Mutfaklar artık sadece yemek hazırlanan veya erzakların depolandığı yer olmaktan çıkararak ailece toplanılan, sohbet edilen, hatta misafir ağırlanan sosyal alanlar haline dönüşüyor. Siz de mutfağınızdaki sınırları kaldırmak istiyorsanız, önerilerimizden ilham alabilirsiniz.

1. adım

Mutfağınızın yeni trende uyum sağlaması için onu salona veya yemek odasının içine kadar uzatabilirsiniz. Farklı boyut ve yapılardaki sosyal mutfaklar için büfe ve kitaplıklara yer verebilirsiniz.

2. adım

Artık mutfakta yemek yaparken ev sinema sisteminden film bile izleyebilirsiniz. Bunun için salonunuzda olduğu gibi mutfağınızda da sinema sistemine yer vermelisiniz. Aynı mekanda farklı şeyler yapabilme ihtiyacıyla hazırlanan mutfaklardan maksimum verim alabilmek için ise mutfak ada üniteleri kullanabilirsiniz.

3. adım

Saklama ve depolamanın en çok yapıldığı alanlardan olan mutfağınızı sosyalleştirmek için kullanıma uygun çekmeceler ve ekstra raylı sistemlere yer vermelisiniz. Böylece mutfağınızda ailenize ve sevdiklerinize yer açabilir, onu keyifli bir alana dönüştürebilirsiniz.

4. adım

Evde çalışıyorsanız ve bunun için başka bir odanız yoksa mutfağın bir bölümünü bunun için dekore edebilirsiniz. Böyle bir durumda yapılacak en basit şey üst dolap modüllerini çalışma alanına doğru uzatmak ve altında küçük bir masayla uygun bir alan oluşturmak.

5. adım

Mutfakla iç içe geçen bir yerleşim planını benimsiyorsanız çocuklarınızla ya da dostlarınızla birlikte vakit geçirebileceğiniz aktivite alanları yaratın. Mesela mutfağın ortasına upuzun bir masa ve oturma birimleri yerleştirin. Bu hem yemek hem de toplanıp keyifli paylaşımlar yapacağınız bir alan yaratır. Ayrıca tezgah gibi kullanıp yemekleri bu masada hazırlayabilirsiniz.

6. adım

Mutfakla yaşam alanı arasındaki duvarı kaldırarak oturma odanızla kontak halde olun. Banklı masa takımları, iki kişilik yemek masası setleri gibi ilave detaylar hem kullanışlı hem de dekoratif seçenekler. Ayrıca renkli cihazlar, özel tasarım bataryalarla mutfağınıza renk katabilirsiniz.