Puduhepa’yım ben… Daima kırmızılar giyen bir Hitit Kraliçesi… Tarihteki ilk barış anlaşması olan Kadeş’e mührünü basan, sevgi ve barış sözcüklerini tabletlere ilk olarak kazıyan güçlü bir kadınım. Yok sizden bir farkım. Çünkü hepimiz güçlüyüz.

Puduhepa, aynı topraklarda doğduğu kız kardeşlerinin geleceği için binlerce yıl sonra geri döndü.

Projenin mimarı, Renan Tan Tavukçuoğlu. Güçlü bir kadın, güçlü bir anne, güçlü bir kız çocuğu. Kendisi kadar şanslı olmayanlara borcu olduğunu düşünen bir kadın. Bugüne kadar pazarlama, reklam dünyasında çalıştı halen daha da çalışıyor. Çok -mış gibi proje gördü, insan tanıdı ve bir gün gerçek anlam ve fayda oluşturacak bir şeyler yapmalı diye düşündü. Bir yurt dışı seyahatinde gördüğü kendin yap oyuncak bebek seti, sonra Türkiye’ye döndüğünde eline geçen yabancı kadınların ilham veren hikayelerinin toplandığı kitap, projenin ilk tohumları oldu. Oyunlar çocukların hayallerinin tohumlarını eker ve mevcut oyuncak bebekler kız çocuklarımız maalesef gerçek dünyaya değil, hayal dünyasına hazırlıyor diye düşünürken araştırdı, konuştu, sordu soruşturdu. Ve bir gün ‘İki Kadın Anadolu’da programını yapan arkadaşları Banu Tozluyurt ve Armağan Portakal, Adana’da mührü çıkartılan Puduhepa’dan bahsederken, bebeğinin adını bulmuş oldu. İstedi ki bu topraklardan çıkmış kadınların hikayeleri yeni yetişen kız çocuklarına güç versin, iham olsun.

Projenin amacı, satın alınan her bir Puduhepa bebeğiyle, kız çocukların; güçlü, kendine güvenen, başarılı, ne istediğini bilen, mutlu bireyler olarak büyümelerine destek olmak. Kadın istihdamına katkıda bulunmak ve maddi ihtiyacı olan kız çocuklarına elimizi uzatmak.

Biz, bunu hep beraber başaracağız

Altı aydır 30’un üzerinde kadın bebekler için çalışıyor, her birini tek tek elleriyle hazırlıyor. Kimi bebekleri hazırlıyor, kimi düğmeleri takıyor, kimi Swarovski taşlarını yapıştırıyor, kimi saçlarını tek tek dikiyor. Kimi avukat, kimi iletişimci, tasarımcı. Puduhepa’nın kıyafetleri ise ünlü modacı Arzu Kaprol tarafından hazırlandı. Çocuklar için hazırlanan hikaye kitabını Tuba Şamlı Atilla yazdı ve resimledi. Barışa inanan küçük kraliçeyi hala içinde koruyan büyük prenseslerin kitabını ise Arbil Çelen Yuca yazdı ve çizdi. Bebeğin tasarımını ise Aysel Keskin yaptı.

Tek bir tanesinin yapımı iki gün süren Puduhepa bebeği evinize tek başına gelmiyor. Muhteşem bir hikaye kitabı, harika çantası ve arkadaşlarınızla paylaşmanız için hazırlanan üç kartpostal ve hem size hem kızınıza bir mektup ile hayatınızın bir parçası oluyor.

Puhuhepa bebeklerini markanın resmi sitesinden online olarak satın alabilirsiniz.