Güzellik markası Sephora, müşteri iadelerini ve davranışlarını izlemek için bir hizmet kullanıyor. Sephora iade politikası değişti.

Geçtiğimiz aylarda Wall Street Journal’da perakende ve müşteri iadesi yanı sıra mağazaların geri dönüş modellerini yapmasını sağlayan The Retail Equation ve TRE ile ilgili bir haber çıktı. TRE’nin web sitesine göre ayakkabı, mücevher, moda markaları da dahil olmak üzere 34.000’den fazla mağaza bu hizmeti kullanıyor. Hatta bu mağazalar içerisinde Victoria’s Secret, J.C. Penney ve Sephora’da gibi önemli markalar da yer alıyor.

Sephora TRE sistemi üzerinden alışveriş yapan kişilerin iade alışkanlıklarının sonuçlarını görebileceği öğrendi ve…

Resmi olarak Amerika’da Sephora’dan  bir ürün aldığınızda 60 gün içinde açılmayan ürünlerin iadesine izin verilirken, makbuz olmadan ürün depo bedeli karşılığında iade kabul edilebiliyor. Wall Street Journal’ın yazısında Sephora’nın TRE ile resmi ortaklığı hakkındaki raporunda makbuz olsun ya da olmasın müşterilerin ürünlerin iade edilmesinden men edildiği yazıyor.

Bu olay üzerine Sephora’dan  “Tüm müşterilerimize mükemmel bir alışveriş deneyimi sunmaya adamış bir markayız. İadeleri karşılamak için her türlü çabayı gösteriyoruz ancak müşterilerin küçük bir kısmı politikamızdan faydalanıyor, çoğu durumda da satın alınan üründen iki kat fazla mal iade ediliyor. Bu durum, ürün seçimini sınırlıyor ve diğer müşterileri haksız şekilde etkiliyor. Aşırı dönüş kalıplarını belirlediğimizde, bu müşterilere, satın alma kanıtı sağlanmadığı takdirde gelecekteki iadeleri sınırlayabileceğimizi bildiririz” açıklaması geldi.

Yahoo’ya göre, TRE ehliyetle alışveriş davranışlarını izliyor

Bunun gerçekleştiği son mağazalar arasında ise Urban Outfitters, Buy Buy Baby ve GAP gibi markalar bulunuyor. TRE’nin “İade Yetkilendirme Sistemi” ile çalışan mağazaların ardından bir müşterinin satın alma tarihini, iade sıklığını ve bir mal sahibinin mal maliyeti izleniyor. Tüm bu izlemeler de, her mağaza için bir puan toplanmasını ve alışveriş yapan kişinin belirli bir mağazanın eşiğinin üzerine çıktığında, geri dönüş yapmasını engelliyor.

Yakın zamanda Sephora’dan bir e-posta alan müşteri, yüksek getiri faaliyeti nedeniyle, “makbuzla veya makbuz olmadan gelecekteki herhangi bir geri dönüşü reddedebileceğini” belirtti ve Reddit’e “Sephora’yı takip ettiğimde cezalandırıldığını” düşündüğünü yazdı.

İyi haber ise, TRE’nin alışveriş davranışını bir markadan diğerine paylaşmadığını söylemesi. Bu nedenle, bir mağazada iade işlemi yapmaktan men edilmişseniz, başkalarına yasaklandığınız anlamına gelmez.

Amerika’da her yıl 260 milyar dolar değerinde ürün iadesi yapılıyor

Bir zamanlar cömert iade politikasıyla tanınan L.L.Bean gibi bazı perakendeciler on yıllardır süren politikaları geri çekiyorlar. Çünkü iadeler yüzünden markalar zor durumda kalıyor. İade politikasından dolayı alışveriş yapanların favori yeri olan Nordstrom, bile geri dönüş davranışlarını kırıyor.