Günlük yaşamın bütün yorgunluğunu ayaklarımız çekiyor, bütün yük gün boyunca ayaklarımızda. Günü rahat ve acısız geçirmek için ayakkabı seçimi en önemli faktör. Sırf modeli güzel diye içinde rahat etmediğiniz ayakkabıyı satın almanız gün boyu acı çekmenize neden olacaktır. Bu durumla karşılaşmamak için size 8 önerimiz var.

Ayakkabı alışverişini akşamları yapın!

Gün içerisinde ayaklar çok fazla ayakkabıda kalınca şişer, yeni aldığınız ayakkabınızda henüz şişmemiş bir ayakta denenip alınınca ilerleyen saatlerde sıkmaya, can yakmaya başlar. Bu yüzden alışverişe çıktığınızda gün sonunda ayakkabı seçimi yapın! Bu sayede gün içinde de gün sonunda da ayakkabılarınızın içinde rahat edebilmeniz mümkün olacak.

Her zaman ayakkabının her ikisini de deneyin!

Hemen hemen herkes ayakkabı alırken sadece sağ tekini dener, Sağ tekini denemenin yeterli olacağını ve her iki ayağın da eşit ölçülerde olduğunu düşünür. Fakat ayakkabı çiftlerinden birinin ayağa tam uyması, diğerinin ise daha küçük gelmesi gibi bir problemle karşılaşmışızdır hepimiz. işte bunun nedeni sadece sağ tekin denenmesi. Her iki çifti de denemek gün boyu ayaklarımızın ayak içinde rahat etmesini sağlayacaktır.

Geniş ve kısa topuklu ayakkabıları deneyin!

Herkesin harcı değildir topuklu ayakkabı ile yürümek, ince uzun topukların üzerinde durmak. Özellikle ince ve çok yüksek topuklara sahip olan ayakkabılar söz konusu olduğunda, bu durumun ciddi rahatsızlıklar yaşattığını görürüz. En çokta ayak bileği burkulmaları gibi sıkıntılar yaşamışızdır. Bu yüzden ince uzun topuklu ayakkabılar yerine daha geniş ve kısa topuklara sahip olan ayakkabıları tercih etmeniz daha rahat etmenizi sağlayacak.

Sivri burunlu ayakkabılardan uzak durun!

Ayak yapınıza bakarsanız ön kısımlarının geniş, topuk kısmının dar olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle sivri burunlu olan ve ayak parmaklarınızın büzüşmesine neden olabilecek ayakkabılar gün içerisinde ayaklarınız çok fazla ağrımasına neden olacaktır. Bu sebeple ayaklarınızın doğal şeklini korumak ve daha rahat bir şekilde hareket edebilmek için sivri burunlu ayakkabılardan uzak durmanız daha doğru olacak.

Ayakkabının iç yapısı önemli!

Bir süre sonra ayakkabılarımızda esneme meydana gelir. Bu esneme ile birlikte ayakkabınızın iç kısmının tabanında kaygan bir malzeme kullanılmış olması yürürken sizi sıkıntıya sokacaktır. Ayrıca sert olması da büyük bir ayak ağrısı yaşamanıza neden olacağından özellikle uzun süren günler için çok yanlış bir tercih olacak. Bu bakımdan ayakkabı satın alırken iç kısmının yapısına dikkat etmeniz yararınıza olacak.

Ayakkabıların parmak ucu yüksekliğine dikkat edin!

Ayak parmaklarınız yapıları gereği ayak tabanınızdan biraz daha yüksektir. Bu yüzden topuklu ayakkabılarınızda uç kısımların parmaklarınızı kıvıracak yeterli yüksekliğe sahip olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Ayaklarınızın hava almasına önem verin!

Topuklu ayakkabılarınızı ve diğer tüm ayakkabılarınızı satın alırken ayaklarınızın hava alıyor olmasına özellikle dikkat edin. Gün içerisinde ayaklarınızın sürekli ayakkabınızda olacağından, ayaklarınızın hava almasına yardımcı olacak topuklu ayakkabıları  tercih edin.

Ayak yapınıza uygun ayakkabıları tercih etmelisiniz!

Her insanın ayak yapısı farklıdır. Bu yüzden ayakkabı seçimlerinizde ayağınızın taraklanma şeklini göz önünde bulundurarak ayakkabı seçimi yapın.