Uzun ilişki ayrılığı nasıl atlatılır?

UZUN BİR İLİŞKİYİ NOKTALADINIZ! EĞER BİTİREN SİZSENİZ ŞANSLISINIZ. YOK, BİTMESİNİ İSTEMEYEN TARAFTAYSANIZ ÜZÜLMEYİN, ŞANSINIZI YENİDEN YARATIRSINIZ. AŞK ACISI GEÇER, YENİ HEYECANLAR GELİR AMA TÜM ALIŞKANLIKLARDAN KURTULMAK HAYATA YENİDEN ADAPTE OLMAK KOLAY DEĞİL, BİLİYORUZ…

Rüya gibi başladı, çok aşık oldunuz, yıllarınızı verdiniz, inandınız, sevdiniz, üzüldünüz, mutlu oldunuz, güldünüz, eğlendiniz ve ayrıldınız. Kolay bir karar vermediğinizi biliyoruz, ayrılmanın kolay olmadığını da…

Biz bir de uzun ilişki ayrılığı acısını bir kenara bırakıp, hesapları kapattıktan sonra sudan çıkmış balığa döneceğinizi de biliyoruz.
Her hafta sonunu onunla geçirdiniz, arkadaş ortamlarınızı birleştirdiniz, bütün tatilleri onunla programlamaya alıştınız, en yakın arkadaşınızdan daha çok arkadaş oldunuz, saatlerce telefonda konuştunuz, iş hayatındaki bütün sıkıntıları onunla paylaştığınız akşamlarda atlattınız, her heyecanınızı ve üzüntünüzü ilk ona söylediniz… Peki, şimdi ne yapacaksınız?

Öncelikle uzmanların uzun ilişki ayrılığından sonra şu evrelerden geçeceğinizi belirttiğini söyleyelim; inkar, ne yapacağını bilememe endişesi, yeni hayata uyum gösterme, dostlara sığınma, kendini suçlama, kederlenip kaybettiklerinin farkına varma, ona karşı öfkelenme, vazgeçme, benlik değerini bulma, ilişkinin neden bittiğini gerçekten anlama, biri yeniden benimle ilgilenir mi düşünceleri, tek başına olma arzusu, hayatın amaçlarını yeniden belirleme ve özgürlük. Bu saydığımız tüm duyguları ne kadar sürede yaşayacağınızın belli bir zamanı yok maalesef. İşe tüm bunlarla başa çıkmanız gerektiğini bilerek başlayın. Tüm bu süreçte yapacaklarınız ise şöyle…

1- Tatile yalnız çıkın

Uzun ilişki ayrılığından sonra bu iddialı girişi beklemiyordunuz, kabul. Fakat korkularınızı yenmek için ne kadar üzerine giderseniz o kadar başarılı olursunuz. Üstelik bu satırların sahibinin ilk adımı buradan attığını ve işe yaradığını da belirterek size gerçek hayattan bir örnek sunabilirim. Neler mi oluyor yalnız tatilde?

Kafanızın içindeki susmayan seslere cevap veriyorsunuz, yeni insanlarla tanışıp yıllardır kaçırdığınız hikayeleri dinliyorsunuz. Mesela ben yalnız tatilimde yaşça büyük kadınlar tarafından çevrelendim, korumaya alındım, çok güzel hikayeler, hayat dersleri dinledim. Bunlardan bir tanesi 65 yaşında 40 yıllık evli teyzemizin kocasına 1.5 senedir gizlice sakinleştirici verdiğiydi.

Hayata karşı farkındalığınızı geliştiriyorsunuz, kararlar alıyorsunuz, tek başınıza her şeyi yapabilme gücünüzü görüp cesaretleniyorsunuz, çok uzun zaman sonra ilk kez yemek yiyeceğiniz yeri, uyanıp yatma saatlerinizi kendiniz belirliyorsunuz, kendi kendinize karar almanın keyifli ve zor olmadığını fark ediyorsunuz. Yalnız bu tatil olayını abartmamakta fayda var. Maksimum 3-4 gün tutsanız iyi olur ilk denemeyi. Unutmayın bu tatilde tek derdiniz güzel fotoğraflarınızı çekecek birinin olmaması. Onu da yoldan geçen insanlarla halledeceğinize eminiz. Sizin adınıza çözemeyeceğimiz tek şey birinin sırtınıza güneş kremi süremeyecek olması. Olsun sonuçta yıllardır kendinize ayıramadığınız vakti ayırıyorsunuz. Sırtınızın sizi affedeceğine eminiz.

2- Anıları kaldırın

Tatilden döndünüz. Yas döneminizi resmi olarak bitirdiğiniz anlamına geliyor bu. Evde ve ofiste işleri yoluna koyma zamanı! Onu size hatırlatacak her şeyi ortadan kaldırıp ister bazanın altına ister çöp kutusuna gönderiyorsunuz. Evinizi ve hayatınızı sadece kendi belirlediğiniz kurallar ve yaşam standardıyla yeniden inşa ediyorsunuz. Ofisteki “Ne oldu bu kıza?” bakışlarını üzerinizden atmak için gülümsemenizi ve iş azminizi yeniden ortaya koyuyorsunuz.

