Vücutla orantısız meme özgüveni düşürüyor!

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, orantısız büyük memelere sahip olmanın boyun-sırt ve omuz ağrıları, pişik ve koku, sütyen askısı sebepli şekil bozukluğu ve kıyafetlerde kısıtlamaya sebep olmasının yanında fiziksel ve görünümsel rahatsızlık verdiğini, özellikle genç kızlarda özgüven eksikliğinin gelişmesine sebep olduğunu vurguluyor.

Genç kızlarda sosyal yaşamı etkiliyor

Küçültme dışındaki diğer estetik göğüs ameliyatları da 18 yaşından itibaren yapılabilirken meme iriliği, omurga ve omuzlarda problem oluşturması sebebiyle diğerlerinden biraz daha ayrıcalıklı sayılıyor. Genç kızlarda orantısız büyük meme varlığı sosyal yaşamlarını etkilerken kıyafet seçimini zorlaştırıyor, hatta sütyen seçimini tek tipe indiriyor. 16-18 yaş aralığındayken büyük memeli olmak, genç kızların çok daha olgun görünmelerine sebebiyet vererek, yaş-vücut uyumsuzluğu yaşamalarına zemin hazırlıyor. Bu gerekçe bile onların haklı özgüven problemini açıklamaya yetiyor.

Meme deformasyonu büyüklüğe göre değişiyor

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, büyük memelerin küçük olanlara göre daha fazla deformasyona meyilli olduğunun altını çizerken sebebini ise boyutları ve ağırlığıyla açıklıyor. Memenin, kas veya kemik bir yapıya değil direkt deriye bağlı bir organ olmasından dolayı kilo alıp verme döneminin yanı sıra emzirme ya da yaşa bağlı değişiklikler oluyor. Dikleştirme ameliyatı isteyen hastalar genellikle bu gruptaki kişilerden oluşuyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, şayet meme başı meme altı katlantısının aşağısına düştüyse, sarkma derecesini buna göre hesaplayarak toparlama planlandığına işaret ediyor. Hastalar doğum sonrası toparlama istiyorsa ameliyat zamanı için emzirmenin tamamen bitmesi ve bittikten sonra en az üç ay beklenmesi gerekiyor ki meme bezleri daha da küçülsün. Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak’a göre bunun sebebi, meme bezleri küçülürken bazı kişilerde hem sarkma hem de memelerde küçülme (hacim ve dolgunluk olarak) meydana gelmesi!

Meme büyüklüğü kişinin fiziksel ve sosyal yaşamına göre planlanıyor

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Bölükbaşı Mamak, ameliyatlarda büyüklüğün tamamen kişinin anatomik yapısına, vücut şekline, vücut oranlarına, kişiliğine ve yaşam şekline göre planlandığını ifade ediyor. Vücut oranları plastik cerrahların seçimini belirlemesinde bir kriter olurken doktorun, kişinin istek ve beğenisini görmezden gelmesi, yanlış karar vermeye sebebiyet verebiliyor.
Mamak, meme ameliyatlarından sonraki süreçte yapılması gerekenleri ise balensiz sporcu sütyeni kullanmak, -sporcu sütyenleri memeyi tamamen kavradığı için daha koruyucu etkiye sahip oluyorlar- ameliyattan ancak bir gün sonra banyo yapmak ve ameliyat sonrasındaki üç hafta ağır egzersizlerden kaçınmak şeklinde sıralıyor.