Sadece vücudunuzu değil, ruhunuzu da hazırlayın

Tatil sadece vücudumuzun fit olmasını istediğimiz bir zaman değildir. Zihnimizi sıfırlamak ve stresten de uzaklaşmak istediğimiz bir dönemdir. Düşünmek istediğimiz tek şeyse denizin neden bu kadar güzel olduğudur. Ama plajdayken hem vücudunuzu hem de zihninizi hareket ettirebileceğiniz etkinlikler de mevcut. Yoga ve pilates bunun için biçilmiş kaftan. Hareketlerin tamamını da yapmanıza gerek yok. Sadece “köprü duruşu” yaparak bile istediğinizi elde etmeniz mümkün. Çünkü bacak ve sırt bölgeleri için rahatlatıcı olan bu hareket, aynı zamanda stres için de oldukça etkili.

İnce hatlar için kendinize işkence etmeyin

Yaz için incecik olmayı mı hayal ediyorsunuz? Lütfen bundan vazgeçin! Çünkü dünyada kendimizi mahrum etmememiz gereken o kadar güzel lezzetler var ki… Ayrıca bu lezzetlerin çoğu, vücudunuz için de oldukça faydalı. Mesela ızgarada pişirilmiş tavuk göğsü ya da taze balık hem vücudunuzun protein ihtiyacını karşılayarak kaslarınızı güçlendiriyor hem de üzerindeki soslarla keyfinize keyif katıyor. Ya da 30 derece ve üzerindeki yakıcı sıcaklarda yiyeceğiniz bir salatalığın vücudunuzdaki ısıyı dengeleyeceğini ve kendinizi daha hissetmenizi sağlayacağını biliyor muydunuz? Ayrıca kalori yoksunu olan salatalıkla hazırlayacağınız limon soslu bir salata da size çok iyi gelecek! Tabii her şey bir yana, tatlı mı tatlı bir meyve tabağı ya da günde 1 adet dondurma da plaj keyfinizin vazgeçilmezi olmalı.

Küçük müdahalelerle gergin bir cilde sahip olun

Özellikle yaz aylarında pürüzsüz ve gergin bir cilde sahip olma isteğiniz oldukça normal. Dünya çapında özellikle plaj hazırlığında olan her kadının aklından geçiyor bu konu merak etmeyin. Ve rahat olun. Her şeyin olduğu gibi, bunun da çözümü mevcut. Tabii bu çözüm daimi olmayabilir ama tatil öncesi ön hazırlık için hayat kurtarıcınız olacak. Bu konuda başrolde, daha çok yemeklerde tat versin diye kullandığımız biberiye var. Çünkü son derece etkili bir tonik olan biberiyenin gerginleştirici ve sıkılaştırıcı özelliği mevcut. 1’e 1 oranında elma sirkesi ve suyu karıştırın. Karışıma biberiye yağı ekleyin. Bu maskeyi gerginleştirmek istediğiniz bölgelere, özellikle de basenlerinize sürüp üzerini naylonla kaplayın. Ardından kalın bir örtü örterek sıcak kalmasını sağlayın. En fazla 1 saat bekletmeniz yeterli. Yıkadıktan sonra nemlendirici kullanabilirsiniz.

Mutlak bronzluk evde başlar

Tatil ve plaj için evde hazırlığını yapmaya başlamanız gereken konulardan biri de bronzluk. Sonuçta hiç kimse, tatilin ilk günlerini pancar kırmızılığında kötü bir görüntüyle geçirmek istemez. Yaşanacak acı da cabası… Yüksek koruyuculu güneş kremlerinin de kısa tatillerde mükemmel bronzluk için ideal sonuçlar vermeyeceğini bildiğimize göre önceden hazırlık şart oluyor. Bunun için yapmanız gereken aslında çok basit. Evet, klasik çözüm olan solaryumu da kullanabilirsiniz. Ama bizim önerimiz evde de uygulayabileceğiniz bir yöntem. Bronzlaştırma özellikle vücut losyonları! Piyasada pek çok markanın farklı bütçelere göre seçenekleri mevcut. Yapmanız gereken, tatilden yaklaşık 10 gün öncesinde bu kremlerden kullanmaya başlamak. Genellikle önerilen, iki günde bir sürülmesi. Kademeli olarak bronzlaştığınızı görünce çok sevineceksiniz.