Vedik Astrolog Ayşen Tok, ilk kitabı KETU’yu okurlarının beğenisine sundu. Astrolojiyi takip edenlerden tam not alan KETU’yu ve 2018 yılında yaşanabilecek gelişmeleri Ayşen Tok ile konuştuk.
Röportaj: Didem Yeniay

Astroloji ile yolunuz nasıl kesişti?

Küçük kızım Derin 2007 yılında doğduktan sonra hayatımda çeşitli sorunlar baş gösterdi. Vedik astroloji ile tanışmamın sebebi kızım Derin’in konuşmaya geç başlamasıdır. Derin doğmadan önce ve doğduktan sonra Batı astrolojisi üzerine çok fazla kitap okudum. Hatta 12 ay süren bir programa bile katıldım. Eğitimimin 10. ayında programı bıraktım ve çalışmalarıma evimde devam ettim. Yakın çevremden başlayarak herkesin hayatını mercek altına aldım ve transit gezegen etkileri dahilinde onlara öngörüler yapmaya başladım. Profesyonelliğe geçiş sürecimde bile yorumlarım büyük ilgi gördü ve takdir topladı. Artık mesleğimi, astrolojiyi çok seven bir profesyonel olarak yapıyorum. Vedik astrolojiye dair çözdüğüm çok önemli sırlar var mesela, üstelik beni asla şaşırtmıyorlar.

Vedik astroloji ile tanışmam sayesinde ruhsal bilgilerin, öngörülerin ve gerçeklerin manasını buldum, bulmaya da devam ediyorum. 2007 yılın öncesinde bambaşka bir Ayşen vardı, şimdiyse çok daha başkayım.

Ketu’nun Vedik astrolojide büyük önem taşıdığını biliyorum. Kitabınıza adını veren Ketu hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Ketu, Vedik astrolojide önemli ve rahmani bir noktadır. Ketu; Rasi haritalarında anneyi, dedeyi, anneanneyi ve anne tarafındaki akrabaları temsil eder. Ketu’nun Rasi haritalarında yerleştiği alan yaşam sınavımızı belirler. Ketu’nun amacını anlarsanız, size ödüllendirebilir. Yani Ketu kısaca şöyle der: “İşini maneviyatla harmanlamalısın!”

“KETU” isimli kitabınız nasıl oluştu?

Ketu geçen yıl ilk baskısıyla okurlarımla buluştu. Sağlık sorunlarım sebebiyle aceleye gelmesine rağmen 2 ayda ilk baskısı tükendi. İkinci baskıda ise KETU tamamen değişti ve zenginleşti. İkinci baskıda, danışanlarımın gerçek hayat hikayelerinden yola çıkarak oluşturduğum 3 kahraman var. Bir kadın, bir adam ve bir çocuk. Kitabımda onların hikayelerine de yer veriyorum. KETU bir eğitim kitabı değil, fakat Vedik (Hint) astrolojiyle tanışacak okurların bile anlayabileceği her türlü bilgi yalın bir şekilde kitabımda yer alıyor.

Peki, KETU’da astrolojiye dair hangi bilgileri paylaşıyorsunuz?

Gezegenlerin enerjileri öyle etkili ki… Özellikle Satürn, Ay düğümleri Rahu ve Ketu kişiye olumsuzluk yüklerken, Jüpiter bazen olumlu bazen de olumsuz etkisiyle ruh halimizi şekilden şekile sokuyor. Kitabımda bunlara dair tüm bilgileri paylaşıyorum. KETU bana göre Hint – Vedik astrolojiyle ilgilenen herkesin evinde bulunmalı. KETU’nun 50 yıl sonra bile sahaflarda aranacak tek astroloji kitabı olacağına inanıyorum.

Vedik astrolojiyle tanışmamış olan okuyucularımız olabilir. Vedik astroloji hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz? Mesela Vedik astroloji ile Batı astrolojisi arasındaki farklar neler?

