Annenize sürpriz yapmak için ufak bir tüyo da verelim: Netflix’te bir hesapta beş ayrı profil açabiliyorsunuz. Anneler Günü’nde “Dünyanın En İyi Annesi” adıyla özel bir profil açın ve bu profilde annenizin seveceğini düşündüğümüz yapımları izleme listenize alın.

Anneler Günü için Netflix farklı zevklere göre birkaç film ve belgesel önerisi 

Kahkaha atmayı seven anneler

• Eyvah Annem Dağıttı! Çiçeği burnunda bekar anne Amy, sorumluluklarının yükünü daha fazla kaldıramayınca kendi gibi tükenmiş iki anneyle çılgın bir maceraya balıklama dalar.2016 yapımı filmde Mila Kunis, Christina Applegate ve Kristen Bell oynuyor.
• Eğlenceli Annelerin Akşam Yemeği. Çocuklarının aynı anaokuluna gitmesinden başka ortak noktası olmayan dört kadın, ufaklıklar olmadan bir gece geçirmek ister. Ancak gece beklediklerinden farklı geçer… 2017 yapımı.

Mendili elinde her daim hazır olan anneler

• Ruhların Sonbaharı. Geçen yılın filminde Robert Redford ve Jane Fonda başrolde. İki dul komşu Addie ve Louis’in yalnızlıklarını bir parça hafifletmek için masum biçimde aynı yatakta uyumaya başlaması, gerçek bir romantizmin de fitilini ateşler.
• Son Arabalı Sinema. Hasta annesi için eve geri dönen bir adam, yıkımın eşiğindeki arabalı sinemayı işleten babasıyla arasındaki buzları eritip yakınlaşmaya başlar. 2015 yapımı duygusal bir film.

Siyah – beyaz filmlere bayılan anneler

• Tiffany’de Kahvaltı. 1961 yılına gidiyoruz, karşınızda muhteşem Audrey Hepburn. Servet avcısı Holly Golightly, yaşadığı binaya zengin bir kadının sponsorluğunda taşınan umut vaat eden yazar Paul Varjak’ın büyüsüne kapılır.
• İhtiras Tramvayı. 1951’de sinemaya uyarlanan Tennessee Williams’ın Pulitzer ödüllü oyunu. Yönetmen Elia Kazan. Çiftliğini alacaklılara kaptıran Blanche DuBois’nun, teselliyi kız kardeşi Stella’da aramak üzere New Orleans’a gitmesini konu alan filmin başrolünde Marlon Brando ve Vivian Leigh var. Bol Oscarlı.

Moda tutkunu anneler

• Manolo: Kertenkeleler İçin Ayakkabı Yapan Çocuk. Efsanevi ayakkabı tasarımcısı Manolo Blahnik kendi yaratıcı sürecini anlatıyor, ünlü hayranları da tasarımcının eserlerine dair görüşlerini paylaşıyor. 2017 yapımı.
• Iris. 2014’te çekilen bu belgeselde Albert Maysles 93 yaşında bile kariyerinin zirvesinde bulunan, tarzıyla ilham olan, mankenlere akıl veren, alıcılarla pazarlık eden moda efsanesi Iris Apfel’i anlatıyor.

Güçlü kadınları seven anneler

• Adım Malala. Kızların eğitim hakkı için savaşırken Taliban tarafından vurulmasına rağmen mücadelesinden vazgeçmeyen, Nobel Barış Ödülü alan en genç kişi olan Pakistanlı Malala’nın ilham ve umut veren öyküsü. 2015 yapımı.
• What Happened, Miss Simone? 2015’te çekilen bu belgeselde efsane şarkıcı ve aktivist Nina Simone’un hikayesi daha önce hiç duyulmamış konser kayıtları, değerli arşiv çekimleri ve en iyi bilinen şarkıları eşliğinde anlatılıyor.