Çocuklarda bağışıklığın doğal destekçisi: Propolis!

Arıların kovanlarını hastalıklardan korumak için kullandıkları propolis, çocuklarda bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına katkıda bulunurken, hastalıklara karşı direnci arttırmaya, iyileşme süresini kısaltmaya, iştahı düzenlemeye de yardımcı oluyor…

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Yıldırım, çocuklarda son günlerde artan mevsim hastalıklarından korunmak ve iyileştirmeyi hızlandırmak için doğal bir takviye olan propolisin kullanılabileceğini söyledi. “Arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı, güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip olan propolisi mevsim geçişlerinde öneriyoruz. Propolis iştahı arttırıyor, büyüme ve gelişmeyi olumlu etkiliyor. Hastalanmayan çocuklar yaşıtlarına göre daha hızlı büyüyor. Gözlemlerimiz propolis kullanan çocukların bağışıklık sisteminin güçlü olduğu ve bu çocukların hastalıklara karşı direncinin daha yüksek olduğu şeklinde.” diyen Dr. Ahmet Yıldırım, çocuklar için ideal dozun yetişkinlerin yarısı kadar olduğunun ve onlara özel dozda hazırlanmış ürünlerin tercih edilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

 

Propolis nasıl elde edilir?

Dr. Ahmet Yıldırım “Arılar propolis üretmek için büyük bir çaba harcar… Bazı ağaçların ve otsu bitkilerin yapışkan zamka benzer özsuyu, ağızlarındaki bir sıvıyı, mum ile karıştırırlar. Bu karışım; yapışkan, acımsı ve reçine kokusunda olur. Arılar bu karışım ile kovanın dışını tamamen kaplar, çatlakları onarır, kovanın sıcaklığını ideal şartlarda tutar ve dışarıdan gelebilecek tehlikelerden korur. Aynı zamanda antibakteriyel, antibikrobiyal, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri ile bağışıklığın normal çalışmasını destekler. İçeriğinde yüzde 45 reçine, yüzde 30 balmumu, yüzde 5 vitamin-mineral barındırır. İçeriği kadar nereden elde edildiği de önemlidir. Kovanların etrafında yerleşim ya da sanayi alanının olması elde eliden propolisin kalitesini ve sağlık değerini olumsuz etkileyecektir. Yüksek rakımlı yerlerde, etrafında sanayi ve yerleşim olmayan alanlardan alınan propolis tercih edilmelidir.” dedi.

Araştırmalar propolisin etkilerini ortaya koyuyor…

Çocuklarda propolis kullanımının, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesi ve tedavisi konusunda etkili olduğunu göstermiştir. (Kaynak: Ozdemir, O., Mete, F., & Gokahmetoglu, S. (2020). The effectiveness of propolis on upper respiratory tract infections in children: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Complementary Therapies in Clinical Practice, 40, 101227.) Ayrıca, propolis, çocuklarda bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. (Kaynak: Samadi, N., Mozaffari, H., Rahmanian, V., & Askari, G. (2017). Effect of propolis supplementation on serum C-reactive protein levels and other inflammatory factors in pediatric cancer patients: a randomized controlled clinical trial. Journal of Complementary and Integrative Medicine, 14)

Çocuklarda doz önemli…

Dr. Ahmet Yıldırım propolis konusunda yapılan araştırmaların, faydalarına dikkat çektiğini söylerken çocuklarda kullanımı konusunda doz tartışmasına da son noktayı koydu. “Türk Gıda Kodeksi’nin de belirttiği gibi çocuklarda kullanım dozunun 4 yaştan itibaren yetişkinlerin yarısı kadardır. Burada doz aşımına dikkat edilmesi önemlidir. Faydalarından yararlanmaya çalışırken yüksek doz propolis verilmesi özellikle ergenliğe geçişte sorunlara yol açabilmektedir. 3 aylık bir kullanım sonrasında bir süre ara vermeye de dikkat edilmelidir.” şeklinde konuştu.

 

Propolis kullanımında dikkat edilmesi gereken 5 kural:

  • Suda çözünen formlar kullanılmalıdır.
  • Çocuklara yetişkin dozun yarısı kadar verilmelidir.
  • Çocuklara özel hazırlanan ürünler tercih edilmedir.
  • Sahte ürünlerden korunmak için hologram ambalajlı ürünler alınmalıdır.
  • Arı ürünlerine alerjisi olan çocuklarda alerjik reaksiyon riskine karşı, doktor kontrolünde kullanılmalıdır.