Atasay, 2012 yılında Myras koleksiyonuna ilham kaynağı olan ve dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen, ardından 2018 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Göbeklitepe’yi ikinci kez “Myras Göbeklitepe Mystique Koleksiyonu”nda tasarımlarına yansıtıyor.

12 bin yıllık geçmişe sahip olan, her yıl milyonlarca turiste kapılarını açan ve dünyanın en eski tapınağı olarak bilinen Göbeklitepe’ye ait figürler, Atasay tasarım ekibinin ve arkeolog Nezih Başgelen’in sanat tarihi bakış açısı, Atasay’ın tasarım danışmanı Özlem Süer’in trend analizleri doğrultusunda tarihe tanıklık eden mücevherlere dönüşüyor.

Atasay Myras Göbeklitepe Mystique Koleksiyonu’nu yeniden yorumladı

2012 yılında müceher severlerin beğenisine sunulan ilk koleksiyonun ikonikleşen bazı parçalarının da revize edilip, yorumlandığı koleksiyon yepyeni referanslar ve malzeme çeşitliliği ile oldukça iddialı. Tarih ve sanatın mücevherde bir araya geldiği Myras Göbeklitepe Mystique Vol. II Koleksiyonu’nda sınırlı sayıda üretilmiş birbirinden özel parçalar yer alıyor.

Buluntular arasında en çok rastlanan “tilki” figürü” ve soyut sembollerin olduğu “T” ve “H” biçimli dikili taşlar koleksiyonun öne çıkan esin kaynaklarını oluşturuyor. Koleksiyonda, T biçimindeki sütunların turkuvaz zirkon taşlarıyla işlendiği küpe, “H” biçimindeki dikili taş sembollerinin yansıtıldığı kolye ve stilize edilmiş hayvan formlarının tasvir edildiği yüzük en dikkat çeken tasarımlar arasında yer alıyor. Koleksiyonun içinde 3 parça ise sadece 50’şer adet üretilmiş koleksiyon parçaları olarak mücevher severlere sunuluyor.