Doğru beslenmeyle sonbahar depresyonundan kurtulmak mümkün

İlkbaharla başlayan, yaz mevsimiyle taçlanan ve içimizi mutlulukla dolduran bir sürecin sonuna geliyoruz. Sonbahar pek çok insan için bir başlangıç olarak görülse de, çoğumuzun gözden kaçırdığı başka bir şeyi de beraberinde getiriyor: Sonbahar depresyonu!

Türkiye’nin Fitoterapi alanında eğitim alan ilk tıp doktorlarından Dr. Ümit Aktaş, depresyon ile ilgili doğru beslenerek, bağırsak floramızı probiyotiklerle destekleyerek, gerektiği kadar omega3, D vitamini ve B12 vitamini alarak, şekerden ve buğdaydan uzaklaşıp kan şekerimizi kontrol ederek ve egzersiz yaparak depresyonla mücadele edebileceğimizi söylüyor.

Antidepresanlardan uzak durun, besininiz ilacınız olsun!

Günlerin kısalması, havaların yavaş yavaş serinlemeye başlamasıyla, pek çok kişi o kasvetli ruh haline girebiliyor. Bunun sonucunda depresyon kapıyı çalıyor. Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Mutsuzluk salgını hız kesmeden yayılıyor. Ruhsal problemler salgın hastalık gibi arttı. Kime sorsanız depresyonda. Depresyonda değilse de mutsuz. O da olmadı hayat enerjisini kaybetmiş bir yaşam yorgunu. Bunun sonucunda antidepresan ilaçları, mutsuzluk hapları şeklinde en büyük kurtarıcı olarak ortaya çıkıyor. Oysa depresyon belirtileri ortaya çıktığında arkadaş, dost tavsiyesi ile alınan antidepresanlar sağlığınızı, hatta hayatınızı riske atıyor. Bu ilaçların reçetelerini dikkatle okuduğunuzda karşınıza çıkan karanlık tabloya da dikkatinizi çekmek istiyorum. Kendinizi daha iyi hissetmek, yaşama sıkı sıkı tutunmak ve gündelik hayatın gereksinimlerini yerine getirebilmek için başvurduğunuz bir depresyon ilacının prospektüsünde, ilacın yan etkilerden birinin intihara olan eğilimi artırma olduğunu düşünün. Evet, doğru. Piyasada, intihar eğilimini artırmak gibi ürkütücü yan etkileri bulunan birçok antidepresan mevcut. Halbuki depresyona karşı doğru beslenme yöntemleri uygulayarak, tamamen zararsız besin takviyeleri ile antidepresan kullanmadan depresyondan uzaklaşabilirsiniz” dedi.

Doğada her derdin devası var. Yeter ki siz nasıl kullanacağınızı bilin!

Depresyona karşı Omega-3 muzicesi

Mutluluk Kürleri kitabında yer verdiği 21 günlük beslenme programı ile depresyonu yenmek için önerilerini sıralayan Dr. Ümit Aktaş, “Depresyona karşı etkili besinlerin içinde en önemlilerden biri omega-3 besin takviyeleridir. Omega-3 insan vücudu tarafından üretilemez, bu yüzden dışarıdan alınması gerekir. Nedir bu omega-3 besinleri?Yağlı balıklar, kırmızı et,tavuk, yumurta, keten tohumu,susam, semizotu, avokado, ceviz, badem, fındık gibi yiyecekler omega-3 içerir. Omega-3 yağ asitleri, sinir hücrelerinin sağlıklı bir hücre zarına sahip olmasını sağlar. Hücre zarının başlıca bileşenlerinden birinin omega-3 olduğu düşünülecek olursa bu hiç de şaşırtıcı değil. Bu önemli maddenin bağırsaklarda meydana gelen enflamasyonu gidermek, bağırsak geçirgenliğini düzenlenmek gibi faydaları da var. Tabii ki sağlıklı hücre zarı ve sağlıklı bağırsaklar, sağlıklı ruhsal durum anlamına geliyor ki bu da depresyona karşı omega-3 besin takviyelerinin önemini artırıyor.
Egzersiz de omega 3 gibi depresyonda mucizeler yaratıyor. Bir saatlik orta tempoda bir yürüyüş bile vücudunuzdaki iyi ve mutlu hissetmemizi sağlayan endorfin hormonu seviyesinin artması için yeterli.

Mutluluk için evde kefir, yoğurt, sirke yapın, turşu kurun

Maalesef yediklerimiz beyin kimyamızın dengesini korumak için gerekli besin maddelerini sağlamıyor diyen Dr. Ümit Aktaş, “Örneğin depresyonun en önemli nedenlerinden biri olarak beyindeki serotonin azlığı gösteriliyor. Bağırsaklarımızdaki faydalı bakterileri destekleyerek mutluluk hormonu olarak bilinen serotonini artırmak için zararlı gıdalar yerine kefir ve sirke yapmalıyız, yoğurt mayalamalıyız ve turşu kurmalıyız ve bunları bol bol tüketmeliyiz” diyor.

D vitamini ve B12 vitaminin eksikliği de depresyona yol açar!

Aktaş depresyonla mücadele ile ilgili, “Yumurta, et, ciğer ve paça çorbası gibi gıdalardan D vitamini alabilirsiniz. Günde 20-30 dakika güneşlenerek de gıdalarla aldığınız D vitaminini vücudunuzun aktifleştirmesini sağlayabilirsiniz. B12 açısından zengin kaynaklarsa tavuk, yumurta, et, ciğer, süt, peynirdir” diyor.

Depresyona karşı en iyi 10 gıda: Muz, kuşkonmaz, yeşil çay, avokado, çilek, kızılcık, kaju fıstığı, ceviz, soğan ve yaban mersini