Hafif giysiler, özgür ayaklar, serin sular ve bronz ten ile yaz çok güzel. Ama ya sonrası…

Yoğun güneş, bronzlaşmak için uzandığımız kumsal, serinlemek için girdiğimiz havuz ya da deniz ne yazık ki saçlarımıza o kadar da töleranslı davranmıyor. Şapka, ekstra bakım yağı gibi ürünlerle koruma altına alsak da bir parça yıpranıyor. Tatil dönüşü saç rengimizdeki matlaşma, uçlardaki kırıklar, cansızlaşma da işte bundan kaynaklanıyor.

Mevsim değişiklikleri nedeniyle de hava şartlarından etkilenen saçlar için acil bakım, yoğun bakım gibi ekstra önlemler almak da kaçınılmaz oluyor.

Eylül ayıyla birlikte sonbahara giriş yaptık. Her ne kadar havalar bir iyi bir güzel olsa da artık şehre, işlerimizin başına döndüğümüze göre yaza veda edebiliriz. Şimdi saçları kışa hazırlama vakti. Saç bakımı yapmanın tam zamanı!

Haftada bir maske
Nem… Saçların en çok ihtiyaç duyduğu şey. Çünkü aksi takdirde daha çok dökülüyor, daha çok kırılıyor. Yazın yoğun güneş nedeniyle de çok fazla kuruyor. Neme susayan saçlar için nem veren maskeler, kuruyan saçlara adeta yeniden hayat veriyor. Saç bakımı için olmazsa olmazlardan…

Nem dışında da saçınızda yaşadığınız sorunları da göz önüne alarak en doğru maskeyi seçmelisiniz. Saç tipiniz bu konuda en belirleyici yol göstericiniz olmalı. Birden fazla sorun yaşıyorsanız birkaç gün arayla farklı maskelerle saçlarınızı bakıma almalısınız. Elbette bir kere uygulama yapmakla mucize beklemeyin. Düzenli kullanım her konuda olduğu gibi saç bakımında da önemli.

Maskeler de kendi içlerinde yoğun bakım ve günlük bakım olarak ayrılıyorlar. Günlük bakımlar çoğunlukla banyo sırasında şampuanlama sonrasında saçlarımıza sürüp birkaç dakika bekletip yıkadığımız maskelerdir.

Bunda bir sorun yok. Ancak yoğun bakım maskelerinde çoğumuzun atladığı ya da önemsizmiş gibi gördüğü nokta ise banyo sonrası temiz saça maskeyi sürmek ve havlu ya da bone ile sarıp beklemek. Havlu ve bone, maskenin saça daha derinlemesine işlemesine yarıyor.

Dikkat edilecek noktalar
Maske yapınca saçlarımız kendine geliyor evet, ancak sonrasında dikkat etmediğimiz noktalar onların yeniden sağlığını kaybetmesine neden olabiliyor. Neler mi? Hemen sıralayalım…
• Bakım maskelerini her zaman temiz saça uygulayın.
• Düzenli uygulamayı ihmal etmeyin.
• Saç maskesinin yanı sıra beslenmenize dikkat edin. Bol su içmek saçların nemli kalması için de çok önemli.
• Maske uyguladıktan sonra mümkünse saçlarınızı kurutma makinesi ile kurutmayın, düzleştirici ya da maşa yapmayın.
• Saçlar için gerekli vitaminleri beslenmenize katın.
• Saç tipinize uygun şampuan ve saç kremi seçmeye özen gösterin.

Şampuan ve yağların önemi
Her ne kadar maskelerle yoğun bakım altına alıyorsak da saçların günlük bakımı için şampuan, saç kremi ve saç bakım ürünlerinde de dikkat etmek gerekiyor. Saçlarınızdaki probleme uygun seçeceğiniz şampuan ve saç kreminin yanı sıra, banyo sonrası uygulayacağınız mucizevi yağlardan hazırlanan ürünler de onların sağlıkla gülümsemesine yardımcı oluyor.

Saç bakımı konusunda ürün kullanım miktarı da dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta. Çok fazla ürün çok iyi bakım sağlıyor anlamına gelmiyor. Fındık kadar şampuan ve saç kremi saçların temizlenmesine yetiyor da artıyor bile. Kurutma sonrası avucunuza sıkacağınız bakım yağını iki elinizi ovuşturarak ısıtmanız ve saç uçlarına sürmeniz dış etkenlere karşı koruma sağladığı gibi, yeniden onarılmasına da imkan tanıyor.

BU ÜRÜNLERİ MUTLAKA DENEYİN!

  • L’Oreal Paris Elseve 3 Mucizevi Kil Maskesi 15,90 TL
  • Kerastase Masque Chromatique renk koruyucu maske (200 ml) 155 TL
  • Nutraqin Biotin besleyici günlük tablet 39,90 TL
  • Klorane Kinin Force TriActive saç dökülmesini önlüyor 109 TL
  • Yves Rocher Boyalı Saçlar İçin Renk Koruyucu Bakım 29,90 TL
  • Toni&Guy Smooth Definition maske 56 TL
  • Ashley Joy Saç Bakım Maskesi 37,90 TL
  • Live Clean Hindistan Cevizi Sütü Şampuanı 26,90 TL
  • Urban Care Macadamia Oil Fusion Saç Bakım Şampuanı 16 TL (Hepsiburada.com)
  • Ducray Nutricerat kuru saçlar için bakım maskesi (150 ml) 72 TL