Türk pop müziğinin zirvesinden inmeyen Hande Yener için farklı olanı yapmak ve yenilenmek bir yaşam biçimi adeta… Kısa bir süre sonra dünya listelerinde yer almayı hedefleyen Hande Yener, yine yapılmayanı gerçekleştirerek, o listelerde kalıcı olmayı hedefliyor. “Müzik benim varoluş sebebim” diyen Hande Yener ile hakkında tüm merak edilenleri konuştuk.

Röportaj: Didem Yeniay

Nasıl bir tempo içindesiniz şu anda?

Hayatım her zaman yoğun… Çünkü ya proje çıkarmak üzereyim ya da çıkarmış oluyorum. Konserlerim de her zaman yoğun… Bu iki dünya arasında, yani stüdyo ve sahne arasında gidip geliyorum. İnsanın kendi dünyasının böylesine büyülü olması çok kutsal bir hediye… Müzik benim varoluş sebebim.

Müzik hayatınızdaki kırılma noktasını öğrenebilir miyim? Çok şanslı mı ya da çok mücadeleci mi olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Hem çok şanslı hem de çok mücadeleciyim diyebilirim. Çaba ve şans birbirini tetikliyor. Müziğimdeki büyük kırılma, Romeo’yu yaptığım dönemdir. Yeni tarzlar deneyip, başka tarzlarla ilgi çekmek istedim. Çünkü benim için bir insanın gelişimi kendine ve herkese saygı göstermesidir.

Dünya müzik listeleriyle uğraşmak istiyorum demiştiniz. Türk sanatçılar arasında bu konuda kendinizi rakipsiz görüyor musunuz?

Evet, o listelerde bulunmak artık bana çok yakın… Çünkü bu, benim uzun yıllardır hayalim. Şimdi her şeyimle hazırım ve zamanı geldi. Dünyada güzel müzik yapınca zaten karşılığını alıyorsunuz. Kendi ülkemde de bu böyle… Rekabet için değil, evrensel müzik yapmak için müzik yapıyorum. Niyetim, beni henüz tanımayan müzikseverlerle de buluşmak, yeni ve farklı enerjimi herkesle paylaşmak…

“Her yıl zirvede ve haftalarca liste başı olan parçalar yapmak benim kaderim”

Müziğin zirvesindeki isimlerin en başındasınız. Orada kalmanın zorlukları var mı?

Benim için müziği keşfettikten sonra her şey daha kolay… Başkası için kolay olan bir şey de bana zor gelebilir. Herkes sevdiği işi yaparsa bence zorluğundan kurtulmuş olur. Her yıl zirvede ve haftalarca liste başı olan parçalar yapmanın, yıllardır klasikleşen albümlerimin kaderim olduğunu düşünüyorum. Herkesin gönlüne göre oluyor her şey.

Hande Yener müziğini nasıl özetler?

Benim müziğim hem anı yakalar, hem de bir yerlere götürür. Büyülü şarkılar yaptığımı söyleyebilirim. Hepsi gerçek, yaşanmış hikayeler, müzikaliteleri ve soundları son derece modern ve eskimeyecek nitelikte parçalar…

Sizin müzikteki rekabetinizin kendinizle olduğunu düşünüyorum. Çünkü kimseye benzemeyen ve sürekli kendini yenileyen bir tarzınız var. Ama maalesef sizinle rekabet halinde olan çok isim var. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Teşekkür ederim. Evet, daha önce yaptıklarımı tekrarlamamaya özen gösteriyorum. Onları geçebilecek enerjiler arıyorum. Tabii ki tüm bu yıllar boyunca yaptıklarım ilham oluyor ve etkisinde kalanlar olabiliyor. Aynı müzisyenle çalışınca, aynı şeyi yaptığını sanabiliyor. Hatta aynı işi yapıyoruz sananlar bile oluyor. Ben kendimi başka bir yere koymuyorum ama 18 yıldır yaptıklarım başka yerde duruyor. Bu 18 yıllık bir kariyer, herkes her şeyi biliyor… O yüzden sıkıntı yok. Rekabet hissini yaratmak, birilerine ilham olmak, etki bırakmak çok güzel…

Aynaya baktığınızda nasıl bir kadın görüyorsunuz?

