Günümüzün modern evlerinde günlük hayatı kolaylaştırmak için zararlı kimyasallar içeren ve toksik bileşenlerle dolu temizlik malzemeleri kullandığımız bir sır değil. Ama sağlığınızdan ödün vermeden ve doğayı tahrip etmeden kilerinizdeki malzemelerle kendi doğal temizlik malzemelerinizi hazırlamanız mümkün.

Doğal temizlik malzemesi nasıl yapılır

Doğal temizlik malzemesi yapımı denince, hazırlaması en kolay ve ucuz olan doğal temizlik ürünü sirkeli su ile işe başlayabilirsiniz. Karbonat ile kötü kokuları giderebilir, onu ovma malzemesi olarak da kullanabilirsiniz. Sıvı haldeki kokusuz sabun, sabun tozu ya da kalıp sabun doğada çözünebilir ve hemen hemen her şeyi temizler. Salatalarımızda kullandığımızda limon ise pek çok ev bakterisine karşı etkili doğal temizlik sağlar.

Doğal temizlik ürünleri nasıl yapılır sorusuna en kolay yanıt ise çok amaçlı temizleyici olacaktır: 1/2 ölçek sirkeyi, 1/4 ölçek karbonatı, 1/2 galon (2 litre) suda karıştırın. Kilerde saklayın. Banyodaki su ya da kireç lekelerini çıkarmada, duşakabinleri, banyo aynalarını ya da camları temizlerken kullanabilirsiniz.

doğal-temizlik

Doğal temizlik ürünleri ile havanız da temiz olsun

Evinizdeki bir objeyi değil, havayı temizlemek istiyorsanız, karbonat ya da sirkeyle karıştıracağınız limon suyunu küçük kaselere doldurup evin çeşitli yerlerine koyduğunuzda kötü kokuları absorbe eden doğal temizlik malzemesi elde etmiş olacaksınız. İçine birkaç damla esansiyel yağ ekleyerek ortama hoş bir koku da yayabilirsiniz. Aynı şekilde bir ölçek suya 1 yemek kaşığı sirke koyup kısık ateşte bekletirseniz, mutfaktaki yemek kokularını da giderebilirsiniz.

Kahve ve çay lekeleri için

Çoğu kişi her gün çay ya da kahve tüketiyor. Ancak geç yıkanan fincanlardaki lekeler hemen çıkmıyor. Bunun için bir süngere sirke dökmeniz ve biraz ovalamanız yeterli. Bir çay demliği ya da kahve pişiricisiyle aynı sorunu yaşıyorsanız, iki ölçek suya 1/4 ölçek sirke ekleyip demlik ya da kahve pişiricisinin içinde kaynatın. Soğumasını bekleyin, temiz bir bezle durulayın.

Bu temizlik alternatiflerinin toksik bileşenler içeren kimyasal ürünlerin kullanımının minimize etmek üzere sunulduğunu unutmayın. Bu nedenle sonuçlar değişiklik gösterebilir ve %100 güvenli ve etkili oldukları garanti edilemez. Bu nedenle uygulamadan önce mümkünse küçük alanlarda test edin ve her yeni ürünü tedbirli kullanmaya özen gösterin. Tüm ev üretimi temizlik ürünlerinin iyi kapatıldığından ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklandığından emin olun.