Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV), Lloyd’s Register Foundation (LRF) desteğiyle hayata geçirdiği Tasarım Mucitleri Ateşböceği Öğrenim Birimi, Anadolu’nun dört bir yanındaki çocuklarla buluşmak için etkinliklere başladı.

Kamu yararına teknoloji, mühendislik ve bilim alanında faaliyet gösteren dünya çapında bir kuruluş olan Lloyd’s Register Foundation (LRF), çocuklarımızı nitelikli eğitim desteği ile buluşturan TEGV’in Tasarım Mucitleri Ateşböceği Öğrenim Birimi için fon sağladı. LRF desteğiyle hayata geçirilen Tasarım Mucitleri Ateşböceği Öğrenim Birimi, Anadolu’nun dört bir yanındaki çocuklarla buluşmak için etkinliklere başladı. LRF bu desteğe ek olarak, TEGV’in Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkı ve Siirt Kurtalan Öğrenim Birimi’nde kurulacak Tasarım ve Beceri Atölyelerine de fon sağladı.

Tasarım Mucitleri Ateşböceği Öğrenim Birimi etkinlikleri başladı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonu içerisinde yer alan ve 21. yüzyılın öğrenme becerileriyle geliştirilen Tasarım ve Beceri Atölyesi içerikleriyle özel olarak tasarlanıp donatılan Ateşböceği Öğrenim Birimi, çocuklarla buluştu. Tasarım Mucitleri Ateşböceği Öğrenim Birimi’nde çocuklar, 3D yazıcıdan elektronik devre kartlarına, robotik kitlerden 3 boyutlu kalemlere kadar birçok malzeme ile beceri ve yaratıcılıklarını geliştirecek. “Dene, yap, keşfet, paylaş” sloganıyla çocukların gerçek hayatta karşılaştığı sorunlara yaratıcı çözümler bulmasına olanak sağlayan bu atölyeler, 8-14 yaş arasındaki çocuklara hizmet verecek.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Sait Tosyalı proje ile ilgili; “TEGV olarak 24 yılda 3 milyona yakın çocuğumuza ulaşırken, hep fırsat eşitliğini ön planda tuttuk. Bu yüzden Türkiye’nin 4 bir yanında her yıl yaklaşık 200 bin çocuğumuza aynı imkânları ulaştırmaya çalışıyoruz. Tasarım ve Beceri Atölyelerimizin ilki yaklaşık bir yıl önce Tekirdağ’da hayata geçerek çocuklarımızla buluştu ve bugün itibarı ile 7 adet Tasarım ve Beceri Atölyesi, 2 Adet Tasarım Mucitleri Ateşböceği Öğrenim Birimi’miz faaliyette. Biz çocuklarımızı 21. yüzyılın yeni öğrenme becerileriyle buluşturmaya devam edeceğiz. Sağladıkları fon ile çocuklarımızı nitelikli eğitimle buluşturmamıza destek olan Lloyd’s Register Foundation’a çocuklarımız adına teşekkür ediyoruz.” dedi.

Lloyd’s Register Foundation Eğitim Müdürü Tim Slignsby ise şunları söyledi; “Lloyd’s Register vakfının misyonunu gerçekleştirmek için, nitelikli mühendislerin sayısının artmasına ve yeni mühendislik alanlarının oluşmasına oldukça önem veriyoruz. Tasarım ve Beceri Atölyelerinin, çocukları yeni nesil öğrenme becerileriyle donatarak öğrenme yeteneklerini geliştirmesi ve onları mühendislik alanına yönlendirmesi bizi oldukça heyecanlandırıyor. TEGV ile yaptığımız işbirliğinden dolayı oldukça gururluyuz. Bu programın topluma, yaratıcı ve girişimci bireylerin yetişmesinde önemli katkılar sağlamasını sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın yerleşik etkinlik noktalarının bulunmadığı illerde, çocuklara nitelikli eğitim desteği ulaştırmak amacıyla faaliyete geçirdiği Ateşböceği Öğrenim Birimleri, 2000 yılından bu yana Anadolu’nun dört bir yanında 1 milyonun üzerinde çocuğa ulaştı.