Türk Çin Kültür Derneği, tarihi kaynaklardan yararlanarak insanların nasıl yemek yediklerini araştırdı. Chopstick ile yemek yiyenler çok mu? İşte cevabı!

İlk insanlar elleriyle yiyorlardı

Yazılı ilk kaynaklarda insanların yemeklerini nasıl yediklerine dair bir belgeye rastlanılamadığı anlaşılıyor. Dolayısıyla ilk insanların yemeklerini elleriyle yediklerini söyleniyor. Bıçak savunma amaçlı görüldüğü için ilk kullanılan yemek aleti olduğu düşünülüyor. Kaşık ise ikinci kullanılan yemek yeme aracı olarak öne çıkıyor. Araştırmalar, insanların pişirdikleri yemekleri karıştırmak için kaşık kullandığını gösteriyor.

Çatal mı Chopstick mi?

Modern dünyada çatal bıçak kaşık üçlüsünün modası 17. yüzyıl Fransız Kültürü’nün etkisiyle geliştiğini söyleyebiliriz. Osmanlı da bu modaya 19. Yüzyılda II. Mahmut Döneminde uymuştur. Ama günümüzde en çok yemek yeme şekillerini sıralarsak eğer elle yemek yiyenler ilk sırada, ardından chopsticks kullananlar ve en sonunda da en son icat edilen çatal-bıçak-kaşık üçlüsünü kullananların geldiği ifade edebiliriz.

Sayısı gittikçe artıyor

Çok tartışılan chopstick mi çatal mı tartışması daha uzun süreceği anlaşılsa da kullananların sayıları her geçen gün artıyor.