Yves Saint Laurent (2014)

1957 yılı, Paris… Henüz 21 yaşında olan yetenekli tasarımcı Yves Saint Laurent, moda gurusu Christian Dior’un sağ koludur. Dior ansızın hayatını kaybedince işlerin başına geçen Saint Laurent, ilk tasarımını hazırladıktan sonra ünü hızla yayılır. Artık moda dünyasının yükselen yıldızıdır. Bir moda şovu sırasında Pierre Bergé ile karşılaştığında ise hayatını tamamen değiştirecek bir ilişkiye adım atar. Birbirlerine aşık olan ikili, iş hayatında da birlikte hareket eder. Üç yıl sonra ise kendi markasını, Yves Saint Laurent’i yaratır. Ne var ki Yves Saint Laurent’in yaratıcılığı hem özel hayatını hem de iş yaşamını etkiler.
Film, Laurence Benaïm’in kitabından Jacques Fieschi, Jalil Lespert ve Marie-Pierre Huster tarafıdan beyzperdeye uyarlandı.
Yönetmen: Jalil Lespert
Oyuncular: Pierre Niney, Guillaume Gallienne, Charlotte Le Bon

 

Şeytan Marka Giyer
(The Devil Wears Prada) (2006)

New York’ta yaşayan sade ve naif bir genç kız olan, gazetecilikten yeni mezun Andrea Sachs işe girer. Runaway Magazin’in acımasız yöneticisi Miranda Priestly adlı güçlü ve sofistike bir kadının ikinci asistanı olur. Andrea’nın hayali iyi bir gazeteci olmaktır. Söz konusu görev için aslında sıradan bir tarzı olsa da mücadeleci yapısı ile hızla başarı kazanır. Andy, kendisine uzak gibi görünen Miranda’nın o şatafatlı dünyasında bir yer kazanır ancak önceki dostları ve tüm sevdikleri kendisinden kilometrelerce uzakta kalmış gibidir. Film, Lauren Weisberger’in altı ay liste başında duran romanından uyarlandı.
Yönetmen: David Frankel
Oyuncular: Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt

 

Saint Laurent (2014)

Yıl 1967… Fransız modacı Yves Saint Laurent, kariyerinin zirvesindedir. İsmini bir markaya dönüştürmüş ve dünyanın dört bir yanına tasarımlarını satmaktadır. En önemli yoldaşı olan Pierre Berge ile ilişkisi de inişli çıkışlıdır. Hem ’68 devrimiyle sarsılan Fransa hem de kendi devrimiyle yüzleşen Saint Laurent, kendini fırtınalı bir sürecin içerisinde bulur.
Yönetmen: Bertrand Bonello
Oyuncular: Gaspard Ulliel, Jérémie Renier, Louis Garrel

 

Coco Before Chanel (2009)

Yetimhanede başlayıp, kabare şarkıcılığına uzanan daha sonra da dünyanın en önemli modacısı olma yolunda ilerleyen, masal gibi bir hayat… Filmde, gerçek adı Gabriella Chanel olan Coco Chanel’in Paris’e taşınmadan ve ünlü olmadan önceki yaşamından kesitleri sergileniyor.
Yönetmen: Anne Fontaine
Oyuncular: Audrey Tautou, Alessandro Nivola, Marie Gillain, Benoît Poelvoorde, Emmanuelle Devos

 

Funny Face (1957)

Moda yayıncısı Maggie Prescott fotoğrafçı Dick Avery’den yeni bir yüz bulmasını ister. Yepyeni ve çok farklı bir model! Dergi ekibiyle birlikte şans eseri çekim yapmak için gittikleri Greenwich Village’daki bir kitapçıda çalışan Jı’yu kimse farketmez. Oysa bu kitap kurdu, ‘entel’ kızın eşi bulunmaz havası ve güzelliği Dick’in gözünden kaçmamıştır.
Dick Maggie’yi ikna eder. Jo’yu da Paris’te yeni koleksiyonlarla yapacakları moda çekimlerinde modellik yapmak üzere kandırır ve yola çıkarlar. Elbette genç kadını Paris’e gelmeye iten asıl sebep bu sanat şehrinin onu çekmesidir, modellik ise, ödenmesi gereken küçük bir bedel ve biraz macera. Ancak Jo burada giderek içindeki kadını keşfederken, Dick de güzel kıza aşık olmaya başlayacaktır.
Yönetmen: Stanley Donen
Oyuncular: Audrey Hepburn, Fred Astaire, Michel Auclair

 

Büyük Aşk
(Coco Chanel & Igor Stravinsky) (2009)

Paris, 1913 yılında tutku ile sarsılmaktadır. Coco Chanel varlıklı bir genç adam olan ve çekici ve yakışıklı Boy Capel’a gönlünü kaptırmıştır. Rus kompozitör Igor Stravinsky’ın The Rite of Spring’i bale olarak sahnelenmek üzeredir. Igor’un ses uyumsuzluğundaki devrimci hareketi Coco’nun aşırıcı ve köktenci fikirleriyle uyum içindedir. Coco dişi modasını demokratikleştirmek, Igor’sa müziğin anlamını yeniden belirlemek derdindedir. The Rite of Sipring’in prömiyerinde, Coco’nun şık beyaz elbisesine dedikodular eşlik eder. Tabii sahneye konulan bale gösterisi ve müzik de adeta kitleleri sarsıcı bir etki yaratmıştır. Müzik ve bale çok modern, çok yabancı olduğu gerekçesiyle eleştirilmiş ve gösteri esnasında infial yaşanmıştır. Coco bu gösteriden oldukça etkilenmişse de Igor bu eleştirilerin kötü etkisini bir türlü üzerinden atamaz. Aradan yıllar geçer. Takvimlerin 1920 yılını gösterdiği an, Coco’nun önü çoktan açılmıştır. Kendisi oldukça başarı kazanmıştır; fakat Boy’un araba kazasında ölmesinden sonra yaşadığı travma neticesinde acılar içinde kıvranmakta ve aşk acısı çekmektedir. Igor, Sovyet Devrimi’nden sonra, Paris’te beş kuruşsuz sürgün hayatı sürüyordur. Coco, Igor ile Ballet Russes’un (modern bale topluluğu) kurucusu olan Sergey Diaghilev tarafından tanıştırılır. Coco Igor’u tüberküloz hastası karısı ve dört çocuğuyla evinde kalmaları için davet eder. Bu esnada Coco ve Igor’un gizli ilişkisi başlar. Aralarındaki yakınlık yaptıkları iş üzerinde de etkili oluyordur. Igor yeni ve daha devrimci müziği üzerine çalışırken, Coco parfümcüsü Ernest Beaux ile ünlü parfüm Chanel No.5 üzerine çalışıyordur.
Yönetmen: Jan Kounen
Oyuncular: Anna Mouglalis, Mads Mikkelsen, Natacha Lindinger

 

Neon Şeytan
(The Neon Demon) (2016)

Los Angeles’a taşınalı çok uzun bir zaman olmayan, genç ve gelecek vaadeden model Jesse, burada tanıştığı insanları, özellikle diğer modelleri doğal güzelliğiyle çok etkilemiştir. Güzelliğin peşinde her şeyini vermeye hazır bu insanların arasında Jesse, istemeden de olsa tehlikeli sularda yüzmeye başlayacaktır.
Yönetmen: Nicolas Winding Refn
Oyuncular: Elle Fanning, Jena Malone, Bella Heathcote