Yıpranmış saçlara mucizevi maske tarifleri

Yıpranmış saç uçları biz kadınların en zorlandığı konu, yeni bir dünya bile keşfedebiliriz ama yıpranmış saç uçlarından kurtulamayız. Kimimiz Kuaförün azizliğine uğradık kimimiz kendi başımıza boyamaya çalıştığımız saçlarımıza zarar verdik. Tabii sadece boya değil saçı yıpratan etken, düzleştirici, maşa, yanlış tarama, deniz ve güneşe de maruz kalınca iyice güçsüzleşti, zayıfladı ve matlaştı. kestirmek tek çare gibi görünse de aslında doğru bakımla da saçlar eski formuna kavuşabilir.

Bakımdan önce bunlara dikkat edin!

  • Bakım kürlerinden saç tipinize uygun olanlarını seçin.
  • Bakımları her zaman temiz saça uygulayın.
  • Maskeyi tek sefer uygulayarak ancak geçici sonuç alabilirsiniz. Etkili ve kalıcı sonuçlar için düzenli olarak uygulama yapmaya devam edin.
  • Saçlarınızı sıcak suyla ve sık yıkamaktan kaçının.
  • Bakım kürünü uyguladıktan sonra bekleme süresi için saçlarınıza bone veya havlu sarın.
  • Maske yaptığınız günlerde maşa, fön gibi uygulamalardan kaçının.
  • Daha etkili sonuç için doğal veya organik malzemeler kullanmaya özen gösterin.
  • Sağlıklı saçların bir sırrı da doğru beslenme ve bol su içmektir. Yeterli ve düzgün beslenirken bol su içmeyi de unutmayın.

İşte size mucizevi saç bakım maskeleri;

Yumurta + zeytinyağı maskesi

Kuru ve cansız saçlar için yumurta ve zeytinyağı mükemmel ikili. Çünkü yumurta, içeriğindeki protein ve minerallerle saç diplerini beslerken, zeytinyağı da saçları nemlendirir, kepeği azaltır ve saçların beslenmesini sağlar.

Nasıl yapılır: Zeytinyağı ve yumurtayı bir kapta karıştırın. Saçınıza karışımı masaj yaparak uygulayıp bir bone, streç film veya havlu ile kapatın. 1 saat kadar bu şekilde beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Doğal nemlendirici: Yoğurt + bal + elmasirkesi

Güneş ve deniz suyu yüzünden kuruyan saçlar cansızlaşır, mat ve sönük görünür. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken ilk şey, saçlarınızın nemini arttıracak bakımlar yapmaktır. Bunun için baldan yararlanabilirsiniz.

Nasıl yapılır: 3 yemek kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 çorba kaşığı balı bir kapta karıştırın ve saçınıza masaj yaparak uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Saç kırıklarına: Avokado yağı + badem yağı + zeytinyağı

Zeytinyağı saç için nasıl önemliyse, avokado yağı ve badem yağı da öyle değerli. Zeytinyağı saçı besler, nemlendirir. Avokado yağı da tıpkı zeytinyağı gibi nemlendirici özelliğe sahip olduğundan kuru saçlar için kullanılır. Badem yağı ise saçların güçlenmesini sağlarken aynı zamanda saçların çoğalmasına da yardımcı olur. İşte bu harika üçlü saçlarınızı besleyecek, güçlendirecek, eski gücüne kavuşturacak.

Nasıl yapılır: Tek seferlik bir karışım hazırlayacağınız için saçınıza göre göz kararı ölçüler kullanabilirsiniz. Aynı oranlarda üç malzemeyi karıştırın ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Bu maskeyi saçınızda birkaç saat bekletin ve ardından saçlarınızı yıkayın.

Azalan saçlara: Sarımsak + zeytinyağı

Araştırıp öğrendikçe doğanın bize sunduğu mucizelere daha çok hayran oluyoruz. Mesela sarımsak. Doğal leziz katkısının yanında doğal antibiyotik olan sarımsağın aslında mükemmel bir saç çıkarıcı olduğunu biliyor muydunuz? İçeriğindeki C, B1 ve B6 vitaminleri kolajen oluşumunu arttırır, yıpranan saçları onarır, zayıf alanlarda saçın tekrar çıkmasını sağlar. Muhteşem değil mi? Hadi o zaman.

Nasıl yapılır: Bu noktada yapabileceğiniz iki uygulama var. İlki en az 4-5 diş sarımsağı havanda dövdükten sonra saç diplerinize uygulamak ve bu şekilde 1 saat kadar bekleyip ardından zeytinyağını da ellerinizle masaj yaparak saç diplerinize yedirip 1 saat daha beklemek.

İkincisi ise saçlarınızın uzunluğuna ve gürlüğüne göre miktarı ayarlayabilirsiniz ancak daha sonrasında da kullanmak için kürü fazla miktarda hazırlamanızı tavsiye ederiz. Bu yüzden 250 gr doğal zeytinyağını havanda ezilmiş 8-10 diş sarımsakla karıştırın, ağzını sıkıca kapatıp karanlık ve serin bir yerde 1 hafta kadar dinlendirin. Sonrasında kullanacağınız kadarını alıp saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve 1-2 saat bekleyin. Karışımdan alırken sarımsaklardan da almayı unutmayın. Her iki yöntemde de doğal, saf zeytinyağı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yağlı saçlara arındırıcı: Elma sirkesi + kekik + tuz + su

Kuru saçlara, yıpranmış saçlara maskeler önerdik ama elbette yağlı saçları da unutmadık. Yağlı saçlara sahip olanlar, saçlarının hacimsiz ve güçsüz görüntüsünden şikayetçidir en çok. Saçlar hemen yağdan parlar, yapışır ve kötü görünür. Ancak bu görüntüyle yaşamak zorunda değilsiniz çünkü formülü burada.

Nasıl yapılır: 1 çay bardağı elma sirkesini 1 çorba kaşığı kekik suyu, 1,5 su bardağı su ve 1 çay kaşığı tuz ile karıştırın. Karışımı saç diplerinize masaj yaparak yedirdikten sonra havlu ile saçlarınızı sararak 2 saat bekletin. Sonrasında saçlarınıza normal yıkama yapın.