Vans, sürdürülebilirliğe yaratıcı yaklaşımı çevredeki küresel etkiyi azaltan yenilenebilir kauçuk girişimi ile sektöre liderlik ediyor. Vans, 2030’a kadar temel materyallerini %100 yenilenebilir, adil kaynaklı, geri dönüştürülebilir veya geri dönüştürülmüş olarak üreteceğinin taahhüt ediyor.

Orijinal aksiyon sporları markası ve yaratıcı ifadenin savunucusu Vans, 2030 yılına kadar ulaşılması hedeflenen çevresel sürdürülebilirlik ve sorumluluğa yönelik yeni küresel taahhütleri duyurdu. Vans, yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanan döngüsel sistemler oluşturma yolunda ilerleyerek israfı azaltmayı ve ürünleri çöpe atmak yerine kullanılmaya devam edilmesini hedefliyor.

Vans’ın amacı, kişinin gerçek benliğini ifade etmesi anlamına gelen “Off The Wall” ruhunu destekleyerek yaratıcı ifadeyi mümkün kılmaktır. Vans gençlik kültürüne ilham verme sözünün bir parçası olarak, döngüsel ürünlere geçmenin önemini kabul ederek atıkları azaltacak sistemler dizayn ederken, sorumlu tüketim ve üretimi sağlayarak Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerine ulaşmasında yardım edecek.

Vans Sürdürülebilirlik Üst Düzey Yöneticisi Kim Matsoukas, “Vans olarak, sürdürülebilirliğin kişisel olarak başladığına ama ancak hep birlikte olduğumuzda başarılabileceğine inanıyoruz,” diyor. “Yaratıcı ifadeyi destekleyen Vans olarak gençlik kültürüne bağlı amaca yönelik bir şirketiz. Ürünlerimizin yaşam döngüsünü yeniden dizayn eden ve gelecek nesillere bırakacağımız çevreyi koruyan yeni çözümler aramak için yaratıcılıkla olan bağlılığımızı güçlendiriyoruz. Yapacak çok işimiz olduğunu biliyoruz ama Vans ailemiz, PUR Projet, Terra Genesis ve diğer önde gelen çevre kuruluşlarnın desteğiyle kurduğumuz iş birlikleri ile çevre, topluluklarımız ve gezegenimiz için daha parlak bir gelecek yaratma hedefimizi 2030 yılına kadar gerçekleştirecek olmaktan gurur duyuyoruz.”

Sürdürülebilirlik hedeflerine 2030 yılına kadar ulaşmayı hedefleyen Vans’in taahhütleri ise şu maddelerden oluyşuyor;

Temel malzemeler %100 yenilenebilir, adil kaynaklı, geri dönüştürülmüş veya geri dönüştürülebilir olması

2030’a kadar, kauçuk, pamuk, deri ve polyester dahil olmak üzere, Vans’in temel malzemelerinin tamamı sorumlu bir şekilde tedarik edilmiş, yenilenebilir veya geri dönüştürülebilir olacak. Ek olarak şirket aşağıdaki adımları takip ederek %43 oranında karbon azaltma taahhüdünde bulunuyor:

• Temel malzemelerin çevreye etkisini 2025’e kadar %35 azaltmak
• 2025 yılına kadar kullanılan polyesterin %50’si geri dönüştürülmüş olması
• 2025 yılına kadar kullanılan pamuğun tamamının sürdürülebilir şekilde yetiştirilmiş olması

Karbon Kullanımında %30 Azaltma

2030’a kadar Vans, marka malzemelerinin %85’ini yenilenebilir, geri dönüştürülebilir ve sorumlu bir şekilde üretmeyi hedefliyor. Tedarik zincirinde yenilenebilir enerjiyi uygulamak, geri dönüştürülmüş ve sorumlu bir şekilde tedarik edilen malzemelere geçiş yapmak gibi programlar Vans’in 2017 yılındaki karbon emisyon seviyesinden %30 azalma hedefine ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Diğer hedefler arasında ise şunlar var:

• Kauçuk, pamuk ve deri üreten çiftlik ve çiftliklerde yenilenebilir tarım uygulamalarının planı ve ölçeklendirilmesi ve ardından bu malzemelerin ürünlerde kullanılması
• Geleneksel petrol bazlı sentetik malzemelerden daha düşük karbon ayak izine sahip biyolojik temelli alternatifler keşfetmek
• Ayakkabı, giyim ve aksesuarlarımızda kullanılan işlenmemiş polyesterin geri dönüştürülmüş kaynaklara dönüştürülmesi

Tüm Tek Kullanımlık Plastik Ambalajlardan Kurtulmak

2025 yılına kadar Vans, tüm tek kullanımlık plastik ambalajları kullanımını kaldırmayı ve iş modelinin her noktasında atıkları azaltmayı taahhüt ediyor. Bu kapsamda 2021 sonu itibariyle perakende alanlarımızda plastik poşet bulunmaması sağlanacak. Aynı zamanda kalan ambalaj en aza indirilecek, sürdürülebilir kaynaklardan elde edilecek ve geri dönüştürülebilirlik için tasarlanacaktır.

2025 Yılına Kadar %100 Yenilenebilir Enerji

Vans, sahip olduğu ve işlettiği tüm tesisleri 2025 yılına kadar %100 yenilenebilir enerjiyle çalıştırabilmek için çalışıyor. 2017’de bu süreci genel merkezinde 1 MW’lık bir güneş enerjisi dizisi kurarak başlatan şirket, dünyadaki binalardaki sürdürülebilirlik için en yüksek standartlardan biri olan LEED platin sertifikası aldı. Bu misyon, genel merkezin ötesine uzanarak sahip olunan ve işletilen tüm tesislerin 2025 yılına kadar dönüştürülmesini amaçlıyor.

Vans, döngüsel üretim yaratma söz konusu olduğunda çalışanlar ve ortaklardan sporculara, elçilerden tüketicilere kadar tüm Vans Ailesi ile kolektif bir çaba ile hareket ediyor. Yenilenebilir kauçuk üreten Terra Genesis ve pamuk tedarik eden Indigo Ag gibi ortaklar, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için Vans ile daha yakın çalışmayı dört gözle bekliyor.

Vans daha iyi ve daha sorumluluk sahibi bir geleceğe doğru ilerlerken, tüketiciler Vans’ın küresel sürdürülebilirlik vizyonunu takip etmek ve Vans’ın çevreyi koruma taahhüdünü ile ilgili marka girişimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için vans.eu/sustainability adresini ziyaret edebilirler.