Shangri-La Bosphorus İstanbul’dan sezona iddialı başIangıç!

Boğazın en güzel noktasında konumlanmış olan Shangri-La Bosphorus İstanbul’un Executive şefi Ercan Yamantürk, Otelin uluslararası lezzetleri şık atmosferle buluşturan restoranı IST TOO’da iştah kabartan sunumları, fark yaratan tadları ile yeni sezona lezzetli bir başlangıca davet ediyor. Dünya mutfağı, Türk mutfağı ve uluslararası mutfak sanatları konusunda uzman olan Ercan Yamantürk; yerel, uluslararası ve vejeteryan mutfaklarının en seçkin lezzetlerinin yer aldığı yenilenen mönüsü ile damaklarda unutulmaz izler bırakacak.

Şu anda IST TOO restoranda Gaziantep Et ve Kebap Festivali’nin devam ettiğini biliyoruz. Festivalin öne çıkan özellikleri neler?

Bu festival için Gaziantep’ten özel olarak ünlü kebapçı Küşlemeci Mehmet Ustayı getirttik. 70’li yıllardan beri Antep’te küşleme kebabı ile nam salan Mehmet Usta, 20 Ekim’e kadar devam edecek festivalde bizlerle birlikte olacak. Simit kebabı, kuzu küşleme, yağlı parça, kuşbaşı şiş, sade kıyma ve acılı kıyma kebabları menümüzde öne çıkan lezzetler arasında. Ayrıca, Gaziantep’ten özel olarak getirtilen baharat, günlük baklava ve antepe özgü yöresel ürünler de özel olarak kurulan köşede satışa sunulmuş durumda.

Önümüzdeki dönemde de benzer festivaller olacak mı?

Kasım ayı itibariyle Hint yemek festivaline başlıyor olacağız. 1 ay boyunca sürecek olan festivalimize Hindistan’da bulunan Shangri-La otelinden 2 şefimiz katılıyor olacak. Shangri-La grubunun dünyada 104 oteli bulunmakta ve zaman zaman bizim de aşçılarımız yurtdışına giderek hizmet vermekte. Örneğin; Ekim ayında Pekin, Myammar ve Pyongyang’da bulunan otellerimize 5 şefimizi gönderiyor olacağız. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında Türk yemeklerini tanıtıyor olacaklar. Bunların dışında otelimizde tüm yıl boyunca her Pazar brunch servisimiz devam ediyor. Kabuklu deniz ürünleri, Noodle’ından Pekin ördeğine Asya’nın en çarpıcı tatları, Bonfile, antrikot ve kebab çeşitlerinin servis edildiği Barbekü köşesi ve Türk mutfağının seçkin meze ve lezzetleri brunch büfemizde yer almakta.

Hayalinizde hep mutfakta olmak mı vardı nasıl başladınız bu işe?

Mesleğe başlamamda en büyük yol göstericim babam olmuşdur. Farklı bir alanda kariyer hedeflerken babamın yol göstermesi ve beni her zaman desteklemesi sonucunda bu mesleğe gönül verdim. Çeşitli otellerde Türk ve yabancı sayısız şef ile çalıştıktan sonra bu alanda ilerlemeyi ve hep daha iyisini yapmaya çalıştım.

Mutfakta olmanın en keyifli ve en zor yönü nedir sizce?

Aşçılık, dışarıdan oldukça keyifli görünen, zorluklarını ancak mutfağa girdikten sonra idrak edebileceğiniz bir meslek. Uzun çalışma saatleri, son derece stresli bir ortam, sınırlı sosyal bir yaşam biçimi sizi ilk bekleyenler. Mutfakta olmanın bu zorluklarına rağmen yaptığınız yemeğin beğenilmesinin size yaşattığı haz, insanların damak tadına hitap etmenin mutluluğu, sınırları olmayan bir özgürlük içerisinde hayal gücünüzün elverdiği sürece bir şeyler deneyip ortaya çıkarmak, mutfakta olmanın, aşçı olmanın en keyifli yönü.

Ercan Yamantürk

İyi bir şef olmanın sırrı nedir?

Yemek yapmak birçok insan için zevk, birçok insan için meslektir. Ancak iyi bir şef olmak için yetenek ve bilgili olmanın dışında yemek yapmayı gerçekten sevmek gerekir. Birçok konuda olduğu gibi iyi bir aşçı olmanın da püf noktaları vardır; iyi bir damak zevki, sabırlı olmak, emek harcamak ve tabii ki hiçbir zaman hedeflerinizden vazgeçmemek bunlardan sadece birkaçı. Bu sırları deneyimlerinizle harmanlamak, farklı mutfaklardan ve şeflerden ilham almak da iyi bir şef olmanıza yardımcı olur.

Yemeklerinizde kullandığınız olmazsa olmaz bir malzeme var mı?

Türkiye baharat açısından zengin bir ülke. Her baharatın ayrı kullanım alanları ve her yemeğe yakışan farklı baharatlar var. Safran, muskat cevizi, sumak ve damla sakızı kullanmayı en çok sevdiklerimden. Ayrıca çoğu şef gibi benim için de bıçaklar vazgeçilmez malzemeler.

Yapmaktan en çok zevk aldığınız yemek hangisi?

Yerel yemekler yapmaktan hoşlanırım. Kuzu ve et pişirmeyi severim. En çok mevsiminde taze ürünler ile yemek yaptığımda zevk alırım.

Peki en sevdiğiniz dünya mutfağı?

Dışarıda yemek yemeğe çıktığımda tercih ettiğim bir mutfaktır Japon mutfağı. Kullanılan malzemelerin uyumu, yemek yapılırken kullanılan teknik ve yediğiniz zaman beş duyunuzada hitap etmesi beni etkiler. Kendi yerel mutfağımız yanında İtalyan ve Fransız mutfağını da sever ve takip ederim. Ancak çalışmış olduğum otelin bir Çin otel zinciri olması çin yemek kültürünü daha iyi tanımama ve her geçen gün hayran olmama sebep olmakta.