Kişiye Özel Gülüş Tasarımı

Estetik diş hekimliği yaşanan pek çok değişim ve gelişim sonucunda ağız sağlığını iyileştirme ve diş estetiğini geliştirme amacıyla kullanılan çeşitli prosedürler ile ön plana çıkmaktadır. Gülüş tasarımı her hasta özelinde planlanması ve aynı zamanda son derece etkili sonuçlar elde edilmesini sağlaması nedeniyle en sık tercih edilen estetik diş hekimliği tedavilerinden biridir. Dentince Ağız ve Diş Polikliniği yöneticilerinden Dr. Deniz İnce’ye kapsamlı bir prosedürler bütünü olan gülüş tasarımı hakkında merak edilenleri sizler için sorduk.

Gülüş Tasarımı Gülümsemenizi Kalıcı Olarak Değiştirir

Gülüş tasarımı hakkındaki görüşlerini sorduğumuz Dr. Deniz İnce son yıllarda daha beyaz ve daha güzel aynı zamanda daha doğal görünen dişlere sahip olmak isteyen kişi sayısında önemli bir artış olduğunu dile getirdi. Dr. Deniz İnce gülüş estetiği tedavileri ile ilgili şu bilgiyi aktardı: “Gülüş tasarımı denilince aslında farklı tedavi yöntemlerini içeren kapsamlı bir süreçten söz ediyoruz. Gülüş tasarımı uygulayacağımız hastalarımızın çene yapısını, dişlerini ve diş etlerini detaylı bir şekilde değerlendiriyoruz. Hastalarımızın dişlerinin rengini, uzunluğunu, şeklini ve görünümünü tek başına değil diş eti dokusu, dudaklar ve yüzün diğer unsurlarıyla bir bütün olarak inceleyip kişiye özel gülüş tasarımı planlıyoruz.”

Gülüş Tasarımı Sağlık İçin de Gereklidir

Gülüş tasarımı ile son derece estetik sonuçlar alınabileceğini ifade eden Dr. Deniz İnce: “Kadın erkek fark etmeksizin dişlerin görünümü ve rengi kişinin nasıl göründüğü üzerinde doğrudan etkilidir. Hatta diş eksiği ya da eksiklikleri olması kişinin öz güvenini yitirmesine ve kendini sosyal hayattan soyutlamasına neden olabilir. Kişinin yüzüyle uyumlu ve ideal bir gülüşe sahip olmasını sağlayan gülüş tasarımı daha estetik bir gülümsemeye sahip olmak isteyen kişiler için en etkili çözümdür. Yol açtığı estetik iyileşme ön plana çıksa da tedavinin fonksiyonel avantajları olduğunun da unutulmaması önemlidir. Örneğin diş eksikliğini ele alalım; gülüş sırasında kişinin öz güven kaybına yol açabilen diş eksikliği, çiğneme sürecinin etkili yapılamamasına ve sindirim sorunları yaşanmasına da neden olabiliyor.” diyerek gülüş tasarımının kapsamının düşünüldüğünden daha geniş olduğunun altını çizdi.

Gülüş Tasarımı Uzmanlık Gerektiren Bir Tedavidir

Gülüş tasarımının kişiye ve ihtiyaçlarına göre hasta özelinde planlanması gerektiğini belirten Dr. Deniz İnce açıklamalarını şu cümlelerle sürdürdü: “Gülüş tasarımı kapsamında diş beyazlatma, porselen lamine, ortodontik tedavi, bonding, zirkonyum kaplama, pembe estetik, dental implant ve farklı diş hekimliği prosedürleri uygulanabilir. Bu aşamada önemli olan hastanın ağzındaki sorunları ortadan kaldırarak daha estetik bir gülüşe sahip olmasını sağlayacak tedavilerin belirlenmesi ve sürecin hasta özelinde planlanmasıdır. Bu da gülüş tasarımının başarısı noktasında diş hekiminin uzmanlığını ve deneyimini ön plana çıkarmaktadır.”