IKIGAI, Japon kökenli bir yaşam felsefesi. Adının anlamı ‘iki’ hayat, ‘gai’ ise hedef. Biraz Türkçe’deki gaye ile de bağdaştırılabilir. Felsefenin temeli ise hayattaki amacınıza göre yaşamak.

Japonlar’da vazgeçmek diye bir şey yok!

IKIGAI, Japonlar için daha çok yataktan çıkma ve hayatına devam etme sebebi olarak biliniyor ve siz de o sebebi bulduğunuzda hayatınıza son sürat ve rahat bir şekilde devam edebiliyorsunuz. Japonlar da aynı şekilde kendi sebeplerini bulduklarında bunu ölene kadar devam ettirmek istiyor.

Peki bizim IKIGAI’miz ne?

Aslında bunun hiçbir önemi yok. Uğraşmaktan zevk aldığınız bir hobi, işiniz, belki de kendinizden katmak istediğiniz herhangi bir şey. Bu felsefede önemli olan sebebinizi bularak aynı zamanda kendinizi de bulabilmeniz.

‘Biz kendi kendimize nereden bulacağız sebebimizi?’ diyecek olursanız kendinize sorabileceğiniz birkaç basit soru var; ‘En çok neyden zevk alıyorum?’, ‘En iyi olduğum konu ne?’, ‘Ne yaparak para kazanıyorum/kazanabilirim?’ gibi. Bu ve benzeri soruların cevaplarını kendinize verdiğinizde IKIGAI’nizi de bulmuş olacaksınız. Sabahları yatağınızdan kalkıp yaşamaya devam etmeye yarayacak o sebebi bulduğunuzda sizin için hayallerinize ulaşmak da dahil olmak üzere birçok şey daha kolay hale gelecek.