleri kullanarak saçlarınızı gürleştire bilirsiniz.

Yapılışı:

Kaynamakta olan tencerenin içine ısırgan otunu atıp biraz kaynatın ve demlenmesini bekledikten sonra süzün. Su sıcaklığı normale döndükten sonra saçlarınızı bu su ile yıkayın ve bir saat saçınızda kalmasını bekleyin. Daha sonra normal su ile durulayıp ısırgan otlu bitkisel şampuan kullanabilirsiniz.

Karanfil

Karanfilin besleyici özelliğini saçlarımızda da hissedebiliriz. Baharatçılardan temin ettiğimiz karanfil ile saçlarınızın hacim kazanmasına ve gürleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Haftada bir gün uygulayacağınız karanfil kürü sayesinde saçlarınızın gür ve dolgunluk kazandığına şahit olacaksınız.

Yapılışı:

Yarım litre suyun içerisine karanfilleri(15 adet) atarak 5 dakika süresince kaynatın. Ardından kapağı kapatarak soğuması için bir kenarda bekletin. Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra karanfilli suyu dökün ve saç diplerinize bu su ile masaj yapın. Düzenli yaptığınız takdirde bir süre sonra saçlarınızın çok daha hacimli ve kalın telli bir hal aldığına şahit olabilirsiniz.