3- Kız partilerinden daha iyisi yok

Kız gecelerine geri dönmenin tam zamanı. Kız arkadaşlarınızla bu dönemde daha fazla vakit geçirmek size iyi gelecek. Üstelik yıllardır arkadaşlarınıza doğru düzgün zaman ayırmıyordunuz değil mi? Bu noktada önemli olan doğru kız arkadaşlarla görüşmek! Size ayrıldığınız için yavru kedi muamelesi yapmayacak arkadaşlarınızla bir araya gelin. Dışarı çıkın, sabahlayın, dans edin. Alkol meselesini bu noktada abartmayın. Size neleri hatırlatacağından emin olamazsınız. Bir anda ağlamaya başladığınızda konuyu dağıtabilecek, sizi kendinize getirebilecek arkadaşlarınıza bizden de bir selam söyleyin.

4- Etrafta yakışıklı var mı?

Eğer sevgiliniz varken dünyaya at gözlükleriyle baktıysanız çevrenizde kim var kim yok bilmezsiniz. Bir anda ‘Ben bizim plazada çalışan adamların yakışıklı mı, yoksa çirkin mi olduklarını bile bilmiyorum’ cümlesini kurduğunuzu fark edersiniz.

En popüler yazlık mekanlarda yoldan geçen yakışıklıları değil, begonvilleri süzersiniz. Ağzınız açık, binanın mimarisine heyecanlanırsınız. Etrafınızdakilerin sizi dürtüklemesiyle geçen yakışıklıları fark eder ‘acaba artık hiçbir erkek beni heyecanlandıramayacak mı?’ diye düşünürsünüz. Sıkmayın canınızı. O kadar uzun zaman sonra bir süre bırakın sizi begonviller heyecanlandırsın.

5- Eskiden yeni olur mu?

Sosyal medya hesaplarından kaldırılan fotoğraflar, atarlı giderli paylaşımlar (ki bunu özellikle ve şiddetle yapmamanızı tavsiye ederiz) eski sevgililerinizin ve yeni ayrılmış bir kadının ne kadar duygusal olabileceğinin farkında olan sevgili ‘playboy’ların dikkatinden kaçmayacaktır. Bu dönemde dikkatli olun. Bir acıyı kapatmadan, yasını tutmadan, kendinizi yenilemeden, sakinleşmeden yeni bir ilişkiye başlamak demek baştan kaybetmek anlamına gelebilir. Eski sevgilime mi dönsem, sorunuz içinse yanıtımız; size göre olsaydı adı eski sevgili olur muydu?
Tabii bu flört etmemeniz gerektiği anlamana gelmiyor. Kaçamak bakışların, küçük gülümsemelerin, belki bir kahvenin kimseye zararı olmaz. Aksine zedelenen özgüveninizi yerine getirebilir. Dış dünyaya kendinizi kapattığınızda kaçırdığınız kuşlar bir bir etrafınızı sardığı anda ürkmeyin!

 

6- Keşkeleri bir tarafa bırakın

Bir anda hayata döndüğünüz gibi öyle kolay zihninizi, beyninizi boşaltamıyorsunuz. Ya falcılarda ya şifacıların kapısında buluyorsunuz kendinizi. Bunun yerine bir kerelik bile olsa psikologa gitmeyi deneyebilirsiniz.

Elbette bu dönemde size ne iyi geliyorsa onun peşinden gitmekte haklısınız ama naçizane önerimiz önce kendinizi affetmeyi denemeniz. Geçen yıllara, yaşadıklarınıza üzülmek, dövünmek yerine bunları yaşamam gerekiyormuş diyerek yola devam etmeniz! Ve bunun için uğraşmanız. Bu dönemde alacağınız radikal kararlar sizi pişmanlığa itebilir. Ayrıldıktan sonra ülke değiştirip, beş ay sonra dövünerek geri dönen kadınlar gördü bu gözler. Ailenizin desteğini alın. Son birkaç yıldaki hatalarınızı hatırlamak yerine çocukluğunuzun, ilk gençlik yıllarınızın ne kadar güzel olduğunu hatırlayın. Uzun yol yorgunu olduğunuzu ve dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu sakın unutmayın.

7- Yeni alışkanlıklar edinin

Çok klişe biliyoruz ama uzun ilişki ardından gerçekten iyi gelecek. Gidip tenis dersine yazılmak, seramik yapmak zorunda değilsiniz. Evde yemek yapmaya başlayın, bahçedeki ağaçları sulayın, farklı alanlarda kitap okuyun, çocuklara yardım edin, ek iş yapın, yazı yazın, duvarlarınızı boyayın, mutfak dolaplarınızı söküp yeniden monte edin ama işin içine mutlaka yeni alışkanlıklar ekleyin.

8- Tadını çıkarın

Uzun ilişki sonrası iyileşmenin, birine ihtiyaç duymamak zorunda kalmanın, dostlarınızın, yaşamınızın, kendinizin tadını çıkarın. Yeni yolculuklar için hazır olun! Unutmayın saate baktığınızda saniyeler bile ağırlaşır, odak noktanızı kendiniz yapın, zamanı kaçırmayın. Kendinize iyi bakın.