Ayrılık acısı bütün acıların üstünde diye düşünüyorsan yanılıyorsun insanlar ne acılar çekiyor ama eğer ki benim başka derdim yok tek derdim eski sevgilim diyorsan bu 18 maddenin tamamını yapmanı öneriyorum. Eski sevgiline dair her şeyi kısa sürede unutacaksın emin ol!

Arkadaş kalacağım diye kendinizi kasmayın:

Tamam, arkadaşça ayrılmış olabilirsiniz. Her ayrılıkta kan dökmeye gerek yok. Ama arkadaş kalacağım diye kendinizi zorlamanız da şart değil. En azından bir süre. Onu görünce kalp krizi geçirecekmiş gibi olmayı bıraktığınızda, belki mailleşmeye başlayabilirsiniz.

Rastlaşma ihtimali bulunan yerlerde dolaşmayın:

Kabul edin içten içe onu görmek istiyor, üstelik buna bir de kaza süsü vermeye çalışıyorsunuz. Size hiç iyi gelmeyecek onu görmek, derhal bu düşünceden kurtulun!

Birlikte gittiğiniz mekanlardan uzak durun:

Densiz bir garsonun, bir tanıdığın gelip de eski sevgilinizin nasıl olduğunu sormasıyla, göz yaşları sel olabilir. Dikkat. Ayrıca anılar da üstünüze üstünüze gelebilir. Şurası göz göze geldiğimiz yer, diye başlarsınız sonra.

Evde ona ait ne varsa kurtulun:

Bir şenlik ateşi yakıp törensel bir havayla yok edebilir, ya da doğrudan çöp tenekesine gönderebilirsiniz. Kutulayıp kaldırmak da bir yöntem ama o kutu evin bir köşesinde durduğu sürece, ruhunuzu rahatsız edecektir benden söylemesi. Yakın, atın, hatta satın onun tek çöpünü bile evde tutmayın!

Onun dinlediği şarkıları, seyrettiği dizileri unutun:

Playlist’inizden bir iki şarkı eksilse ölmezsiniz ya. Hiç gereği yok. Hatta gidin, hiç tanımadığınız, dinlemediğiniz şarkıcıları dinlemeye başlayın. Her ilişkide olan şeydir aynı anda diziye başlamak. Fakat “ben o diziyi izlemeyi çok seviyorum” diyorsan da izlemeyi bırakmak zorundasın her saniye onu sana hatırlatacaktır.

Birlikte çektirdiğiniz fotoğrafları yok edin:

Anılar anılar mazide kaldılar… Bırakın geçmişte kalan her şeyi. Yeni selfiler çekme zamanı çoktan geldi bile.

Kullandığı parfümü hayatınızdan çıkarın:

Hafızayı en hızlı tetikleyen şey koku alma duyusu. Parfümün kokusunu aldığınız an, en mutlu anınıza dönebilirsiniz. Çok tehlikeli o kokudan kurtulun!

Tatile çıkın:

Çıkma ihtimaliniz varsa mutlaka tatile çıkın hava değişimi ve yeni insanlar sizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.

Arkadaşlarıyla bir süre görüşmeyin:

Onun arkadaşlarıyla olan bağınız güçlü değilse hatta yeni  tanıştıysanız arada ki iletişimi yavaş yavaş kesin, ondan haber almayı bırakacaksınız böylelikle unutmanız biraz daha kolay olmaya başlayacak. Zaten kendi arkadaşlarınız size yeter.

Özel günlerinizde evde oturmayın:

Kanka destek sistemini devreye sokun. Arkadaşlarınıza sığının, sizi avutmalarına izin verin. Özellikle yıldönümü, onun doğum günü gibi eski özel günlerde evde tek başınıza kalmayın.

Telefon numarasını, mesajlarını silin:

Böylece bir gece vakti içip içip onu aramanız zorlaşır, dönüp dönüp gönderdiği aşk mesajlarını okuyup içinizi kanırtmazsınız. sil gitsin!

İyileri değil kötü anıları hatırlayın:

Birlikte geçirdiğiniz mutlu günleri anacağınız zamanlar gelecek ama şimdi değil. Şimdilik sadece kötüleri hatırlamaya çalışın ki, yelkenleri suya indirmeyin.

Yeni bir şeyler öğrenin:

Bir kursa filan yazılabilirsiniz. Böylece aklınız başka şeylerle meşgul olur, kendiniz için de iyi bir şey yapmış olursunuz. Hem belli mi olur, yeni biriyle tanışırsınız.

Kendinizi yenileyin:

Sürekli saç şekliyle, rengiyle oynamak depresyon belirtisi derler ama her zaman değil. Aynada yeni birini görmek içinizi açabilir.

Romantik komedilerden uzak durun:

En sevdiğiniz tür olabilir ama bu tip filmler insanı olmayan erkeklere/kadınlara bile aşık etme kapasitesine sahip. Sinemadan çıkar çıkmaz cep telefonuna sarılırsanız, telafisi mümkün olmayan hatalara imza atabilirsiniz.

Hüzünlü aşk şarkıları dinlemeyin:

Bir süre bazı müzik türlerini, bazı şarkıcıları hayatınızdan çıkarmanız gerekecek. Örneğin Celine Dion. Gerçi onu kim niye dinler anlayabilmiş değilim ama… Buna karşılık Burak Kut’tan tüm unutmaya çalışanlar için gelsin: Yaşandı bitti saygısızca, haydi zıpla…

Extreme sporlara başlayın:

Can derdine düşünce, eski sevgilinin acısı kalmaz. Aman dikkat adrenalin bağımlısı olmayın.

Yeni bir sevgili bulun:

Eveeet, geldik meselenin özüne. Önceki maddeleri de uygulayın tabii ama eski sevgiliyi unutmanın en iyi yolu yenisini bulmaktır. Ama tabii burada zamanlama ve kimi seçtiğiniz çok önemli. Öyle birisini bulmalısınız ki, aklınızı başınızdan alsın. Aksi halde, kimse onu unutturamıyor diye paniğe kapılırsınız. Yok öyle bir şey tabii. Vallahi yok herkes unutuluyor.