Düşlerimi Boyar Mısın?’, ‘Küçük Bir Çantaya Koca Bir Dünya Sığar’, ‘Her Kapak, Bir Umut’ gibi sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiren ALD Automotive, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) ile çok özel bir projeye imza attı.

Şirket içerisinde sigarayı bırakmaya çalışanlardan 2’şer kişilik gönüllü gruplar oluşturuldu ve kampanya sonunda Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği(TOFD)’ne sigarayı bırakan grup sayısı kadar akülü tekerlekli sandalye bağışı yapıldı. İhtiyaç sahiplerinin akülü tekerlekli sandalyelerine kavuştuğu bu özel anda duygusal anlar yaşarken, sigarayı bırakan gönüllü grup ise engelleri kaldırmanın mutluluğunu tattı.

2005 yılından bu yana Türkiye’de operasyonel kiralama hizmeti veren ALD Automotive, toplumsal sorumluluk kapsamında birçok projeyi hayata geçiriyor.“Sigarayı Bırak, Engelsiz Yaşama Umut Ol’ sloganı ile TOFD’ne destek sağlayan ALD Automotive, ortopedik engelliler için tek mobilite çözümü olan ‘akülü sandalye’ bağışı sağlayacak projeyi de hayata geçirdi.

İhtiyaç sahipleri kampanya kapsamında akülü tekerlekli sandalyelerine kavusurken aileleri de bu mutluluğa ortak oldu.
Sigarayı bırakan gönüllüler arasında yer alan ALD Automotive Genel Müdür Yardımcısı Timur Kaçar, “ALD Automotive uzun dönem filo kiralama şirketi olarak müşterilerine mobilite hizmeti sunuyor.Birçoğumuz için mobilite kullandığımız araçlarla sağlanırken, bazılarımız için de mobilite bir tekerlekli sandalye ile sağlanıyor. Projemizi belirlerken, ALD çalışanlarının hem kendi hayatlarına, hem de başkalarının hayatına katkı sağlayabilecekleri bir proje olmasına özen gösterdik.Sonunda hem insan sağlığını, hem de mobiliteyi yakından ilgilendiren iki konuyu birleştirdik ve ‘Sigarayı Bırak, Engelsiz Yaşama Umut Ol’ diyerek yola çıktık.Sigarayı bırakan gönüllüler için TOFD’ne akülü tekerlekli sandalye bağışında bulunmaya karar verdik. Sigarayı bırakmaya gönüllü 12 arkadaşımızdan 6 grup oluşturduk, Ocak ayından başlayıp Nisan sonuna kadar sigara içmeyen her grup için bir tekerlekli sandalye bağışında bulunma sözü verdik. Uzun yıllardır sigara içen gönüllülerimiz için zor geçen 4 ay sonunda 5 grup başarıya ulaştı ve 6 arkadaşımız bu güzel amaç için sigarayı bırakmayı başardı.” dedi.

Timur Kaçar sözlerine “Aslında bu projenin çığ gibi büyümesini arzu ediyoruz. Her bir kişi bir yıl boyunca sigara içmediğinde bir akülü tekerlekli sandalye parası biriktirebiliyor ve bir engelliye umut olabiliyor. Amacımız bu projenin herkes tarafından sahiplenilmesi. Böylelikle birçok kişiyi engellerinden kurtarabiliriz.” diye devam etti.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkanı Ramazan Baş ise törende şunları söyledi: “Öncelikle belirtmek isterim ki ALD Automotive her yönüyle çok güzel bir projeyi hayata geçirdi. Böyle bir projede yer almaktan dolayı Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği olarak büyük mutluluk duyuyoruz. Sigarayı bırakan arkadaşların sorumlulukları çok büyüktü. Bu işi başarıyla tamamlamış olmalarından dolayı onları yürekten kutluyorum.”

Abdülfeyyaz Bulut (20-Lise öğrencisi)
‘’Hayatımın en mutlu günlerinden birini yaşıyorum. Artık sokağa özgürce çıkabileceğim; kimsenin sandalyemi ittirmesine gerek kalmadan dolaşabileceğim. 2008 yılından beri akülü tekerlekli sandalyem olsun diye başvuruda bulunmuştum. İnşallah bu tür sosyal sorumluluk projelerinin sayısı artar da benim gibi yıllardır akülü tekerlekli sandalye bekleyenler hayallerine kavuşur.’’

Hilal Ece (15- 8.sınıf Öğrencisi)
“Önceden birine muhtaçtım. Artık akülü tekerlekli sandalye ile kimseye muhtaç olmayacağım. Kendi işimi kendim yapabileceğim. Hayalim insanlara yardım edebileceğim, onları mutlu edecek güzel bir meslek sahibi olmak.”