Mutlu birini görüyorum ve sevenlerimi düşünüyorum. İçimden şimdi benim ne yaptığımı düşünüyorlarsa, çok mutlu olduğumu bilsinler diyorum. Bana bu mükemmel hayatı hediye eden Allah’a her an şükrediyorum.

Birçok şarkıcıya destek veren bir isimsiniz. Bu desteklerinizin aslında sizin için özel bir anlamı var mı?

Benim hayatıma da dokunan insanlar oldu. Benim dokunduklarım da olacak. Maneviyat benim için çok değerli… Dış dünyayı önemsememek bana göre değil.

“Cem ile aşkı yeniden tanıdım”

Sizce herkes güzel ve tarz görünebilir mi?

Bence kendine bakan herkes tarz olabilir. Sportif bir vücudunuz varsa tarzsınızdır zaten… Güzellik de mutlulukla orantılı bence… Bir kadına çok mükemmel yapılmış bir makyaj bile, gülümsemek kadar yakışamaz.

Bir kadının güzelliğine en çok zarar veren şeyler neler sizce olabilir?

Kötü alışkanlıklar, kötü beslenme, asitli içecekler içmek ve depresyon.

Aşkın hayatınızdaki yerini öğrenebilir miyim? Cem Ümit Şenol aşkınızın tüm anlamlarına karşılık veriyor mu?

Aşk, Cem’le başka… O çok romantik ve asil bir ruha sahip. Aşkı onunla yeniden tanıdım. İşime olan aşkım zaten çok büyük. Özel hayatımda da bu şansı yakaladım. Enerjimi ve gençliğimi aşka borçluyum.

Evliliğinizi yakın bir tarihte planlıyor musunuz?

Evet, düğün için güzel hayallerimiz var.

Modayı takip ediyor musunuz, yoksa kendi modanızı kendiniz mi oluşturuyorsunuz?

Moda benim için anlık bir şey… Hissettiğim gibi olmayı seviyorum. Modayla ilgileniyorum ama bana özel tasarlanan kostümleri tercih ediyorum. Moda olan her şeyi uygulamak bana göre değil. Tarz sahibi insanlar kendi tarzını yaratır.

Yatağınızın başucunda hangi kitaplar duruyor?

Sonsuza Dek Sen, Sapiens, Simyacı, Suç ve Ceza.

Bugüne kadar yaptığınız işler arasında sizde en çok iz bırakan hangisiydi?

Tüm projelerim benim için özel ama en çok iz bırakan ilk göz ağrım Yalanın Batsın tabii ki…

Özgürlük kelimesinin sizdeki karşılığı nedir?

Özgürlüğü kimse vermez, o kendinizin kazanacağı bir şey… Özgürlük, kendinizi keşfetmekle başlayan bir yolculuk…

Bu yazı nasıl geçireceksiniz?

Sahne alacağım çok konser ve yurt dışında çıkacak olan projelerim var. Onlar tüm zamanımı alacak. Sahne şovları ve İngilizce parçalarımın tanıtım süreci başlıyor. Fırsat bulabilirsem kısa süreli kaçamak tatiller yapacağım. Ama önce iş, iş, iş.

Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkılar albümünde Kış Güneşi’ni seslendirdiniz. Nasıl bir çalışma oldu sizin için?

Yıldız çok eski dostum. Bu proje için hiç zamanım yoktu ama Yıldız Tilbe’yi kıramadım ve Kış Güneşi’ni seçtim, yaptım ve yolladım. Yıldız büyük bir değer ve onun şarkıları da öyle… Ben de çok klasik bir parçayı tekrar seslendirdim. Kış Güneşi zamanında hepimizi etkileyen bir parçaydı. Tekrar seslendirmek benim için de özel oldu ve yorumum çok beğenildi, çok mutluyum.

Son olarak enerjinizi yükseltmek istediğinizde neler yaparsınız?

Müzik dinlerim, pilates, koşu veya egzersiz yaparım.