Çevremizi kokumuzla etkilemenin en iyi yolu parfüm kullanmaktan geçiyor. Bazı tenlerde kalıcılığı çok azken bazılarının teni parfümü adeta vücuduna hapsediyor. Kalıcılığı arttırmak için parfüm seçimi ve kullanımında dikkat edilmesi gereken basit ama etkili adımlar bulunmakta. Kullandığınız parfümün daha kalıcı olması için bu önerileri dikkate almakta fayda var.

Duştan sonra sıkın:

Genelde işe, okula ya da dışarı çıkarken üzerimizi giyip hazırlandıktan sonra boyun, kol ve birazda kıyafetimize sıkarız. Bunun yerine kullandığınız parfümü duş ya da banyo sonrasında vücudunuz tam kurumadan sıkmalıyız. Banyo esnasında açılan gözenekler kokunun cilde hapsolması ve daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Cildi nemlendirip sıkın:

Banyo ve duş dışında cildinizi nemlendirmelisiniz. Çünkü nemini geri kazanmış bir vücut kokuyu daha iyi tutar. Tabii ki sıradan nemlendirici kremler seçmek yerine bazı parfümlerde devam ürünü olarak tabir edilen vücut losyonu gibi kremleri kullanmak, parfüm ile aynı kokuya sahip olduğu için kalıcılığı arttırır.

Saçlarınıza da sıkın:

İsterseniz saçınıza isterseniz saçınızı taramak için kullandığınız fırça tarağa sıkarak saçınızı bu taraya bilirsiniz. Bu yöntem profesyonel anlamda en fazla kalıcılığı sağlar.

Nabız (Sıcak Bölgeler):

Çok kıyafetlerimize parfüm sıkıyoruz oysa bunun yerine vücudumuzda nabız alınan yerlere sıkılması; boyun bölgesi, dirsek içleri, ayak bilekleri, dizlerin arkası kalıcılığı arttırmak için en sık tercih edilmesi gereken yerlerdendir.

Işık, güneş ve nemden uzak tutun:

Parfümün kalıcı olmasını sağlayan tek etken sadece kullanımı değildir. Aynı şekilde ürünün muhafazası da çok önemlidir. Kişisel bakım ürünleri genelde banyoda durmaktadır. Sizde bu şekilde muhafaza ediyorsanız maalesef hata yapıyorsunuz demektir. Çünkü parfümü banyo gibi nemli ortamlardan uzak tutmalısınız. Aynı şekilde güneşe maruz kalacak cam kenarlarından da uzak tutmalısınız. Kullandığınız parfümü buzdolabında saklamak olacaktır. Tabii ki buzluk ya da donmaya neden olacak kısımlardan uzak tutacak şekilde olmalıdır.

EDT yerine EDP tercih edin:

Parfüm markalarının sonunda genelde EDP ya EDT şeklinde uzantılar bulunur. Birçok kullanıcı bunların tam olarak ne anlama geldiğini bilmeyebilir. EDP yani (Eau De Parfum) daha kalıcı etkisi bulunmaktadır. EDT (Eau De Toilette) diğerine göre kalıcılık süresi daha azdır. Bunun nedeni EDP’de parfüm esans oranı daha yüksek seviyededir. EDT’de %8 olan oran EDP’de %15-20 düzeyinde olabilmektedir. Bu nedenle dikkat etmeniz iyi olur.

Parfümünüzle aynı deodorantı kullanın:

Özellikle yaz aylarında can sıkıcı sorunlardan biri haline gelen terleme ve ter kokusu parfümünüzü bastırabilir. Hele birde çiçeksi yani hafif kokular kullanıyorsanız maalesef ter kokusu parfümün önüne geçebilir. Bunun için sprey ya da roll-on deodorant mutlaka kullanmalısınız. Alacağınız deodorant rastgele bir marka olması yerine kullandığınız parfüm ile %100 uyumlu olan ve genelde parfümün devam ürünü olmalıdır.

Bileklerinizi bir birine sürtmeyin:

Özellikle hazırlanıp dışarı çıkacağımızda birçok insan parfümü bileklerine sıkar ve sonra bileklerini bir birine sürmektedir. Bu uygulama kesinlikle hatalı olup, koku moleküllerinin uçmasına neden olacaktır. Sizde böylesi hatalı uygulamalar yapıyorsanız mutlaka vazgeçmelisiniz.

Parfümü havaya sıkarak altından geçin:

Farklı ama etkili bir uygulama ise parfüm banyosu dediğimiz bir yöntemdir. Hava akışı, rüzgar olmayan bir odada parfümü havaya 1-2 fıs sıkarak altından geçmektedir. Bu şekilde eşit bir dağılım elde edeceksiniz. Özellikle kokusu ağır olan parfümler bu şekilde daha hafif bir koku ortaya koyacaktır.

Esmerler odunsu ve baharatlı kokular tercih etmeli:

Parfüm seçiminde en sık yapılan hatalardan biri başka birinin kullandığı parfüme özenmektir. Bir insanda çok etkili olan aynı koku başka birinde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bunun nedeni ten farkı olabilir. Çünkü parfüm seçerken sadece hoşumuza giden kokuları değil aynı zamanda ten renginizi de hesaba katmalısınız. Esmer iseniz sizin daha çok odunsu ve baharatlı kokular kullanmanız gerekir. Çünkü bu kokular esmer tenli insanlarda daha kalıcı olur. Esmerler de çiçeksi, vanilya ve şekerli kokular kalıcı olmaz.

Açık tenli insanlar çiçeksi, vanilya kokuları seçmeli:

Açık tenli kadınlarda çiçeksi kokular inanılmaz etkili olmaktadır. Yine aynı şekilde vanilya, şeker ve fresh dediğimiz ferahlatıcı kokular açık tenli kadınlarda daha etkili ve uzun süre kalıcı olmaktadır. Açık tenli kadın ya da erkeklerde baharat ve odunsu kokular uzun süre kalıcı olmaz.