Markanızın hikayesi nasıl başladı?
Northwestern Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisliği ve Ekonomi olmak üzere çift anadalda lisans derecesi ile mezun olduktan sonra Türkiye’ye döndüm. Moda sektörünün önemli markalarında çalıştım. Her zaman yaratıcı bir tarafım vardı ancak bunu ortaya çıkarabileceğim bir konu bulmakta zorlanıyordum. Yaratmaya ve tasarlamaya olan ilgim ilk başta resim ile başladı aslında ama Padme Designs çok farklı bir şekilde ortaya çıktı. Mücevher mağazalarında aradığım tarzda ürünler bulamıyordum ve neden kendim tasarlamayayım, diye düşündüm. Önceleri hobi olarak başladığım bu merak, sonrasında bir kariyere dönüştü.

Size etkileyen ne oldu?
Bu yolculuğun başlangıcı Hindistan’a yaptığım bir seyahatte oldu. Bir gün ziyaret ettiğimiz bir tapınakta “Om mani padme hum” mantrasını duydum. Çok hoşuma gitti, bana huzur verdi. Daha sonrasında anlamını araştırdım ve “Lotusun içindeki mücevher” demek olduğunu öğrendim. “Padme” kelimesi de “lotus” anlamına geliyordu. Sık sık zihnimi temizlemek ve rahatlamak için bu mantrayı dinler olmuştum. Sonrasında alışık olduğum düzenin içinden çıkıp her şeye yeniden başlamaya karar verdiğim süreçte kendimi Padme’yle yani “lotus”la özdeştirdim. Padme’nin temsil ettiği bilincin açılması, yeniden doğuş ve farkındalık kavramları, mücevher markamı yaratırken beni o kadar derinden etkiledi ki, bundan daha iyi bir isim olamayacağını düşündüm.

padme-design-01

Tasarımlarınız için eğitim aldınız mı?
Evet. İşime kendimi tam anlamıyla vermek ve hayalimdeki ürünleri tasarlamak için kurumsal hayattan uzaklaşıp, Kapalı Çarşı’da eğitim veren bir mücevher atölyesinde çalışmalara başladım. Bu çalışmalara ek olarak GIA’da (Gemological Institute of America) mücevher, pırlanta ve renkli taş eğitimlerini tamamladım. AJP, yani Accredited Jewellery Professional ünvanını aldım.

Farklı tarzlara farklı mücevherler

Padme Designs koleksiyonlarında ön planda olan nedir?
Padme Designs’ın esas çıkış noktası tüm tasarımların birer “Daily Reminder”, yani hatırlatıcı tasarımlar olmasıdır. Her serinin temelinde verilmek ya da hatırlatılmak istenen belli bir mesaj var. Bu anlamdan yola çıkarak şekilleniyorlar ve her serinin içinde farklı tarzdaki kadınlara uyabilecek seçenekler sunuluyor. Tüm serilerin ortak özelliği, her şeyin doğalı güzel olduğu için, mükemmel çizgiler yerine yamuk ve eğri çizgilerden oluşması. Ürünler elde yapılıyor ve normalde hata olarak kabul edilebilecek yamukluklar ve eğrilikler ürünlere birer karakter ve gerçekçilik katıyor. Doğal hallerine müdahale edilmemiş oluyor.

Tasarımlarınızın insanlar üzerindeki etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Hedefim, insanları mutlu etmek. Stresli ve yoğun geçen hayatlarımızda anlık bile olsa onları motive etmek, huzur vermek, olumlu düşüncelere sevk etmek…
Yeni bir koleksiyon hazırlığı içerisindeyim. Bu koleksiyonun ana fikri çok sevdiğimiz anılarımızı ve/veya bu hayatta değer verdiklerimizi hatırlatacak olması. Biraz “mix & match” tarzında, kişinin zevkine göre birleştirebileceği parçalardan oluşan bir koleksiyon olacak.

padme-design-03

Tasarımlarınız sadece takılarla mı sınırlı kalacak?
Şimdilik sadece takılar var. İleride ne olacağını bilemiyorum, ama önceliğimin takı olarak kalmasını planlıyorum. Tasarımın her türlüsü keyifli, dolayısıyla ileride ilgi alanımın genişlemesi şaşırtıcı olmaz.

Ürünleriniz hangi satış noktalarında bulunabiliyor?
Padme Designs ürünleri Zeki Ata Mücevherat (Göztepe mağazası), Designers of OZ (Alaçatı ve Alsancak mağazaları) ve alwaysfashion.com sitesinde satılıyor. Ayrıca yakın zamanda Bebek’te açılacak olan “showroom”un hazırlıkları içerisindeyiz.

padme-design-04