SİA Kitap, yayıncılık sektöründe pek çok başarılı projeye imza atmış üç arkadaşın güçlerini, tecrübelerini ve birikimlerini birleştirmesiyle kuruldu.
Türkiye’nin önde gelen yazar, gazeteci, şair, bilim insanı, sanatçı ve
çevirmenlerinin katkılarıyla da güçlendi, okur karşısına çıkmaya ve
kendine sağlam bir yer edinmeye hazırlandı.

SİA Kitap edebiyat, araştırma-inceleme, siyaset, anı-biyografi, tarih ve benzeri alanlarda okura nitelikli kitaplar ulaştırmayı amaçlamanın yanı sıra geleceğin yetişkin okurları olan çocuklarımıza da alanında uzman yazarların hem öğretici hem eğlendirici kitaplarını sunmayı amaçlıyor. SİA Kitap, geçmişin edebi mirasının en iyi örneklerini yayımlayacağı gibi geleceğe karşı sorumluluğunun da farkında olan bir çizgi izleyecek. Bunun yanında yetenekli yeni yazarları keşfetmeyi ve onların ilk kitaplarını okurla buluşturmayı da hedefliyor.

SİA Kitap yayın hayatına başladı

Osmanlıcada “Bolluk, bereket ve açıklık” demek olan SİA kelimesi, bir Afrika kabilesinin dilinde “Tanrının lütfu” anlamına geliyor. Mısır mitolojisine göre ise “Düşüncenin ete kemiğe bürünmesi” ya da “Bilgeliğin yüceltilmesi”ni temsil eden tanrıça olarak tanımlanıyor. Bizim amacımızsa SİA Kitap’ın “Düşüncenin kitaba dönüştüğü yer” olması.

Uğur Dündar’ın “Olağanüstü Bir Hayat”ı okurlarla…
Gökmen Ulu, duayen gazeteci Uğur Dündar’ın yaşamöyküsünü, Olağanüstü Bir Hayat isimli kitapta sunuyor, usta ismi tüm yönleri ve bilinmeyenleriyle anlatıyor. İçinden bir Türkiye hikâyesinin geçtiği bu kitap, bir halk kahramanının, ülkenin en değerli insan hazinelerinden Uğur Dündar’ın serüven dolu yaşamını okurlarla paylaşıyor.

Usta gazeteci Yılmaz Özdil de artık SİA Kitap’ta.
Kendine özgü kalemi, etkileyici yazıları, gündeme dikkat çeken görüşleriyle yıllardır gazete ve kitap okurlarında tiryakilik yaratmış olan Yılmaz Özdil, eski ve yeni kitaplarıyla artık SİA Ailesinde olacak. Yeni yayımlanan İsim-Şehir-Hayvan kitabını, önümüzdeki haftalarda İsim-Şehir-Hayvan ve İsim-Şehir-Artist, sonra da diğer kitapları izleyecek.

Mucize çocuk Mbappé’nin öyküsü
Televizyonun sevilen spor yorumcusu Uğur Önver’in hazırladığı kitap, yoksul bir mahallede yetişmiş, olağanüstü yetenekli bir çocuk olan Mbappé’nin futbolda zirveye ulaşan başarı hikayesini anlatıyor. Bugün yılda yirmi milyon Euro kazanan, Paris’in göbeğinde muhteşem bir evde yaşayan ve Instagram’da 40 milyon takipçisi olan, henüz 21 yaşındaki Mbappé 15 yaşındayken dünyanın en önemli futbol kulüplerinden teklifler aldı, Chelsea, Liverpool, Arsenal, Real Madrid, Bayern Münih ve PSG onu kadrolarına katmak için peşinden koştular. Mbappé’nin başarı öyküsü futbolseverlerin kaçırmaması gereken bir kitap.

Bir klasik: Stefan Zweig’dan KORKU
İlk kez 1925 yılında yayınlanan ve iki ayrı filme uyarlanan Stefan Zweig’ın kült yapıtı Korku’nun ekseninde evlilikte sadakat ve sadakatsizlik var. Bu küçük roman, aynı zamanda 21. yüzyıl Viyana burjuvazisine ve bu burjuvazinin standartlarına, alışkanlıklarına ve beklentilerine de bir pencere açıyor, evliliğe ve cinselliğe bakışlarını irdeliyor. Zweig’ın derin, psikolojik tablolarla sunduğu Korku’nun duygu dünyası okuru içine çekiyor.
Çevirmen: İlknur Özdemir

