“Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, çikolata mutluluğunu evde yaşamak isteyenlere birbirinden leziz tarifler sunuyor. En kaliteli kakaolar ile hazırlanan çikolataların arkasındaki formülleri üç farklı tarif ile çikolata severlerle paylaşan Kahve Dünyası, herkesin 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü’nü kutluyor.

Processed with VSCO with a5 preset

Kakao çekirdeklerinin Avrupa’ya ilk kez getirildiği 7 Temmuz 1550 tarihi, her yıl dünya genelinde Çikolata Günü olarak kutlanıyor. Çikolata mutluluğunu doyasıya yaşamak isteyen misafirlerine her zevke ve bütçeye uygun enfes seçenekler sunan “Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, Dünya Çikolata Günü’ne özel birbirinden lezzetli üç farklı tarifinin reçetesini çikolata tutkunlarıyla paylaşıyor. İşte, sadeliğiyle asaletini kanıtlayan lezzet klasiği Trüf çikolatadan çeşit çeşit içeriklerle hazırlanabilen tablet çikolatalara ve kahve ile çikolatanın buluşmasıyla ortaya çıkan kahveli spesiyal çikolataya kadar evde yapabileceğiniz üç özel çikolata tarifi…

Trüf Çikolata
Malzemeler
200 gram krema
40 gram bal
200 gram Kahve Dünyası Bitter Çikolata
70 gram tereyağı
20 gram toz fıstık
20 gram kakao
20 gram Hindistan cevizi
Hazırlanışı
Kremayı tencereye koyun, kaynamaya başlayınca balı ekleyerek tencereyi ateşin üstünden alın. Sıcak olan bu kremayı Kahve Dünyası Bitter Çikolatanın üzerine aşamalı olarak dökerek merkezden başlayarak karıştırmaya devam edin. Ganajın pürüzsüz olmasına dikkat edin. 40 dereceye gelen karışım üzerine küp küp doğranmış tereyağını ekleyerek dinlenmeye bırakın. Ortalama 20 gramlık toplar oluşturun. Çikolata toplarını bitter çikolata ile kaplayın. Daha sonra kakaoya, fıstık tozuna veya hindistancevizine bulayın.

Tablet Çikolata (100 gramlık)
Malzemeler
150 gram Kahve Dünyası Bitter Para Çikolata
150 gram Kahve Dünyası Sütlü Para Çikolata
50 gram krokan
50 gram patlayan şeker
30 gram fıstık
Hazırlanışı
Benmari usulü ile Kahve Dünyası Bitter Para Çikolata ve Kahve Dünyası Sütlü Para Çikolatayı temperleyin yani ön kristalleştirme işlemini gerçekleştirin. (Not: Sütlü çikolata için 29,5 derece, bitter çikolata için 35,1 derece en uygun temper dereceleridir.) Temperlediğiniz sütlü ve/veya bitter çikolatayı çikolata kalıbına doldurun. Üzerine istediğiniz malzemeyi serpin. (krokan, patlayan şeker, fıstık vs.) Ardından dolapta 30 dakika dinlenmeye bırakın. Çikolatanızı dolaptan aldıktan sonra ters çevirerek kalıptan çıkarın. Çikolatanızı serin ve kuru bir yerde 18 derecede muhafaza edebilirsiniz.

Kahveli Spesiyal Çikolata
Dolgusu İçin
200 gram Kahve Dünyası Bitter para Çikolata
100 gram krema
15 gram Kahve Dünyası Türk Kahvesi
Çikolata İçin
150 gram Kahve Dünyası Sütlü Para Çikolata
30 gram bademli draje
Hazırlanışı
Dolgu Maddesi Hazırlanışı
Öncelikle bir tencerede krema ve kahveyi ısıtın. 15 dakika kahvenin kremada çözülmesi için bekleyin. Başka bir yerde çikolatayı iri parçalar halinde kesin ve çırpma kabına alın. Kremayı tekrar ısıtın ve ısınan kremayı 3 aşamada çikolatanın üzerine ekleyip karıştırmaya devam edin. Hazırlamış olduğunuz ganajı oda sıcaklığında dinlenmeye bırakın.
Çikolatanın Hazırlanışı
Kahve Dünyası Sütlü Para Çikolatayı benmari usulü 29,5 derecede temperleyin. Temperlediğiniz sütlü çikolatayı çikolata kalıbına doldurun ve hemen ters çevirip içerisindeki çikolatayı dökün. Kalıp içinde bırakmış olduğunuz ince tabaka çikolatanın sertleşinceye kadar yaklaşık 20 dakika buzdolabında beklemesi çok önemli. Ardından daha önce hazırladığınız ganajları kalıplara doldurun ve tekrar dolapta dinlenmeye bırakın. Kalan çikolatayı kalıbın üzerine tekrar dökün ve fazlasını spatula ile alın. Çikolatalarınızı kalıptan çıkartın ve badem draje ile dekore edin. Hazırladığınız Kahveli Spesiyal Çikolatayı serin ve soğuk yerde 18 derecede muhafaza edin.

Kahve Dünyası Hakkında
Yarım asırdır kahve – kakao ticareti yapan ve 30 yıla yaklaşan çikolata deneyimi bulunan Altınmarka Grubu’nun bir üyesi olan Kahve Dünyası, ilk mağazasını İstanbul’un Eminönü semtinde açtı. Misafirperverliği ve ikram kültürüyle kısa sürede sektörün öncü markalarından biri haline gelen Kahve Dünyası günümüz itibarıyla Türkiye’nin coğrafi penetrasyonu en yüksek kahve ve çikolata zinciridir. Yurt içinde 200’ü aşkın mağaza olmak üzere 500’e yakın satış noktası, yurt dışında ise 15 mağazası bulunan Kahve Dünyası, her gün 100 bini aşkın misafirine hizmet vermektedir. Tüm mağazalarının işletmesini üstlenerek kalitesini garanti altına alan Kahve Dünyası aynı zamanda, kahve, çikolata, dondurma, unlu mamul ve fit lezzetlerden oluşan bini aşkın lezzetinde, kendi üretimi olmayan hiçbir ürünü misafirlerine sunmayarak Türkiye’de bir benzeri olmayan kahve mağazacılığı anlayışı sergilemektedir. “Hepimizin Ortak Noktası” söylemiyle faaliyetlerini sürdüren Kahve Dünyası’nın kurumsal sosyal sorumluluk projelerini bir araya getirdiği budunyahepimizin.org isminde bir platformu bulunmaktadır.