Ben böyle güzelim!

Günümüzde kadınların güzellik standartlarını ne yazık ki büyük oranda estetik dünyası belirliyor. Peki, biz kadınlar olarak bu düzenin karşısında durabiliyor muyuz?

Son yıllarda sıfır bedene karşı yürütülen mücadeleler, #makyajyok gibi hareketler bu hakimiyeti kırmaya başlasa da halen zayıf ve makyajlı olmanın güzel olmakla eşdeğer tutulduğu bir dünyada yaşıyoruz. Buna bir dur demenin zamanı geçiyordu ki Rihanna ve Beyonce kimsenin yapamadığını yaptı. Güzellik standartlarını bu sefer biz yaratıyoruz diyen güzeller çok eleştirildiler, hatta espri konusu oldular. Peki geri adım attılar mı? Hayır. Çevrelerine gülücük atmasını bildiler, dimdik yürüdüler.

Peki, bizim ünlülerimiz nerede? Mide ameliyatı olmak için birkaç kilo daha almanın peşinde… İçlerinden biri de çıkıp demiyor ki “Sağlıklı olduğum sürece size ne oluyor? Ben böyle güzelim!” diye. Batı’nın yerleşen güzellik kalıplarına karşı durabilen bir toplum değiliz ya sıfır beden gelmiş, varsın sıfır beden devam etsin değil mi?

Dünyaca ünlü yıldızların başlattığı bu akıma markalarımızdan ve tasarımcılarımızdan da pek destek gelmedi. Tabii yok değil geniş kalıplı parçalar ama sanki onlara da korka korka yer verilmiş koleksiyonlarda…

Aslında her şeyin suçlusu biziz biliyorsunuz değil mi? Fazla kiloları yüzünden eşimden, işimden olurum diye düşünenler, her gün kendine psikolojik işkence yapanlar, bekar kalacağım korkusu yaşayanlar… Bu liste uzar da gider. Eğer önce biz kendimizi kabul edersek -Rihanna’yı bir parça örnek alın-, düzene karşı baş kaldırırsak ve “ben böyle güzelim!” demeyi becerebilirsek, emin olun ki dünya güzelleşecek, kalıplarını kıracak. İnanıyorum ki yaparız, yapacağız…

Sevgilerimle.

Didem YENİAY
Genel Yayın Yönetmeni

didem@womensstyletr.com