Yaz sıcakları yerini sonbaharın serinliğine bırakırken tatilden ve denizden vazgeçemeyenlerdenseniz Eylül ve Ekim’de de yazı yaşama şansınız var. Her ay 300 binin üzerinde uçak bileti satışı gerçekleştiren Enuygun.com’un seyahat analistleri sonbaharın gelmesi ile serinlemeye başlayan havaları göz önüne alarak, yurtiçi ve yurtdışında eylülde denize girebilmek için en uygun olan yerleri listeledi.

Kıbrıs

Kıbrıs’ın en hareketli yeri Girne ancak adanın diğer kısmı Bafra bölgesi muhteşem deniziyle eylülde denize girmek için dikkat çeken bir yer. Üstelik son yıllarda buraya yeni çok güzel oteller de açıldı. Eylül ve Ekim ayı için uygun fiyatlı uçak bileti de bulabilirsiniz. Otel fiyatları da okullar açıldıktan sonra ucuzluyor. Ekim ayının sonuna kadar rahatlıkla denize girebileceğiniz Kıbrıs’ta fırsatınız olursa adanın en uç noktası Karpaz’ı ziyaret edin. Doğası bozulmamış bu bölgede denize girmek ayrı bir keyfi olacaktır. Girne’ye gidecekseniz de Girne Kalesi, Bellapais Manastırı, St Hilarion Kalesi, Batık Gemi Müzesi, Hz. Ömer Müzesi gibi yerler gezilebilir.

Alanya

Alanya’da Eylül ayı ile birlikte deniz güzelleşir. Yazın o bunaltıcı sıcakları yerini rahatlıkla denize girebileceğiniz güzel sıcaklara bırakır. Deniz daha berrak ve dalgasız olur. Okullar açıldığı için haliyle fiyatlar da ucuzlar. Alanya’da 5 yıldızlı büyük ve lüks otellerde konaklayabileceğiniz gibi şehir merkezindeki küçük 2-3 yıldızlı otellerde de kalabilirsiniz. Fırsatınız varsa Damlataş Mağarasını, Dimçay’ı, Arkeoloji Müzesi’ni, Tersane’yi gezin ve mutlaka Alanya Kalesi’nden güneşin batışını izleyin.

Datça

Datça bahar aylarının en güzel yaşandığı bölgelerimizden biri. Ilıman havası nedeniyle de sadece eylülde denize girmek değil, Kasım ayına kadar denize girmeniz mümkün. Son yıllarda büyük şehirlerden kaçmak isteyenleri adresi Datça, Eylül ayında herkesin birbirini tanıdığı küçük bir balıkçı kasabası havasına bürünür. Selemiye Köyü, Bozburun, Palamutbükü gibi yerler yazın kalabalık oluyor. Eylül ayında burası sakinleşmeye başlar. Datça için en yakın havalimanı Dalaman Havalimanı’dır. Havalimanından otobüsle Datça’ya seferler yapılıyor. Eylül ayının son haftalarından itibaren fiyatlar ucuzlar. Özellikle doğa yürüyüşü yapmak ve fotoğraf çekmek istiyorsanız çok doğru zaman.

Kotor-Budva

Hem denize gireyim hem de vizesiz bir yer olsun diyorsanız Karadağ’ın dünyaca ünlü turistik bölgeleri Kotor ve Budva’yı da tercih edebilirsiniz. Ortaçağ esintileri taşıyan bu iki şirin şehirde aynı zamanda Adriyatik denizinde denize girmenin keyfini yaşarsınız. Kotor ve Budva’ya gitmek için Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya uçmanız gerekiyor. Karadağ Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Rodos

Son yılların moda destinasyonları Yunan adaları da Eylül ve Ekim’de denize girmek isteyenler için ideal bir tercih olabilir. Schengen vizeniz varsa Yunan adalarını rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Ancak Schengen vizeniz yoksa da daha az formalite gerektiren kapıda vize uygulamasından yararlanabilirsiniz. Marmaris’ten Rodos’a feribot seferleri yapılıyor. Yine dilerseniz Çeşme’den Sakız’a, Bodrum’dan Kos’a Ayvalık’tan Midilli’ye, Kaş’tan Meis’e feribot seferleri düzenleniyor.