Yaz aylarında burun estetiği yaptırma fikri; zaman zaman bazı soru işaretlerini de beraberinde getirebiliyor. Fakat yaz aylarında yapılan burun estetiği ameliyatının, diğer mevsimlerde yapılan ameliyatlardan pek de farkı bulunmuyor. Konunun detaylarının yanı sıra burun estetiğinde en yeni trendleri ve güncel teknikleri, KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. İsa Özbay yanıtladı.

Röportaj: Banu Aygün Fotoğraf: Ömrüm Tolga Çolak

Women’s Style Türkiye: Burun estetiğinde yeni trendler, yeni yöntemler var mıdır? Bunlar nelerdir?
KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı İsa Özbay: Gelişen teknoloji ile birlikte burun estetiğinde de yeni teknik ve yöntemler ortaya çıktı tabii ki… Bunlardan biri de piezo cihazıyla gerçekleştirdiğimiz piezo cerrahisi. Bu yöntem ile ameliyat sırasında kesici ve kırıcı aletler yerine ultrasonik dalgalar ile çalışan piezo cihazını kullanıyoruz. Piezo cihazı dokulara zarar vermeden sadece kemik üzerinde çalışıyor. Burun kemiğine yazı yazar hassasiyetiyle planladığımız şekli veriyoruz. Bu hem biz cerrahların işini kolaylaştırırken hem de hastalara iyileşme döneminde şişlik ve morluk semptomlarını minimuma indirerek avantaj sağlamış oluyor. Teknoloji ameliyat ve sonrasına bize bu avantajları sunmuş oluyor.
W.S.: Kimler neden burun ameliyatı olmalı?
İ.Ö.: Kemik eğriliği vb. sorunlar nedeniyle, sağlıklı nefes alma fonksiyonlarında problem yaşayan, bu probleme veda ederek tekrardan sağlıklı nefes almak isteyenler burun ameliyatına başvurabilir. Sağlıklı nefes alamamak, kaliteli uykuyu ortadan kaldırırken, yorgunluk hissi, ağız kuruluğu gibi durumlara neden olur. İleri seviyelerde uzun süre sağlıklı nefes alamamak ise vücudun geneline ve hatta iç organlara kadar zarar verir. İşin sağlık kısmının dışında, herhangi bir nefes problemi olmadığı halde., burnunun sadece şeklinden rahatsızlık duyan, daha estetik görünümlü bir burun görünümüne sahip olmak isteyen, burnundaki asimetrik görüntüden rahatsız olan kişiler de rinoplasti ameliyatına başvurabilirler. Burada önemli olan nokta, hastaların burun ameliyatlarını gerçekleştirecek cerrahı detaylı araştırmaları, alanında uzman ve deneyimli bir ismi tercih etmeleridir.

W.S.: Revizyon burun ameliyatı riskli bir ameliyat mıdır? Bir insana en fazla kaç kez burun ameliyatı yapılabilir?
İ.Ö.: Sadece revizyon ameliyatları değil, her ameliyat az da olsa mutlaka risk taşır. Ancak doğru cerrah, uzman bir ekip ve donanımlı bir sağlık kurumuyla bu risk minimuma iner. Revizyon burun ameliyatları, daha önce burun ameliyatı geçirmiş, önceden var olan işlevsel problemleri ortadan kalkmamış, ameliyat sonrası ortaya çıkan fonksiyonel problemlere maruz kalmış, ameliyat sonrası burun çatısında çökme yaşamış veya burnunun şekli istediği gibi olmamış kişilere yeniden yapılan ameliyatlardır. Revizyon ameliyatları, ilk kez yapılan burun ameliyatlarından daha uzun sürer. Çünkü bu ameliyatların birçoğunda, eğer ki var olan kıpırdak yapısı inşa için yetersizse, genelde kaburgadan alınan kıkırdaklar ile burna yeni bir çatı oluşturulur. Revizyon ameliyatında bir sayı sınırı yoktur fakat bize gelen vakalar, çoğunlukla 2 veya 3.ameliyat olurken, nadir de olsa 4, 5 hatta 6.ameliyat istekleri olabiliyor.
W.S.: Yaz mevsimi burun ameliyatına uygun bir mevsim midir? Burun ameliyatında cerrah ve hastaya düşen görevler nelerdir?
İ.Ö.: Kış aylarında yapılan burun ameliyatları ile yaz aylarında yapılan burun ameliyatları benzer süreçleri takip eder. Dolayısıyla yaz aylarında burun ameliyatı olmanın bir sakıncası yoktur. Burun ameliyatından önce cerrah ve hastanın doğru iletişim ile düzgün bir planlama yapması sürecin olabildiğince kolay ve konforlu geçmesini sağlar. İnsanlar yaz aylarında tatil, uzun seyahat planları yaptıkları için burun ameliyatları hastalara yük gibi geliyor olabilir. Fakat aslında burun ameliyatı; ne tatil, ne seyahat ne de başka bir planlamaya engel değildir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, ameliyat sonrası yaz aylarında güneş gözlüğü kullanmamak, güneşe çıkarken koruyucu güneş kremi sürmek ve şapka kullanmaktır.
W.S.: Yüz güzelliğinde ve uyumunda burnun yeri nedir?
İ.Ö.: Burun, yüzün tam orta hattında bulunduğundan, yüzün genel görünümünü oldukça etkiler. Burnun şekli, alnın, çenenin, dudakların dahi görünümünü etkiler. Büyük bir burun kişinin bakışlarının sert gibi durmasına neden olabilir. Yani yüzün genel görünümünü en çok etkileyen uzuvların basında burun geliyor diyebiliriz. Bu nedenle burun şeklinden rahatsız olan bir hasta bir uzmana başvurduğu zaman, ameliyat öncesi planlamada, yüzünün detaylıca analiz edilmesini, diğer uzuvlarıyla ilişkisinin irdelenmesini talep etmelidir.
W.S.: Sizce iyi bir nefes mi? Güzel bir burun şekli mi?
İ.Ö.: Kesinlikle her ikisi de! Fonksiyonel işlevlerini yerine getiren bir burun, aynı zamanda estetik bir görünümdeyse bu harika bir bütünlük demektir. Tabii ki sağlık her zaman güzellikten önde gelir. Fakat burun görünümünün, birçok insanın psikolojisine pozitif ya da negatif yönde etki ettiği de bir gerçek. Hem kaliteli nefes almak hem de kendini güzel ve özgüvenli hissetmek bence herkesin hakkı