Yeniliklere açık olun!

Şimdi rutin temponuzdan çıkma zamanı! Her gün bıkıp usanmadan kullandığınız kırmızı ruju bir kenara bırakıp hafif bir parlatıcı sürmeniz, iş çıkışı hemen eve koşmanız yerine vizyondaki herhangi bir filmi izlemeniz bile rutininizden çıkmanıza yardımcı olacaktır. Alışkanlıklarınızı değiştirmek sizi zorlayabilir ama rutininizin dışına çıkmanız da eski günlerinizi daha az hatırlamanızı ve bir süre sonra da onlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Arkadaşlarınızla vakit geçirin

Güvendiğiniz ve her zaman yanınızda olan arkadaşlarınızla zaman geçirmeye özen gösterin. Yaşadığınız ayrılığı değil de, beraber çıkacağınız tatilden ya da hafta sonu etkinliklerinden bahsedin. Ayrılığı gündeminiz haline getirmeyin ki duygu yoğunluğunuzdan kısa sürede kurtulun. Ayrıca bir üzüntüyü tekrar tekrar dile getirmek hem sizi yoracak, hem de her seferinde depresyona daha fazla saplanmanıza neden olacaktır. Öyleyse siz arkadaşlarınızın da yardımıyla özellikle cumartesi sendromuna kapılmamak için tiyatroya, konsere gidin veya yemeğe çıkın ama asla yalnız kalmayın.

Yeni bir ilişkiden uzak durun

Yaşadığınız ayrılıktan hemen sonra yeni bir ilişkiye başlamamaya özen gösterin. Henüz kendinizi, en önemlisi de ruhunuzu toparlamadınız! Yeni bir ilişkiye başlamak sizi bir süre mutlu etse de tam anlamıyla hazır olmamanız ilişkinizde sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. Kısa sürelerle yaşadığınız ayrılıklar da depresyondan kurtulmanız yerine, uzun süre çıkamayacağınız bir depresyona sizi hapsedebilir.

Kendiniz için bir şeyler yapın

Size her zaman keyif veren şey nedir? Mesela alışverişe çıkmak… Öyleyse kendinizi alışverişe çıkmak için ikna edin. Ve hatta alışveriş listenizde bulunan ama bir süredir almayı ertelediğiniz o muhteşem ayakkabıyı da kendinize hediye edin.

Sosyal medyadan dost olmaz!

Sosyal medyadan bir süreliğine de olsa uzaklaşmanızda fayda var. Özellikle eski partnerinizin hesaplarını asla kontrol etmemeye çalışın. Siz iyisi mi, kendi ruh haliniz için sosyal medyadaki tüm hesaplarınızı bu süreci atlatana kadar dondurun. Eski partnerinizin telefonunu da rehberinizden tekrar kaydetmemek üzere silin.

Saçlarınıza dokunmayın

Bir kadın mutsuz ise saç tasarımını değiştirerek mutlu olur inanışına asla aldanmayın. Çünkü saçlarınızı kestirmek veya ona yeni bir tasarım vermek için yanlış bir zamandasınız. Bırakın en mutlu ve kararınızdan emin olduğunuz bir gün kuaföre uğrayın. Aksi takdirde ruh halinizden dolayı verdiğiniz yanlış kararın sonuçlarına uzun süre katlanabilirsiniz.

Yardım almaktan çekinmeyin

Elinizden gelen her şeyi yaptığınız halde kendinizi hala ayrılık depresyonundan kurtulamamış hissediyor ve bu depresyonun hayatınızı çok daha fazla etkilediğini düşünüyorsanız, mutlaka profesyonel bir yardım almayı deneyin.