Valiz hazırlama tatile çıkmadan önce kadınların en büyük derdi. Kıyafetleriniz kırışmadan, eşyalarınız bozulmadan, çok daha fazla eşya sığdırarak ve en önemlisi de zaman kaybetmeden valiz nasıl hazırlanır? İpuçlarını videolu haberimizde bulacaksınız.

Haziran ayı geldi. Dolayısıyla yaz da yüzünü gösterdi. Herkesin içi kıpır kıpır… Okullar kapanıyor, yıllık izinler, bayram tatilleri başlıyor. Kimileriniz tatil planlarını çoktan yaptı. Peki sırada ne var? Valiz hazırlamak. Genelde kadınlara düşen valiz hazırlama işi kimi zaman bir işkenceye dönüşüyor. Her eşyamızı valize sığdırmak istiyoruz ama sığmıyor. Oysa ki doğru bir yerleştirme yaptığınız takdirde tek bir valizle rahatça tatile çıkmanız mümkün.

İşte bu videolu haberimizde size doğru valiz hazırlamanın püf noktalarını anlatacağız.

Valiz hazırlama listesi oluşturun

İlk olarak doğru bir valiz boyu seçmek gerekiyor. Kısa süreli bir seyahate çıkacaksanız kabin boyu tercih etmenizde fayda var. Büyük boy tercih edecekseniz ise valize irtibat numarası eklemek, etiketler ya da pinlerle kişiselleştirerek karışmasını engelleyebilirsiniz.

Uçakla yolculuk yapacaksanız bir diğer derdiniz ise valizde likit eşyanın ne kadar ve ne şekilde taşınacağı… Bunun hakkında önceden bilgi edinmeniz valizi daha doğru şekilde hazırlamanızı sağlayacak.

Valiz hazırlamadan önce bir hazırlık listesi oluşturmanız oldukça faydalı olacaktır.  Öncelikle gerçekten ihtiyacınız olabilecek eşyaları valizinize yerleştirin. Şayet yer kalırsa valizde fazladan birkaç eşya daha ekleyebilirsiniz.

Kıyafetlerinizin kırışmaması için neler yapmalısınız?

İlk olarak sert eşyalarınızı (ayakkabı, terlik, saç kurutma makinesi, makyaj malzemeleri vb.) valize yerleştirin. Ardından daha az kırışacak eşyalarınızı (Havlu, iç çamaşırı, çorap, eşofman vb.) yerleştirebilirsiniz. Daha sonra günlük kıyafetlerinizi ve hemen ardından gece kıyafetlerinizi ekleyebilirsiniz. En son olarak ise çabuk kırışacağı için gömleklerinizi yerleştirebilirsiniz.

Daha çok eşyayı valize nasıl sığdırabilirsiniz?

  • Çorapları tek tek açıp boşluklara sıkıştırın.
  • Makyaj malzemelerini ağızları kapalı olacak şekilde boşluklara sığdırın.
  • Pantolonlarınızın önce paçalarını birleştirip belinden katlayın. Daha sonra da paçaları bel kısmına doğru katlayıp yerleştirin.
  • Eteklerinizi ve gece kıyafetlerinizi katlamadan düz bir şekilde valize yerleştirin.
  • Gömlekleri kollarını içeriye sokup orta yerinden katladıktan sonra düzgünce valize yerleştirin.
  • Dilerseniz tüm bunları yapmayarak bütün kıyafetlerinizi tek tek açıp lahana gibi kapatarak da valize yerleştirebilirsiniz.