Her insan ana rahminden doğum anına kadar bir yıldızın tesiri altında dünyaya gelir, diğer yıldızlardan karakteristik ve fiziksel etkiler alır. Kişi doğum anında baskın olan yıldızın etkisinde doğar. Doğum anınızda, Rasi haritanıza enlem ve boylam değerinde yerleşen gezegen içinizdeki şeytanı ve meleği tasvir eder. Vedik astroloji en net kehanet metodudur ve karma astrolojisidir. Batı astrolojisi karakter ve kişilik analizinde başarılı olurken, Vedik astroloji ile kadersel bilgilere ulaşırız. Vedik astrolojinin diğer kehanet metotlarından da önemli farklılıkları var. Vedik astroloji Yıldızıl Zodyak kurgusuna dayalıdır ve Batı sisteminde kurulan horoskopla arasında 23,50 ya da 24 derece ayanamsa yerleşim farkı vardır. Lagna (yükselen) ve Ay burcu Vedik astroloji için son derece önemlidir. Onlar duygusal tepkilerimizi, zihnimizi, hayata bakış açımızı ve şansımızı anlatır. Rasi haritasını yorumlarken, Ay burcunun bulunduğu ev yükselen kabul edilerek yorumlanır.

Gökyüzünde ardı ardına önemli tutulmalar yaşanıyor. Bu tutulmalar burçları nasıl etkileyecek?

Evet, 2018 yılı oldukça ilginç gökyüzü olaylarına gebe… Her konuda insanın insan ile sınanacağı bir yıl 2018. Tutulmalar kadar gökyüzündeki tüm gezegenlerin retro süreçlerini de deneyimleyeceğiz. Retrolar, Lagna (yükselen) ve Ay burcu konumlarımızdan itibaren hepimizin doğum haritalarını hareketlendirecek. İçimize kapanmamıza, gerçeklerle yüzleşmemize, geçmiş sayfalarını tekrar açmamıza neden olacaklar.

2018 yılında yaşanacak tutulmalar;
15 Şubat 2018 – Kova burcunda Güneş tutulması
13 Temmuz 2018 – İkizler burcunda Güneş tutulması
27 Temmuz 2018 – Oğlak burcunda Ay tutulması
11 Ağustos 2018 – Yengeç burcunda Güneş tutulması

14 Şubat’ın yaklaşması aşkı gündemimize önemli bir şekilde taşıyor. Sizce bu yıl hangi burçların aşktan yana yüzü gülecek ve diğer burçlar için aşka dair neden umut olmayacak?

Jüpiter transitlerinin Venüs teması genel anlamda aşkı destekleyici iken, Satürn – Venüs temasları ise ayrılığı hissettirir. Uğruna birçok şeyi feda ettiğiniz kişinin aslında size ne kadar uzak biri olduğunu bir anda anlarsınız. Şimdilerde natal Venüs yerleşimi Terazi, Koç, Kova, İkizler ve Yengeç burcunda olanlar ilişki anlamında oldukça şanslı. Natal Venüs’ü Yay, İkizler, Balık, Başak burçlarında olanlar ise ilişkilerini sorguluyorlar. Bu yıl aşk hayatında derin mutsuzluklar yaşayacak olanlar da var mesela. Mart ayı ile birlikte Merkür, Jüpiter, Satürn, Mars ve Venüs retroları yaşayacağız. Özellikle Aslan burçları bu süreçte aşık olduklarını düşünürlerse, bunun gerçek bir aşk olamayacağını bilmeliler.

Okurlarınızla Ketu’nun imza günlerinde buluşacaksınız. İmza günleriniz hangi tarihlerde gerçekleşecek?

17 – 18 Şubat tarihinde Ankara Ato Congresium 2018 Kitap fuarı günlerinde Ankaralı okurlarım ile buluşacağız. Mart ayının içerisinde ise önce İzmir, sonra İstanbul’da KETU’nun lansmanı yapılacak.