Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alper Çelik, Tip 2 diyabetin ameliyatlı çözümü olan metabolik cerrahi yönteminde diyabetin yanı sıra birçok hastalığın tedavi edilebildiğini söylüyor. Diyabet, bir damar hastalığıdır. Hayatınıza sinsi bir şekilde girer ve siz fark edene kadar vücudunuza birçok zarar verir. Diyabetle birlikte hayatınıza başka birçok rahatsızlık da girer.
İşte Tam 10 Sağlık Problemi:
1-Hipertansiyon
2-Böbrek sorunları
3-Karaciğer yağlanması
4-Trigliserit
5-Kolesterol yüksekliği
6-Uyku apnesi
7-Gut,
8-Retinopati,
9-Nöropati
10-Kalp-damar sorunları
gibi çok ciddi sonuçları olacak hastalıklarla baş etmek zorunda kalırsınız. Eğer uygun hasta iseniz, tüm bu sorunlardan metabolik cerrahi yöntemi ile kurtulabilirsiniz.

Metabolik cerrahiyi asıl önemli kılan ince bağırsaklara yapılan müdahaledir.
Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alper Çelik, Tip 2 diyabetin ameliyatlı çözümü olan metabolik cerrahi yönteminde diyabetin yanı sıra birçok hastalığın tedavi edilebildiğini ve bu ameliyatın obezite cerrahisi ile karıştırılmaması gerektiğini “İnce bağırsağın son bölümünün başa taşındığı ameliyatlar, en etkili yöntemdir. Çünkü ince bağırsaklarımızın son bölümünde üretilen hormonlar, tokluk hissimizi belirleyen asıl iletişim kaynaklarıdır. Dolayısıyla tokluk hissi, midemiz yiyecek ile dolduğu zaman değil, yiyecekler ince bağırsakların son kısmına ulaştığı zaman ortaya çıkan ilkel bir içgüdü. Metabolik cerrahi ameliyatlarıyla biz ince bağırsakların son bölümünü öne taşıyarak tokluk hissi sağlayıcı hormonları canlandırıyoruz. Böylece doyum eşiğini aşağıya çekiyoruz” ifadesini kullandı.