BMW’nin uzun zamandır hayran olduğum modeli BMW 5 Serisi yenilendi ve ülkemizde de satışa sunuldu. Önceki modellerin ‘erkek otomobili’ imajının aksine, yeni model artık kadınlara daha çok hitap eden bir otomobil halini almış.
Bu aracı test edebilmek için Canyon Ranch Kaplankaya’ya doğru Dalaman Havalimanı’ndan harekete geçtik. Bu otelin önemli bir özelliği var. Kendine ait özel bir koyu da bulunan tesis, detoks yapmak isteyen ve kendisine çok da vakit ayıramayanlar için adeta yeryüzündeki bir cennet gibi. Son derece huzurlu ve sakin bir alana kurulmuş olan tesiste büyük bir SPA alanı da bulunuyor ve zengin masaj seçenekleri arasından seçim yapmakta zorlanabiliyorsunuz.

Böylesi huzurlu bir ortama havalimanından ulaşmamı sağlayan BMW 5 Serisi de emin olun huzur verme konusunda çok iyi bir otomobil. Her şeyden önce son derece sessiz kabiniyle sürüş esnasında sizi rahatlatan araç, güçlü motorları sayesinde de istediğiniz anda adrenalin dolmanızı sağlıyor.
520d ve 530i motor seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunulan 5 Serisi; Sport, Prestige ve Luxury donanım paketleri ile ithal ediliyor. 2,0 litre dört silindirli dizel motor, 190 beygir güç üretirken ortalama 4,2 lt/100 km’lik tüketime sahip. 2,0 litre dört silindirli benzinli motor ise 252 beygir güç üretip, 0’dan 100 km/s hıza erişim için 6,2 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

BMW, yeni aracın kadınlar tarafından daha fazla tercih edilmesi için bir takım yenilikler de yapmış. Bunların içinde torpidoda yer alan kartuşlar aracılığıyla otomobilin içine parfüm sıkan opsiyonel koku özelliği (sekiz farklı koku seçeneği) ile Çevre Görüş Kamera Sistemi ve 3D Görüntü öne çıkıyor. Bu sistem Park Asistanı Plus sisteminin bir parçasını oluşturarak, zor durumlarda manevra yapmanızı destekliyor. Ayrıca, özellikle kadınlara müjde! Uzaktan park fonksiyonu sayesinde park etme derdi ortadan kalkıyor. Dar bir alana park etmek kabus olmaktan çıkıyor; istediğinizde manevraları otomobilin dışından yöneterek dar bir park boşluğuna otomobili yerleştirebiliyorsunuz.

Ön koltuklar, olağanüstü bir koltuk konforu sunmak üzere standart olarak yarı elektrikli ayar özelliğiyle birlikte sunuluyor. 20 hava odacığı ve maksimum sekiz farklı masaj programı içeren opsiyonel havalandırma özellikli bu koltuklarla uzun seyahatler artık daha konforlu hale geliyor. Siz trafikte bunaldığınızda kendi özel SPA’nız sizi rahatlatmak için aralıksız masaj yapabiliyor.
Tırnaklarınız uzun olduğu için pek çok müzik sistemini kolayca kontrol edememişsinizdir. Ya da kanal değiştirmek veya ses açmak için tırnaklarınız kırılmıştır değil mi? BMW 5 Serisi bu sorunu ortadan kaldıran bir teknolojiye de kavuştu. BMW Gesture Control isimli yenilik doğal konuşma dilini algılayan sesli kumanda sistemi, hassas dokunmatik ekran ve herkesçe bilinen iDrive Dokunmatik kontroller yer alıyor. Bayilerde satılmaya başlanan 5 Serisi 86 bin Euro’dan başlayan fiyat etiketine sahip.