Stefan Zweig’dan bir başyapıt: SATRANÇ
Satranç, Zweig’ın yapıtları arasında başı çeken bir küçük roman. Gerilim yüklü bir atmosferin çerçevesi içinde anlatılan öykü,New York’tan Buenos Aires’e giden bir yolcu gemisinde geçer ve bir satranç ustasıyla amatör bir oyuncu arasındaki tuhaf karşılaşmayı anlatır. Bir düelloya dönüşen oyunla doruğa ulaşan anlatım aynı zamanda nasyonal sosyalizmin ve faşizmin eleştirisine de dönüşür.
Çevirmen: İlknur Özdemir

Virginia Woolf’un son yapıtı: “PERDE ARASI”
Kadın mücadelesinin dünyada iz bırakan yazarlarından Virginia Woolf’un Perde Arası, ancak ölümünden sonra yayımlanabildi. Çoğu eleştirmen tarafından olgunluk dönemi yapıtı olarak kabul edilen roman tek bir günde, İngiliz taşrasındaki bir malikânede geçiyor. İçine yerleştirilmiş komedyada ise, hayatın bütünü de, İngiliz tarihiyle edebiyatının çeşitli dönemlerinden geçilerek, gülünç ve ciddi yanlarıyla öne çıkarılıyor. Virginia Woolf’un diğer kitapları da sırada.
Çevirmen: İlknur Özdemir

Feyza Hepçilingirler’in Dedim: “Ah!”ı SİA Kitap ile yeniden
Feyza Hepçilingirler’in büyük ses getiren Türkçe “Off”unun devamı olan ve Türkçe’nin kullanımındaki yaygın yanlışlara,Türkçe’nin nasıl kirlendiğine dikkat çeken Dedim Ah!, dilimizi daha özenli kullanmamız konusunda önemli uyarılar içeriyor. Farkında olmadığımız, ya da farkında olmadan kullandığımız pek çok örneğe dikkat çekerken hem şaşırtıyor hem güldürüyor. Usta yazar diğer kitaplarıyla da Sia Kitap Ailesine katıldı.

Behrengi’den Bir Şeftali Bin Şeftali
Dünyaca ünlü Küçük Kara Balık’ın ölümsüz yazarı Samed Behrengi’nin kaleminden çıkan Bir Şeftali Bin Şeftali, küçük tozlu köyün kenarındaki kocaman bir bağda büyüyen sıcacık bir hikaye anlatıyor

Virginia Woolf, Yaşlı Kadın ve Papağan ile çocuklarla
Virginia Woolf’un çocuklar için yazdığı Yaşlı Kadın ve Papağan, onların kalplerine dokunacak sıcacık bir öykü. Yalnız yaşayan Bayan Gage’in ağabeyinden kalan papağanla yaşamının değişmesini anlatan kitap, alt metinleriyle çocuklar için doğru mesajlar da veriyor.

Çocukluk çağının incisi: Küçük Kara Balık
Bir başyapıt olan ve bugünün yetişkinlerinin çoğunun ilk çağlarında başucu kitabı olan Küçük Kara Balık, Sia Kitap’ta, İlknur Özdemir’in çevirisiyle okurlarla buluşuyor. Annesiyle birlikte derede yaşayan küçük bir kara balığın hikayesinin Behrengi’nin naif ama bir o kadar da görkemli diliyle aktardığı kitap, şimdi yeni baskısı ve yeni çizimleriyle kitapçılarda.

Küçük Bulut Sirus miniklerle yolculuğa çıkıyor
Ceren Kerimoğlu’nun yazdığı Küçük Bulut Sirus, tatlı ve meraklı bir bulutun öyküsünü anlatıyor. Ne tür bir bulut olmak istediğine karar veremeyen ve sonunda yollara düşen Küçük Bulut Sirus’a şimdi minik okurlar da eşlik edip, onun serüvenini paylaşıyor.

Galakside neler oluyor? Merkür: Plüton Gezegenler Arasında
Hamit Annak’ın yazdığı Merkür: Plüton Gezegenler Arasında, hem fantastik, hem eğlenceli. Gezegenlikten çıkarılan Plüton, cüce gezegen ilan ediliyor. Tekrar gezegen unvanını kazanmak için ne yapabilirim diye düşünürken aklına Güneş Sistemi’nde bir geziye çıkma ve diğer gezegenleri ziyaret etme fikri düşüyor.

Zozo-Bulut Yiyen Zürafa dünyayı çocuklarla tanıyor
Ceren Kerimoğlu, küçük, sevimli ve şirin zürafa Zozo’nun öyküsüyle karşımızda. Tıpkı diğer çocuklar gibi oyun oynamayı, eğlenmeyi, gezip görmeyi çok seven Zozo, bir o kadar da meraklı. Yaşadığı dünyayı tanımak, bilmek, anlamak istiyor. Ama Zozo’nun büyük bir derdi var, ona nasıl çözüm bulacağını da bilemiyor.