İstanbul Maslak’ta açıldığı günden beri ilham veren özgün konsepti, evrensel ve tanıdık tatlara yaptıkları yaratıcı dokunuşlarla hazırladıkları yemekleri ile farkını her detayında yaşatan House of Ekria menülerindeki yaz dokunuşlarıyla mevsimin keyfini yaşatıyor. Damak hafızalarından ve deneyimlerinden yola çıkılarak hazırlanan yeni lezzetler, Ortadoğu ve Akdeniz tatlarını yansıtıyor.

Yaza Özel Lezzetler…
House of Ekria lezzetlerinin hepsi, mevsimine göre tedarik edilen taptaze sebzelerden ve meyvelerden oluşuyor. Mekanda servis edilen menüye eklenen yeni yaz lezzetleri sadece bu menüyle sınırlı değil; House of Ekria’nın paket ve catering menüleri de yeni mevsim lezzetleriyle iştah kabartıyor. House of Ekria’nın yaratıcı dokunuşlarını yansıtan yeni tatlar arasında, ekşi lezzetini ve güzel rengini vişneden alan humus, mevsimi olan domates, biber ve patlıcan ile hazırlanmış yaza uygun sosu ile sofrada boy gösteren bulgur köftesi gibi lezzetler yer alıyor.

Her Damak Tadına ve Her Ana Uygun
House of Ekria her damak tadına ve her ana eşlik eden lezzet çeşitliliği sergiliyor. Confit tekniği kullanılarak özenle pişirilen dana yanağı, yanında ızgara havuç, aspirli ve limonlu patates püresi ile servis ediliyor. Taze baharatlar, limon, badem ve dana tandır etiyle hazırlanan, benzerlerinden ayrılarak farklı ve özgün bir deneyim yaşatan tandır etli içli köfte ise fümelenmiş yoğurt sos, acı biber sos eşliğinde sunuluyor. Mevsiminde tedarik edilerek özenle saklanan enginar ise House of Ekria’nın vazgeçilmez tatlarından biri olarak yaz boyunca keyifli lezzetini yaşatmaya devam ediyor. Unutmadan; House of Ekria’nın spesiyal kokteylleri de mevsimin keyfini doyasıya yaşatan, damakta serin ve bir o kadar güzel aromalar bırakan tatlar arasında öne çıkıyor.

Cumartesi Brunchları Başladı!
Açılmayla beraber yaz mevsiminin en keyifli müjdelerinden biri de Cumartesi günleri saat 11.00 – 15.00 boyunca servis edilen brunch menüsü… Bu menüde Çılbır Tartine, Mantarlı Porridge, House Granola, pancake gibi birçok çeşit bulunuyor.